Čínští komunisté přecházejí do ofenzivy
ECHOPRIME
Když se v roce 1989 hroutil Sovětský svaz, bylo to bráno jako potvrzení konečného vítězství demokracie a kapitalismu nad autoritářstvím a komunismem. Americký politolog Francis Fukuyama ve svém eseji Konec dějin?, později rozpracovaném do knihy, přišel s teorií, že éra velkých ideologických konfliktů skončila. Západní liberální demokracie se jevila jako poslední stadium lidské vlády. Jenže zhruba ve stejnou chvíli, kdy střední a východní Evropa dosahovala svobody, čínští komunisté dokazovali, že jsou ochotni své zřízení bránit zbraněmi, když na náměstí Nebeského klidu zmasakrovali studenty. Nyní, po více než 30 letech, čínští komunisté v Hongkongu ukazují, že jsou připraveni na ofenzivu.
V rozmezí pár týdnů se sešlo několik významných výročí. Jednak 30. června uplynul rok od začátku platnosti zákona o národní bezpečnosti, kterým plně začalo přiškrcování hongkongské autonomie. A 1. července uplynulo 100 let od oficiálního data založení Čínské komunistické strany. (Ve skutečnosti byla nejspíš založena až 23. července.) Při příležitosti těchto dvou výročí se čínští komunisté rozhodli zrychlit kampaň na potlačení zbývajících svobod Hongkongu.
Hongkong měl v rámci Číny zvláštní postavení. Peking nad ním získal kontrolu v roce 1997, kdy Británii vypršela 99letá nájemní smlouva. V rámci vyjednávání o návratu kolonie se Čína zavázala respektovat svobody, na které si Hongkong pod britskou správou zvykl, jako je třeba svoboda tisku, svoboda shromažďování, a částečně demokratickou vládu, a to aspoň na 50 let. Toto zřízení víceméně pod názvem „jedna země, dva systémy“ fungovalo do června minulého roku, kdy se Pekingu přes protesty obyvatel Hongkongu podařilo protlačit zákon o národní bezpečnosti, který v podstatě rozšířil čínské totalitní praktiky i na autonomní území. Bezpečnostní složky z Číny nově mohou působit v Hongkongu. Hlavně zákon ustanovil nové trestné činy odtržení, subverze, terorismu a tajné spolupráce s cizími silami. Zvlášť subverze je definována tak vágně, že se pod to schová v podstatě jakékoli jednání, které se Pekingu nelíbí.
Své rozhodnutí zákon aktivně používat a zničit všechny znaky liberální demokracie Peking demonstroval v uplynulých dnech. Dne 17. června do redakce deníku Apple Daily vniklo na 500 policistů. Zatčeno bylo pět lidí z vedení, včetně šéfredaktora Ryana Lawa, policie si odnesla 38 počítačů a listu byly zmrazeny účty.
V Hongkongu se zdvihla vlna podpory. Další den deník vyšel s titulkem „Musíme pokračovat“, což byla poslední slova Cheung Kim-hunga, šéfa mateřské firmy deníku Next Digital, než ho odvedla policie v poutech.
Celý text Ondřeje Šmigola si přečtěte na ECHOPRIME nebo v tištěném Týdeníku ECHO. Objednat si jej můžete zde.