Tisíce lidí přišly k hrobu Amíníové, která zemřela ve vazbě. Policie střílela do davu
PROTESTY V ÍRÁNU
Tisíce žen i mužů se ve středu sešly ve městě Sakíz v íránské provincii Kurdistán, aby podle tradice po 40 dnech truchlení vzpomněly na Mahsu Amíníovou, která zemřela v policejní vazbě. Úřady v rodném městě této dvaadvacetileté ženy nasadily velký počet příslušníků pořádkové policie, která podle svědka agentury Reuters do davů střílela. Podle íránské agentury ISNA se menší skupinka lidí střetla s policií, načež úřady v Sakízu a jeho okolí vypnuly internet.
„Žena, život, svoboda,“ skandovali lidé shromáždění na hřbitově v Sakízu. Dožadovali se i pádu íránského režimu a smrti ajatolláha Sejjeda Alího Chameneího. Podle agentury ISNA se v Sakízu shromáždilo zhruba 10.000 lidí.
Iran’s national protests are entering week six. In Saqez, hometown of Mahsa Amini, thousands of people ignore government road closures to walk to her gravesite on the 40th day of her death. A growing number of young women refuse to wear compulsory hejab. pic.twitter.com/aMsbKz9MGX
— Karim Sadjadpour (@ksadjadpour) October 26, 2022
„Omezený počet přítomných na vzpomínkové akci za Mahsu Amínovou se střetl s policisty na okraji Sakízu, policie je rozehnala, „ uvedla ISNA. „Pořádková policie střílela po truchlících, kteří se shromáždili na vzpomínkovém obřadě za Mahsu … desítky zatkla,“ řekl agentuře Reuters jeden z přítomných.
OMG!
— Cassandan (@IranReportsNow) October 26, 2022
What a tear - jerking sight!
Thousands of people walking to visit #MahsaAmini ‘s tomb on the 40th day of her loss.
Khamenei should be scared of these people, these glorious spectacular people. pic.twitter.com/5oTOiCUzAw
Íránem od poloviny září otřásají protesty, které vyvolala právě smrt Amíníové, Íránky kurdského původu. Policie ji zadržela podle médií kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb – šátek, kterým si má žena v muslimské společnosti zakrývat vlasy, krk a poprsí a který musejí ženy v Íránu od islámské revoluce z roku 1979 povinně nosit na veřejnosti. Podle policie žena utrpěla infarkt, podle kritiků a její rodiny však zemřela na následky policejní brutality.
This is a stunning video of thousands of people who walk from #Saqez towards #MahsaAmini’s cemetery on the 40th day after her death, despite limitations created by authorities. #مهسا_امینی #IranProtests2022 #سقز pic.twitter.com/P1Rg7jJ40b
— Omid Memarian (@Omid_M) October 26, 2022
Úřady v Sakízu kvůli očekávaným protestům posílily přítomnost bezpečnostních složek už v úterý večer. Omezily také přístup do města, uvedla agentura AFP. Podle aktivistů za lidská práva policie varovala rodiče Amíníové před uspořádáním vzpomínkového obřadu u jejího hrobu a zašla podle nich až tak daleko, že jim vyhrožovala zatčením nebo i smrtí jejich syna.
Despite the authorities pressure on the family to recall the 40 th days ceremony for #Mahsa_Amini , thousands gather on Mahsa’s grave chanting “Kurdistan will be the graveyard of fascists” “women , life, freedom” pic.twitter.com/ifH9h3DHsv
— @jiyargol (@jiyargol) October 26, 2022
I přesto už od dnešního rána mířily pěšky, v autech i na motocyklech stovky lidí k hřbitovu, kde je tělo Amíníové uloženo a který se nachází osm kilometrů od Sakízu. Podle agentury ISNA se na místě „v poklidné atmosféře“ a „bez napětí mezi nimi a policií“ sešli obyvatelé Sakízu a přilehlých měst.
Saqez, Iran, today, hometown of #MahsaAmini, oh look at people! Can you count them? Are they minority? World open your eyes! People in Iran do not wanr mullahs. Politicians, do not deal with mullahs! #مهسا_امینی #IranRevoIution pic.twitter.com/uKdAZcR4Mf
— IranRevolution2022 (@hbat1188) October 26, 2022
„Snažili se nám zabránit ve vstupu na hřbitov … ale podařilo se mi dostat dovnitř. Mahsiny rodiče jsem ještě neviděl,“ řekl jeden z lidí na místě. Hřbitov je podle něj plný policistů a dobrovolníků v civilu zvaných basídžové.
„Ale přišli sem lidé z celé provincie Kurdistán. Všichni společně truchlíme Mahsinu smrt,“ uvedl další ze svědků agentury Reuters.
Na dnešek také správa v Kurdistánu zavřela školy a univerzity v celé provincii, což íránská média zdůvodnila chřipkovou epidemií. Reuters připomíná, že studenti hráli v dosavadních protestech výraznou roli a desítky vysokých škol vyhlásily stávky. Podle nepotvrzených zpráv se k nim připojila i rafinerie v Teheránu, její představitel to nicméně odmítl.
Při demonstracích od poloviny září už přišlo o život nejméně 250 lidí včetně dospívajících dívek, uvádějí organizace na ochranu lidských práv. Tisíce lidí íránské bezpečnostní složky zatkly.