Úder proti Sýrii. Trump za podpory Británie a Francie zaútočil raketami Tomahawk

Útok na Sýrii

Úder proti Sýrii. Trump za podpory Británie a Francie zaútočil raketami TomahawkSLEDUJEME ON-LINE 1
Svět
Sdílet:

Spojené státy, Británie a Francie podnikly v noci koordinovaný vojenský úder proti Sýrii v reakci na chemický útok před týdnem s desítkami obětí, který přičítá Západ syrskému vládnoucímu režimu. Jako první o cíleném útoku informoval americký prezident Donald Trump v přímém televizním přenosu.

Americký vládní zdroj potvrdil agentuře Reuters, že USA použily v útoku rakety s plochou dráhou letu typu Tomahawk. Neupřesnil, zda byly odpáleny z plavidel ve Středozemním moři či z letadel, které se mohly přiblížit k syrskému vzdušnému prostoru, aniž by ale do něho pronikly. Britské ministerstvo obrany oznámilo, že se do operace zapojily čtyři stíhací letouny typu Tornado.

Všechny tři země bojují proti barbarství, upozornil prezident Trump. Podle Reuters zazněla ve východní části syrské metropole Damašku série nejméně šesti výbuchů. Zasažena byla například čtvrť Barzá, kde leží výzkumný komplex. Další zdroje hovoří o zasažení i různých vojenských cílů v Sýrii. Podle syrské státní televize byly spuštěny systémy syrské protivzdušné obrany.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

11:52 Úřadující ministr zahraničí USA poděkoval Česku za podporu

11:36 Ruští zákonodárci se sešli s Asadem

Zákonodárci rovněž uvedli, že Asad měl „dobrou náladu“ a ocenil sovětské systémy protivzdušné obrany, které Sýrie používá při odrážení západních útoků.

8:13 Západ předložil vlastní návrh rezoluce OSN

Francie, Velká Británie a Spojené státy předložily 12 partnerům v Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce o Sýrii, který mimo jiné odsuzuje nasazení chemických zbraní v Sýrii a požaduje vytvoření nového mechanismu pro nezávislé vyšetřování těchto útoků. Vyjednávání o předloženém návrhu mají podle agentury AFP začít v pondělí.

23:36 Putin si volal s Erdoganem kvůli Sýrii

Ruský prezident Vladimir Putin odsoudil útok Spojených států, Francie a Velké Británie na Sýrii jako porušení mezinárodního práva a pravidel OSN. Uvedl to Kreml o telefonickém rozhovoru Putina s jeho tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem. Oba prezidenti podle komuniké hovořili o „vyhrocené situaci“ v Sýrii po útoku USA a jejich spojenců.

21:12 Protest v Aténách

Až 7000 lidí se v Aténách zúčastnilo protestu proti nočnímu spojeneckému úderu na Sýrii. Podle agentury AP to oznámila řecká policie.

19:30 Rada bezpečnosti odmítla ruský návrh odsuzující útok

Rada bezpečnosti OSN odmítla ruský návrh rezoluce, která odsuzuje „agresi proti Syrské arabské republice ze strany USA a jejich spojenců jako porušení mezinárodního práva a Charty OSN“.

19:19 K podpoře útoku se přihlásili představitelé dalších států

Kanadský premiér Justin Trudeau podpořil spojenecký útok proti Sýrii. „Kanada stojí za svými přáteli v této nutné odpovědi a v nejsilnějším slova smyslu odmítá užití chemických zbraní,“ komentoval útok.

Ten podpořili i zástupci Bulharska a také polský předseda Evropské rady Donald Tusk. „Útok USA, Francie a Británie jasně ukazuje, že Syrský režim spolu s Ruskem a Íránem nemůže pokračovat v prohlubování této lidské tragédie, alespoň ne beze ztrát. Evropská unie bude stát za svými spojenci na straně spravedlnosti,“ napsal na svém Twitteru.

18:53 Pentagon: Rusko zahájilo dezinformační kampaň

Mluvčí ministerstva obrany Dana Whiteová řekla, že Rusko už o útocích zahájilo dezinformační kampaň. V minulých 24 hodinách bylo zaznamenáno o 2000 procent víc provokačních příspěvků šířených na internetu takzvanými trolly, tedy skupinou lidí, kteří pomocí falešných profilů a šíření nepravdivých informací ovlivňují mínění majitelů facebookových účtů.

