Vláda zvažuje povinné očkování pro zdravotníky a sociální pracovníky
NOUZOVÝ STAV
Vláda nouzový stav kvůli zhoršující se epidemické situaci v zemi zatím nevyhlásí. Médiím to potvrdil premiér Andrej Babiš (ANO) během večerního jednání kabinetu. O situaci mají ale zástupci vlády v demisi jednat znova v úterý s hejtmany. Kraje musí Babiše o zavedení nouzového stavu jasně požádat a žádost zdůvodnit. Znovuzavedení stavu nouze zvažovalo ministerstvo zdravotnictví. Důvodem byla situace v nemocnicích hlavně v moravských krajích, které čelí náporu pacientů s covidem-19. Vyhlášené opatření by umožnilo výpomoc mediků. Návrh ale nakonec nikdo oficiálně nepředložil. Vláda ale chystá vznik meziresortní komise, která posoudí otázku povinného očkování pro některé profese, například zdravotníky a sociální pracovníky.
V úterý bude o situaci od 07:30 jednat nejdříve vládní rada pro zdravotní rizika. Od 09:00 naváže videokonference ministerstva zdravotnictví s hejtmany, k níž se připojí i Babiš. Hejtmani podle něj mají právo vyhlásit stav nebezpečí, to se ale nestalo. Pokud požadují po vládě vyhlášení nouzového stavu, ta k tomu potřebuje jasné odůvodnění, doplnil. Na základě dat národního dispečinku lůžkové péče by měly kapacity tento týden stačit.
Ministerstvo vnitra během dne upozornilo na to, že k celostátnímu vyhlášení nouzového stavu kvůli covidu-19 nejsou aktuálně splněny zákonné požadavky. Po zasedání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) jeho předseda a dosluhující ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že pro dodržení zákonného postupu by měla čtveřice epidemií nejvíce postižených krajů uspořádat nejdříve zasedání vlastních krizových štábů a zvážit vyhlášení stavu nebezpečí na svém území. Zavedení nouzového stavu na jednání vlády ani nikdo nenavrhl, prohlásil vicepremiér Karel Havlíček. O situaci mají zástupci ministerstva zdravotnictví jednat v úterý ráno s hejtmany. Se zástupci krajů hodlají pomocí videokonference mluvit i politici budoucí vládní koalice.
Kriticky se k možnému zavedení nouzového stavu postavil i ministr školství Robert Plaga (za ANO). „Nouzový stav kvůli tomu, aby museli očkovaní studenti lékařských oborů místo studia dělat v nemocnicích pomocné práce?“ napsal dopoledne na twitteru.
Nouzový stav kvůli tomu, aby museli očkovaní studenti lékařských oborů místo studia dělat v nemocnicích pomocné práce?
— Robert Plaga (@RobertPlaga) November 22, 2021
To, doufám, hlavní hygienička a @zdravkoonline nemyslí vážně!
Předpokládám, že nám to na vládě vysvětlí.
Vláda otevřela debatu o povinném očkování některých profesí proti covidu-19. Vznikne meziresortní komise, která ho posoudí. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že debatu by chtěl mít uzavřenou do konce tohoto týdne a příští týden vládě předloží stanovisko ministerstva.
„Bavíme se o kritické infrastruktuře, případně o zdravotnících a sociálních pracovnících. Uvidíme, možná že tam budou i další skupiny,“ řekl Vojtěch. Babiš uvedl i další státní zaměstnance, jako jsou vojáci, policisté nebo hasiči.
Pro zavedení povinného očkování není podle ministerstva zdravotnictví třeba měnit zákon. Upravuje to vyhláška k zákonu o ochraně veřejného zdraví, dodal ministr.
Vláda se také dohodla na pomoci podnikatelům prostřednictvím dotačních titulů COVID 2021, COVID Nepokryté náklady a dále kompenzačního bonusu. Obnoví také program na podporu zaměstnanosti Antivirus B. Podnikatelé budou mít podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka na pomoc nárok, pokud za rozhodné období zaznamenají pokles obratu o 30 procent ve srovnání se stejnou dobou roku 2019.
V případě programu COVID Nepokryté náklady jim stát poskytne příspěvek na 40 procent fixních nepokrytých nákladů, v rámci COVID 2021 dostanou 300 korun na zaměstnance a den. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou moci přes kompenzační bonus, který připravilo ministerstvo financí, získat 1000 korun na den.
Příspěvek Antivirus B dorovnával při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, personálu či surovin 60 procent náhrady mzdy do 29.000 korun.
V nemocnicích bylo na konci víkendu 4885 lidí s covidem, z toho 715 bylo v těžkém stavu. V mezitýdenním srovnání hospitalizovaných přibylo 816 a počet těžkých stavů stoupl o stovku. Nejhorší epidemická situace je na Moravě a ve Slezsku.
V souvislosti s koronavirem byl nouzový stav poprvé v Česku vyhlášen loni v březnu, podruhé před rokem 5. října. Několikrát byl prodloužen a skončil letos 11. dubna. Právě na základě nouzového stavu vláda v uplynulém roce a půl přijala řadu opatření – od uzavření většiny obchodů a služeb přes omezení fungování škol až po restrikce týkající se překračování hranic. Nouzový stav také využilo ministerstvo vnitra k centrálním nákupům ochranných pomůcek, umožnil i jednodušší nasazení armády.
Stav nebezpečí je nejnižším z krizových stavů, které mohou být v České republice vyhlášené v reakci na mimořádné situace. Jako jediný z nich ho nevyhlašují centrální politické orgány, ale hejtman kraje, v Praze primátor. Závažnějšími jsou nouzový stav, stav ohrožení státu a válečný stav.