Demagog.cz: Zemanův výrok o neovlivňování voleb ze zahraničí není pravdivý
Zemanův vánoční projev
Analytický server Demagog.cz vyvrátil tvrzení Miloše Zemana, které zaznělo v jeho letošním vánočním poselství. Prezident v úterním projevu řekl, že je rád, že Bezpečnostní informační služba (BIS) vydala prohlášení, kde konstatuje, že k žádnému zahraničnímu ovlivňování tuzemských voleb nedošlo. Jak však uvedl Demagog.cz, BIS pouze uvedla, že o žádném nezákonném vměšování nemá informace.
„Prezident Zeman ve výroku očividně naráží na prohlášení prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše z tiskové konference 1. prosince 2017, ve kterém akademik vyjádřil obavu z ovlivňování voleb v České republice zahraničními vlivy,“ stojí na webu projektu, jehož cílem je kontrola faktických tvrzení. Drahoš tehdy vyjádřil svou obavu, že do voleb v České republice zasahovaly a stále zasahují servery a média napojené na ruskou tajnou službu. „Já o tom osobně nemám pochyb,“ nechal se slyšet bývalý předseda Akademie věd.
Ještě tentýž den však zareagoval přímo ředitel BIS Michal Koudelka, který Drahošova slova mírnil. „Bezpečnostní informační služba se pochopitelně zabývá každým byť jen potenciálním ohrožením demokracie. V tuto chvíli nemáme k dispozici žádné relevantní informace o tom, že by došlo k nezákonnému ovlivňování parlamentních voleb ze strany cizích zpravodajských služeb. To samé platí pro volby prezidentské,“ napsal Koudelka. Dodal, že existují rizika dezinformačních kampaní, která jsou daní za to, že žijeme v demokratické zemi se svobodou slova.
Demagog.cz upozorňuje, že Zemanovo prohlášení se obsahově rozchází s tvrzením ředitele informační služby. Zatímco prezident přímo uvedl, že k žádným zásahům ze zahraničí nedošlo, Koudelkovi zaměstnanci pouze o takových zásazích nemají k dispozici žádné údaje.
Demagog.cz je nezávislá internetová platforma pro tzv. „factchecking“. Její tvůrci ověřují pravdivost tvrzení osobností české politické scény, která následně vyhodnotí jako pravdivá či je vyvrátí. Projekt vznikl z iniciativy dobrovolného sdružení studentů v únoru 2012 jako odnož slovenského Demagog.sk. O měsíc později přešel do ostrého provozu a od té doby získal za svou práci několik ocenění včetně Novinářské ceny pro rok 2012 v kategorii cena Google za inovativní občanskou online žurnalistiku. Tvůrci se inspirovali u zahraničních platforem PolitiFact, FactCheck.org nebo The Washington Post Fact Checker.