18:49 Pentagon upřesnil průběh útoku

Proti třem cílům bylo vypáleno 105 střel, řekl americký generál Kenneth McKenzie. Z nich 76 směřovalo na výzkumné centrum Barzá u Damašku. Cíl byl zničen a mezi vypálenými střelami bylo 57 raket Tomahawks. Dále podle McKenzieho 22 „zbraní“ zasáhlo sklad chemických zbraní v Him Šinšáru, který leží jižně od Homsu. Sedm dalších raket pak bylo vysláno a zasáhlo bunkr s chemickými zbraněmi na tomtéž místě. Syrská obrana vypálila podle generála 40 střel, z nichž většinu až po zasažení cílů.

Rusko předtím oznámilo, že 71 ze 103 vypálených raket syrská protivzdušná obrana sestřelila.

18:31 Francouzská ministryně obrany označila útok za úspěšný

Schopnost syrského režimu vyrábět a ukládat chemické zbraně byla díky útokům „značně oslabena“, sdělila novinářům na tiskové konferenci francouzská ministryně obrany Florence Parlyová.

18:25 Ruský návrh odsuzuje útok jako porušení mezinárodního práva a Charty OSN

Rusko nechalo v radě kolovat návrh rezoluce, která odsuzuje „agresi proti Syrské arabské republice ze strany USA a jejich spojenců jako porušení mezinárodního práva a Charty OSN“. Moskva si přeje, aby se o rezoluci hlasovalo. Pro přijetí je zapotřebí nejméně devět z 15 hlasů v radě a vetovat nesmí ani jeden z pěti stálých členů rady, z nichž tři – USA, Británie a Francie – jsou země, které na Sýrii zaútočily.

18:19 Stoltenberg: Útok odsouhlasily všechny státy NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg sdělil na tiskové konferenci novinářům, že útoku USA, Británie a Francie vyjádřily všechny členské státy NATO plnou podporu.

18:17 Zatím nevíme o žádných obětech, říká ruské ministerstvo obrany

Na tiskové konferenci ministerstva obrany řekl generál Sergej Rudskoj, že Rusko nemá informaci, že při nočních úderech zemřeli civilisté nebo syrští vojáci. „Podle předběžných informací můžeme říci, že mezi civilisty ani syrskými vojáky nejsou oběti,“ sdělil. Informace ale stále prověřují a veřejnost bude informována.

18:05 „Užití takto odporných zbraní vyžaduje nekompromisní odpověď“

„NATO odsuzuje opakované použití chemických zbraní syrským režimem,“ okomentoval útok Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Zdůraznil, že USA, Francie a Británie útok provedli proto, že neviděli žádné jiné východisko. „Takovéto odporné jednání si vyžaduje nekompromisní odpověď mezinárodního společenství,“ dodal na adresu Syrského režimu.

17:56 Byla to humanitární akce, řekla britská velvyslankyně

Velvyslankyně Velké Británie Karen Pierceová řekla, že zapojení Británie do útoku bylo humanitární a naprosto odůvodněné. „Syrský režim zabíjí své vlastní lidi po sedm let,“ sdělila Karen Pierceová a dodala, že užití chemických zbraní bylo „válečným zločinem“.

17:50 Americká velvysankyně: USA budou nadále pronásledovat ty, co použijí chemické zbraně

Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová ale řekla, že údery byly velmi přesně naplánovány tak, aby se na minimum omezilo nebezpečí civilních obětí. Podle ní byly údery odůvodnitelné a USA budou nadále pronásledovat kohokoli, kdo použije chemické zbraně.

„Dávali jsme diplomacii jednu šanci za druhou,“ řekla Haleyová a dodala, že rusko šestkrát zablokovalo reakce na Syrský chemický arzenál. Ruské veto v Radě bylo podle ní zelenou pro Syrský režim, aby užíval chemické zbraně dál. „Naše strategie ohledně Sýrie se nemění. Ale situace nás donutila jednat,“ dodala Haleyová.

17:30 Ruský zástupce v radě útok razantně odmítl

Ruský zástupce označil na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN spojenecký útok USA, Británie a Francie za „agresi“ proti Sýrii, která „udělá katastrofickou humanitární situaci v zemi ještě horší“.

