Europoslanci mohou vidět závěry OLAF k Čapímu hnízdu, potvrdil Juncker
Zpráva OLAF
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker oficiálně potvrdil právo europoslanců z Kontrolního výboru Evropského parlamentu zabývat se případnými závěry vyšetřování OLAF v kauze Čapí hnízdo českého premiéra Andreje Babiše. Podle Junckera se poslanci mohou s těmito informacemi seznámit v rámci uzavřeného jednání. Oznámil to europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
„Předseda komise Juncker jednoznačně potvrdil to, co jsem říkal od začátku. Kontrolní výbor Evropského parlamentu má oficiální právo se seznámit se závěry vyšetřování OLAF v kauze Čapí hnízdo a určitě to není nic nestandardního,“ říká český europoslanec a vice-koordináor Kontrolního výboru Tomáš Zdechovský, který v minulosti řešil několik jiných sporných dotačních projektů a závěry vyšetřování úřadů mu byly vždy poskytnuty.
Europoslanci z Kontrolního výboru se tak budou kauzou Čapí hnízdo zabývat na svém únorovém zasedání. Spojí to s projednáním dalších kauz například z Maďarska, Rumunska nebo Řecka, kam členové tento týden i vyjeli na kontrolní mise.
Odpověď Juncker – Čapí Hnízdo by Echo24 on Scribd
Podle Junckera platí, že pokud poslanci dojdou k přesvědčení, že potřebují závěry z nějaké zprávy od úřadu OLAF, aby mohli vykonávat kontrolu využití evropských peněz, měly by jim být poskytnuty. Předseda komise tak podle Zdechovského jednoznačně vyvrátil dříve publikované nepravdy některých českých politiků, že europoslanci nemají právo se na kauzu ptát a žádat o závěry vyšetřování.
„V žádném případě se nejedná o účelové jednání, jak se snažil pan premiér opakovaně vnutit veřejnosti. Je to standardní postup, který uplatňujeme u všech projektů financovaných z evropských peněz,“ doplňuje Zdechovský, podle kterého je vyjádření Junckera jasná zpráva pro všechny státy a politiky, že Evropská unie nechce a nebude v žádném případě krýt jakékoliv podvody v čerpání dotací.
Kauza Čapí hnízdo se týká předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, poslance Jaroslava Faltýnka (rovněž za ANO) a dalších osob. Trestný čin, kvůli kterému oba čelí trestnímu stíhání, měl spočívat v tom, že dotaci, která byla určená malým a středně velkým podnikům, čerpal miliardový koncern Agrofert. Farma Čapí hnízdo by na dotaci jinak neměla nárok. Způsobená škoda byla policií vyčíslena na 49 997 443,36 korun.