Laboratoře by za pár dní mohly otestovat všechny. S nápadem akademiků souhlasí i Prymula
Testování koronaviru
Řešení problematického testování občanů na koronavirus se možná blíží. Podle akademiků z české Akademie věd stačí, aby testy mohly provádět i další laboratoře. Současný šéf ústředního krizového štábu a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula je z nápadu nadšený, teď už prý stačí, aby krok odpoledne posvětil ministr zdravotnictví.
„Zdá se, že se snad ledy hnuly. Včera v noci odešel na MZ ČR k rukám prof. Prymuly dopis, předtím to bylo předjednáno, že se do testování SARS-CoV-2 zapojují velká centra Akademie věd v Praze, Brně a Českých Budějovicích pod záštitou rektora UK a předsedkyně AV ČR,“ napsala Soňa Peková na facebookovém profilu laboratoří Tilia. Na její příspěvek upozornily Novinky. Pekovou požádali o protokol ke zjednodušenému testování. Pekovou mimo jiné dříve ministr zdravotnictví Vojtěch obvinil, že chybně manipulovala s odebranými vzorky, což se později ukázalo jako nepravdivé.
O využívání metody, kterou Peková navrhuje, zatím není jasno. „Není možné používat testy, které nejsou certifikované. Musí se (Peková) přihlásit na Státním zdravotnickém úřadu a požádat o certifikaci. Už jen proto, že je vždy nejisté, zda je jakákoliv testovací metoda stoprocentně účinná a citlivá, aby opravdu zachytila všechny případy,“ vysvětlil Prymula.
Laboratoře Akadamie věd a Univerzity mají moderní vybavení a tisícové kapacity. Mohlo by tak dojít k otestování všech lidí, kteří mají příznaky nebo jsou v karanténě běhemněkolika dní a vyřešil by se tak problém, který už několik týdnů sužuje Českou republiku. Projekt, nazvaný Coronatest Hackaton, má využít současného technologického zázemí státu k k efektivní práci v krizové situaci.
„Samozřejmě jsem jim protokol poskytla, je perfektní a jednoduchý. Mají to velmi dobře promyšlené. Jestli to nikdo nezastaví, je to lék na tuto situaci. Otestují tisíce vzorků denně, půjde zmírnit karanténní opatření a přestat děsit lidi,“ poznamenala lékařka Peková.
„Je to práce takzvaně zespoda nahoru. Tato pracoviště, mezi nimiž je i Ústav molekulární genetiky AV ČR, odkaz na pracoviště profesora Holého, mají obrovské kapacity a jsou na té nejvyšší odborné úrovni. Bude potřeba jen odebrat vzorky a dopravit jim je. Například Ústav molekulární genetiky má tři mašiny s 384 pozicemi, tedy otestují za den téměř 1200 vzorků. Je to obrovský krok. Oni mají kapacity na plošné testování lidí. Vůbec se to nedá srovnat s tím, jak testují nemocnice teď, pár desítek denně,“ zhodnotila Peková.
„Nemocnice to vůbec nezvládají – buďto to neumí, nebo nemají jakési chemikálie nebo nemají kapacitu -, ale mají ISO 15189. Mám od lékařů z terénu, z malých nemocnic, ale i z velkých fakultních nemocnic denně opatrné žádosti, zda bychom s naší laboratoří nemohli pomoct – byť jejich představitelé všude nahlas křičí, že vše je zajištěno,“ uvedla pro Novinky.cz lékařka z laboratoře Tilia.
Spolupráci potvrdil i Prymula. „Kapacita testování je v současné omezena, ale skutečně chceme navázat spolupráci. Už jsem jednal s panem rektorem Tomášem Zimou a panem docentem Janem Konvalinkou z Akademie věd. Jejich instituce mají mnohonásobně větší kapacitu, než máme my a mohou zanalyzovat čtyři tisíce vzorků za den,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví na tiskové konferenci po jednání vlády.
Testovat vzorky na nákazu novým typem koronaviru mohlo do pondělí dni 30 laboratoří. Nejvíc jich je v Praze (9) a Moravskoslezském kraji (5). Z krajů chybí jen na Vysočině, vyplývá z informací na webu Státního zdravotního ústavu. Vzorky od lidí, u kterých lékaři vyjádření podezření na nákazu, odebírají infekční oddělení nemocnic, pevná odběrová místa v některých z nich a sanitky, které jezdí k pacientům domů. Laboratoře většinou vzorky neodebírají, jen testují.
Zařízení Tilia Laboratories, které odhalilo jeden z prvních pozitivních případů v Praze, na seznamu zatím není. Lidé na jeho zařazení podepisují na internetu petici, v pondělí večer na ní bylo přes 22 000 podpisů.
„Pustí-li do testování instituce, které nemají ISO, už nás z toho snad vynechat nemohou. Každý den stále odmítáme stovky lidí, přestože se všude píše, že nesmíme a máme to na webu. Volají, píšou, prosí. Pro mě osobně je tohle strašně těžké, říkat ne. Ale jak už jsme předesílali, jsme připraveni. Hned jak nám to dovolí,“ vysvětlila Soňa Peková.
„Jakmile budeme mít oficiální kladné stanovisko z MZ ČR, okamžitě Vás o dostupnosti diagnostiky viru SARS-CoV-2 v naší laboratoři, i o všech detailech, týkajících se řádného odběru a řádného zasílání vzorků do laboratoře TILIA obeznámíme,“ dodala na Facebooku Peková.
Nemocnice vyzývají veřejnost, aby k odběru vzorků nechodila bez příznaků jako je zvýšená teplota nad 38 stupňů Celsia, suchý kašel nebo bolesti kloubů a svalů. Výsledky lidí bez příznaků mohou být takzvaně falešně negativní, protože v prvních dnech nemoci bez potíží testování virus v těle neodhalí. Lidé už v té době ale mohou nakazit okolí, proto odborníci doporučují nosit alespoň roušku. V lékárnách jednorázové nejsou, lidé tak nosí aspoň látkové doma ušité, šátky či šály.