17:24 Probíhá mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN

Generální tajemník OSN António Guterres na úvod vyzval ke zdrženlivosti. Je podle něj stěžejní předejít tomu, aby se situace v Sýrií vymkla kontrole.

16:55 Reuters: Rusko chce, aby RB OSN označila útok za porušení mezinárodního práva

Podle agentury Reuters nechalo Rusko v radě kolovat návrh rezoluce, která odsuzuje „agresi proti Syrské arabské republice ze strany USA a jejich spojenců jako porušení mezinárodního práva a Charty OSN“. Zatím není jasné, kdy se má o textu hlasovat. Pro přijetí je zapotřebí nejméně devět z 15 hlasů v radě a vetovat nesmí ani jeden z pěti stálých členů rady, z nichž tři – USA, Británie a Francie – jsou země, které na Sýrii zaútočily.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil noční údery na Sýrii za nelegální a nepřijatelné.

16:50 Trump pochválil americkou armádu

„Jsem tak pyšný na naši velkolepou armádu,“ napsal na svém Twitteru americký prezident. Dodal, že po přísunu dalších peněz, který už je schválen, bude nejlepší, jakou kdy jeho země měla. „Nebude tu nikdo a nic, co by se jí mohlo vyrovnat!“ dodává Trump.

16:34 Zásah by mohl zamezit užívání chemických zbraní, doufá předseda STAN Gazdík

Předseda Starostů Petr Gazdík doufá, že by zásah mohl zamezit dalšímu použití chemických zbraní. „Jenom pevně věřím, že Spojené státy, Francie a Velká Británie, jakož i celé mezinárodní společenství mají promyšleno, jak dál v Sýrii,“ řekl Českému rozhlasu – Radiožurnálu.

16:07 Syrská státní televize přinesla záběry jedné z oblastí po útoku

Záběry ukazují výzkumné centrum v Barzehu ležícím severně od Damašku, které bylo zasaženo při útoku USA, Británie a Francie.

15:39 Turecký prezident Erdogan útok na Sýrii uvítal

Společná operace USA, Velké Británie a Francie vyslala syrskému režimu zprávu, že takovéto masakry nezůstanou bez odpovědi,“ sdělil podle agentury Reuters svým příznivcům Erdogan. „Nevinní obyvatelé Sýrie si zasloužili bránit už dávno,“ dodal.

15:31 Podle Pentagonu byly zničeny všechny tři určené cíle

Podle genpor. Kennetha McKenzieho byl útok velmi účinný. Měl za cíl tři zařízení spojená s vojenskou činností. Syrský režim podle něj zareagoval pozdě, vypálil kolem 40 raket, ale většinou až po dopadu raket spojenců. Těch bylo podle Pentagonu nakonec vypáleno 105 a všechny zasáhly svůj cíl.

15:24 Zatím nevíme o žádných civilních obětech, říká americké ministerstvo obrany

„Udělali jsme veškerá opatření, abychom zaútočili jenom tam, kde to bylo nezbytné,“ sdělila novinářům Dana Whiteová, mluvčí amerického ministerstva obrany. Podle ní se jednalo o adekvátní odpověď režimu, který „využívá chemické zbraně na svůj lid“. Zároveň vyzvala Rusko, aby přestalo podporovat režim Bašára Asada a přinutilo ho vzdát se všech chemických zbraní.

14:36 Předseda SPD Tomio Okamura útok na Sýrii odsoudil

„Odmítám oprávněnost útoků na Sýrii – jde o podporu islamistů a povede to k ohrožení míru v Evropě,“ uvedl Tomio Okamura na svém Twitteru.

14:31 Donald Trump ocenil spojence a označil útok za úspěšný

„Byl to perfektně provedený útok. Děkuji Francii a Velké Británii za jejich moudrost a jejich vojenskou sílu. Nemohlo to dopadnout lépe. Mise splněna!“ uvedl na svém Twitteru americký prezident Donald Trump.

14:18 Rusko má zájem o spolupráci, zní z ruského ministerstva zahraničí

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov uvedl, že Moskva je s USA a dalšími zeměmi, které se podílely na vojenské operaci, v kontaktu a má zájem na spolupráci.

