Juncker před volbami kritizoval populisty a nacionalisty. Ti výrazně posílí
volby do EP
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu v předvečer voleb do Evropského parlamentu kritizoval populisty a nacionalisty, kteří podle průzkumů v evropském zákonodárném sboru získají mnohem větší vliv. Podle Junckera jsou euroskeptické a nacionalistické strany hrozbou pro evropskou solidaritu, kterou předseda komise považuje za hlavní úkol EU.
"Tihle populisté, nacionalisté, hloupí nacionalisté, jsou zamilovaní do svých zemí," řekl Juncker v rozhovoru se zpravodajskou stanicí CNN. "Nemají rádi ty, kdo přichází zdaleka. Já ty, kteří přichází z dálek, rád mám," uvedl. Dodal, že Evropa musí jednat solidárně s těmi, kteří jsou v horší situaci než Evropané.
Na dotaz, proč jsou protievropské strany schopné zmobilizovat početnější voličskou základnu než ty proevropské, Juncker odpověděl, že je vždy snadnější zburcovat negativní síly než pozitivní. Prohlásil ale, že po rozhodnutí Británie z roku 2016 opustit EU zaznamenal záblesk naděje.
"Od brexitu roste počet těch, kteří jsou pro Evropskou unii, protože lidé sledují, co se děje, a vidí, že opustit Evropskou unii není tak snadné, jak jim bylo řečeno," vysvětlil Juncker.
K brexitu Juncker řekl, že je z rozhodnutí Londýna odejít smutný, nyní si už ale přeje, aby celý proces, který se kvůli nejednotnému postoji britské politické scény protahuje, už skončil. Za nejlepší způsob, jak tuto kapitolu uzavřít, nepovažuje možné vypsání druhého referenda, ale přijetí brexitové dohody, kterou s Bruselem vyjednala britská premiérka Theresa Mayová. "Rád bych řekl ano k druhému referendu, ale výsledek nemusí být jiný," dodal.
Juncker rovněž poznamenal, že je britským politickým manévrováním znechucen. Podle něj se zdá, že tamní politická debata se soustředí místo hledání dohody spíše na to, jak nahradit Mayovou. Premiérku nicméně ocenil za její úsilí. Prohlásil ale, že Mayová sice ví, jak postupovat, nedokáže to ale uskutečnit.