Žádné přiznání, žádná lítost. Džihádista, který vraždil u židovského muzea, dostal doživotí
Teroristický útok
Útočník z židovského muzea v Bruselu Mehdi Nemmouche dostal doživotní trest vězení. Belgická porota jej třiatřicetiletému Francouzi alžírského původu v noci na dnešek udělila za čtyřnásobnou vraždu s teroristickým motivem. Informovaly o tom tiskové agentury. Dvanáctičlenná porota vedená soudcem se přiklonila k názoru prokuratury, která požadovala doživotní trest i kvůli tomu, že se džihádista k činu nepřiznal a nedal najevo žádnou lítost.
Nemmouche se podle médií stal prvním odsouzeným radikálem, který jde do vězení za útok, který na území Evropy spáchal po návratu ze Sýrie.
Nemmouche v květnu 2014 zastřelil ve vstupní hale židovského muzea v belgické metropoli dva izraelské turisty, dále Francouzku, která v muzeu pracovala jako dobrovolnice, a belgického zaměstnance muzea. Po činu utekl a po šesti dnech jej zadrželi v jihofrancouzském přístavním městě Marseille. Francouzské úřady ho vydaly do Belgie v červenci 2014.
Spolu s ním byl v noci na dnešek odsouzen i jeho francouzský komplic Nacer Bendrer, který dostal 15 let vězení za to, že mu pomohl opatřit zbraně.
Oba muži mají dva týdny na to, aby se kvůli verdiktu obrátili na kasační soud řešící procesní pochybení nižších soudů.
Čtěte také: Netanjahu označil Izrael se stát jen židovských obyvatel. Pro Araby to není národní stát
Porota, jež k verdiktu dospěla po osmihodinovém zvažování, zdůraznila skutečnost, že Nemmouche „absolutně nevyjádřil lítost vůči obětem, o kterých nikdy nemluvil“. Prokurátor jej předtím označil za nebezpečného psychopata.
Sám Nemmouche dal svůj postoj najevo, když dostal během pondělního závěrečného líčení příležitost vyjádřit se ke svému činu. Slovy „život jde dál“ vyvolal na sociálních sítích řadu rozhněvaných reakcí. Agentura AFP je označila za jeho poslední provokaci.
Podle porotců byl jeho útok zcela promyšlený, navzdory útočníkovým tvrzením, že je nevinen. Svědčily proti němu jasné důkazy, mezi nimiž byly zbraně nalezené při jeho dopadení či kamerové záběry z místa.
Obhajoba se během procesu snažila porotce neúspěšně přesvědčit, že se Nemmouche stal obětí spiknutí a celý zločin byl zosnován bezpečnostními složkami některé blízkovýchodní země, zřejmě Íránu či Libanonu, neboť izraelští turisté byli členy tajné služby Mossad.
Odsouzený terorista bude čelit spravedlnosti i ve Francii, kde byl obviněn z podílu na zadržování čtyř francouzských novinářů v Sýrii v letech 2013 a 2014.