14:15 Mimořádné zasedání Rady bezpečnosti se uskuteční v 17:00

Mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN k situaci v Sýrii poté, co na cíle v této blízkovýchodní zemi zaútočily Spojené státy, Francie a Británie, se uskuteční v 17:00 SELČ. S odvoláním na zdroje z diplomacie o tom informovala agentura Reuters. O schůzku požádalo Rusko, které údery odsoudilo.

14:12 Snímky zachycující útok USA, Británie a Francie

14:00 Rusko svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN

„Rusko svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN, aby debatovala o agresivní akci Spojených států a jejich spojenců,“ uvedl ruský prezident Vladimir Putin v prohlášení. Podle něj je úder aktem agrese vůči suverénnímu státu a dál zhorší humanitární situaci v zemi.

13:53 Vyšetřování chemického útoku bude pokračovat

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) bude jen pár hodin po útoku pokračovat v prošetřování údajného použití chemických zbraní.

13:46 Moska zvažuje dodání modernějších raket Sýrii a „dalším zemím“

Generál Sergej Rudskoj z ruského generálního štábu dnes uvedl, že Moskva uvažuje o tom, že by Sýrii „a dalším zemím“ dodala protiletadlové rakety S-300. Rusko před několika lety odmítlo Sýrii tento protiletadlový systém dodat „vzhledem k naléhavé žádosti některých našich západních partnerů“.

Sýrie v současnosti disponuje protiletadlovým systémem, který z větší části spoléhá na rakety vyrobené v Sovětském svazu.

13:36 Mogheriniová: EU podporuje všechny snahy o prevenci užití chemických zbraní

„EU podporuje všechny snahy vedoucí k prevenci použití chemických zbraní,“ napsala na svůj Twitter šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Zároveň uvedla, že konflikt v Sýrii nemá jiné než politické řešení.

13:16 Českým občanům žádné nebezpečí nehrozí, znovu ujišťuje Stropnický

„Českým občanům nehrozí z konfliktu v Sýrii žádné nebezpečí, kdo tvrdí opak, hazarduje a chová se nezodpovědně. Nespekulujme a nestrašme lidi,“ uvedl na svém twitterovém účtu ministr zahraničí Martin Stropnický. Zároveň varoval před „mohutnou desinformační kampaní ve veřejném prostoru“ s cílem zamlžit skutečnou podstatu událostí v Sýrii. Je podle něj důležité informace i jejich zdroje ověřovat.

13:09 Útok byl podle německého ministra zahraničí správným krokem

Německý ministr zahraničí Heiko Maas označil vojenskou akci USA, Británie a Francie za „přiměřený a potřebný signál“. „Rada bezpečnosti OSN je v syrské otázce včetně otázky užití chemických zbraní už několik měsíců kvůli chování Ruska zablokována a nebyla v aktuálním případě schopna splnit své úkoly,“ uvedl ministr.

Rusko v minulosti zablokovalo jako spojenec syrského režimu několik rezolucí namířených proti Damašku. Aktuální útok na syrské cíle spojené s chemickými zbraněmi podle Maase do budoucna omezí schopnost režimu znovu útočit proti vlastním lidem.

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová západní útok na Sýrii označila za „přiměřený“ a uvedla, že ji resortní kolegové z Francie a Británie v noci na dnešek o svém kroku informovali. „Nyní musíme udělat vše pro to, aby byl oživen politický proces ženevských rozhovorů a aby skončilo utrpení obyvatel Sýrie,“ řekla ministryně.

13:07 Hamáček: Odpovědí není ukázka síly bez mandátu Rady bezpečnosti OSN

Také podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka je chemický útok odsouzeníhodný. „Odpovědí ale není ukázka síly bez mandátu Rady bezpečnosti OSN. Řešení syrského konfliktu se tak bohužel odkládá stejně jako spolupráce mocností na jeho hledání,“ uvedl Hamáček. Očekává, že premiér v demisi Andrej Babiš a ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický postoj ČR vysvětlí ve Sněmovně.

12:44 Západ si uvědomil, že ztratil kontrolu, vyjádřil se Bašár Asad k útoku

Syrský prezident Bašár Asad řekl svému íránskému protějšku Hasanu Rúhánímu, že dnešní útok vedený USA jen zvýší odhodlání Sýrie „bojovat proti terorismu a rozdrtit ho na každé pídi země“. Rúhání v telefonickém rozhovoru, o němž informoval úřad syrského prezidenta, ujistil Asada, že Írán bude nadále stát po boku Sýrie.

Podle Asada přišel třístranný úder USA, Británie a Francie na syrská vojenská zařízení poté, co si Západ uvědomil, že ztratil kontrolu a hodnověrnost v konfliktu.

12:40 Útok podpořili zástupci některých opozičních stran. Piráti ho považují za předčasný

„Použití chemických zbraní proti vlastnímu obyvatelstvu je odporný zločin, který nelze tolerovat. Společná akce USA, Velké Británie a Francie v Sýrii je správnou reakcí,“ uvedl na svém Twitteru předseda ODS Petr Fiala. Zásah podpořil i předseda TOP09 Jiří Pospíšil. „Odpovědnost za stav v Sýrii nese (syrský prezident Bašár) Asad a jeho spojenci, Rusko a Írán,“ uvedl na svém Twitteru.

Podobně se k útoku vyjádřil i předseda lidovců Pavel Bělobrádek. „Raketové útoky spojenců považujeme za silný varovný signál o tom, že používání chemických zbraní – nota bene proti civilistům – je nepřijatelné,“ uvedl.

Piráti používání chemických zbraní odsoudili. Podle Pirátské strany za nočním zásahem spojenců stála snaha potrestat syrský režim za chemický útok. Akce k trestání považují Piráti ale za předčasné, pokud není jasně potvrzeno, zda se jednalo o chemický útok. „Zásah nepovažuji za něco, co by vedlo k vyřešení situace či donutilo kohokoliv k dodržování lidských práv a plnění mezinárodních dohod. Lidem v Sýrii se neuleví vojenským zásahem, ale politickým řešením,“ uvedl šéf strany Ivan Bartoš. Podle Pirátů je nutné vynaložit maximální politický tlak k vyšetření chemického útoku a k dopadení a potrestání viníků.

12:20 Čína s útokem na Sýrii nesouhlasí

„Neustále odmítáme užití síly v mezinárodních vztazích,“ uvedla mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing. „Vyzýváme dotčené strany, aby se vrátily do rámce mezinárodního práva,“ dodala s tím, že dnešní akce obešla Radu bezpečnosti OSN. Čína podle mluvčí věří, že „politické řešení je jediným možným řešením syrské krize“.

Čínské ministerstvo zahraničí rovněž vyzvalo k úplnému, spravedlivému a objektivnímu vyšetření údajného užití chemických zbraní v syrské povstalecké enklávě Dúmá. Podle USA, Francie a Británie je nepochybné, že za chemický útok na své občany je zodpovědný režim prezidenta Bašára Asada.

12:10 Útok na město pohledem zevnitř

12:00 Velvyslanci zemí NATO se sejdou v Bruselu

Velvyslanci členských zemí NATO se sejdou odpoledne v Bruselu, kde si vyslechnou informace svých kolegů z USA, Francie a Británie o posledním vývoji v Sýrii. Vysocí představitelé EU a NATO ve svých prohlášeních označili používání chemických zbraní za nepřijatelné a odsouzeníhodné.

11:57 Zásah neměl mandát Rady bezpečnosti OSN, řekl Stropnický

Ministr připustil, že zásah neměl mandát od RB OSN. „Jak to bylo asi tak možné. Rada bezpečnosti nebyla schopná přijmout žádné rozhodnutí, žádné usnesení k Sýrii už řadu měsíců. Jenom z hlediska kontroly chemického potenciálu šestkrát byl návrh takové rezoluce vetován Ruskou federací. Potom lze mluvit, myslím právem, o legitimitě takového zásahu. Protože je potřeba dát najevo, že někde je nějaká hranice, za kterou není možné jít,“ řekl Stropnický.

„Kdybychom čekali na mandát, budeme pasivními svědky, a to už je skoro spolupachateli něčeho, co jsme viděli tento týden. A to se mi zdá, že je nepřípustné,“ doplnil.

Celé vyjádření ministra zahraničí Martina Stropnického můžete shlédnout zde.

11:55 Podle britské premiérky Mayové byl útok správným rozhodnutím

„Bylo to správné i legální, abychom společně s našimi nejbližšími spojenci podnikli vojenskou akci a zmírnili další humanitární utrpení tím, že snížíme schopnost syrského režimu užít chemické zbraně,“ uvedla Mayová a dodala, že útok byl v britském zájmu.

Británie si je podle premiérky Mayové jistá, že za chemický útok v syrské povstalecké enklávě Dúmá je zodpovědný režim syrského prezidenta Bašára Asada.

11:45 Francouzský ministr zahraničí: Útok by se mohl opakovat

Vojenský úder proti Sýrii by se mohl opakovat, pokud režim prezidenta Bašára Asada opět překročí „červenou linii“. Řekl to dnes francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian, jehož země spolu s Británií a Spojenými státy zaútočila v reakci na údajný chemický útok v Dúmě na cíle v Sýrii.

11:40 Německo vojenskou akci schvaluje

Německo podporuje vojenskou akci Spojených států, Británie a Francie proti Sýrii. „Vojenská intervence byla potřebná a přiměřená,“ uvedla v prohlášení kancléřka Merkelová. Podle ní tím dostal Damašek varování, aby upustil od dalších chemických útoků.

11:36 Bezpečnost ČR ani českých občanů v Sýrii není ohrožení

Bezpečnost ČR není po útoku USA, Francie a Británie v Sýrii ohrožena, v pořádku jsou i Češi na ambasádě v Damašku a čeští vojáci v misi na Golanských výšinách. Novinářům to řekla ministryně obrany Karla Šlechtová po jednání užšího krizového štábu ministerstva obrany.

11:34 O útoku jsme byli informováni předem, řekl Stropnický

Ministr zahraničí Martin Stropnický řekl, že byla Česká republika o útoku spojenců na Sýrii předem informována.

11:30 Útok byl nevyhnutelný, komentuje na Twitteru situaci Babiš

„Úder proti syrskému režimu, který útočí chemickými zbraněmi na civilní obyvatelstvo, byl nevyhnutelný. Z prvních informací vyplývá, že byl veden přesně a zasažena byla taková zařízení, která slouží k výrobě či přechovávání chemických zbraní,“ uvedl Babiš.

Chemický útok byl podle Trumpa „významnou eskalací v používání chemických zbraní tímto velmi strašným režimem“. Prezident USA zdůraznil, že je připraven v útocích pokračovat, dokud Sýrie neustane v používání chemických zbraní.

„Nejsou to činy jednoho člověka. Jsou to místo toho zločiny jednoho monstra,“ prohlásil Trump. „Účelem naší akce je vytvořit pevný odrazující prostředek proti výrobě, šíření a používání chemických zbraní,“ řekl Trump.

Prezident USA se také vyjádřil velmi kriticky k Rusku a Íránu, které podporují Asadovu vládu. „Ptám se Íránu a Ruska, jaký druh národa chce být spojován s masovou vraždou nevinných mužů, žen a dětí?“ zeptal se. „Rusko se musí rozhodnout, zda bude pokračovat v temné cestě nebo se připojí k civilizovaným národům,“ dodal Trump.

Britská premiérka Theresa Mayová potvrdila, že vydala povolení britským silám v zahraničí k koordinovaným a cíleným úderům s cílem omezit chemické kapacity syrského vládnoucího režimu. Ve svém prohlášení uvedla, že rozhodnutí použít sílu se jí nepřijímalo lehce. „Učinila jsem tak, protože soudím, že tato akce je v britském národním zájmu,“ upozornila. „Nemůžeme dovolit, aby se používání chemických zbraní se stalo normální uvnitř Sýrie, v ulicích Spojeného království nebo kdekoli jinde na světě,“ dodala.

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes také posléze oznámil, že nařídil vojenský zásah proti Sýrii společně se Spojenými státy a Británií. Řekl, že útok se omezil na zařízení chemických zbraní v Sýrii. „Nemůžeme tolerovat opakované používání chemických zbraní, což představuje bezprostřední nebezpečí pro syrský lid a naši kolektivní bezpečnost,“ uvedl v prohlášení.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Trump mlží na Twitteru: Útok na Sýrii může přijít brzo, nebo také ne

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články