Chodíte v noci často na záchod? Možná tím výrazně škodíte české ekonomice

čůrání a ekonomika země

Chodíte v noci často na záchod? Možná tím výrazně škodíte české ekonomiceNOVÉ
Nutkavá potřeba dojít si v noci na záchod může mít následky nejen pro vás vás osobně, ale i pro státní HDP. Foto:

Zdroj: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Pokud jste si mysleli, že časté noční chození na toaletu je pouze intimní věcí a  obtěžuje jen vás, zřejmě se pletete. Podle nové studie amerických vědců může častá potřeba vyvolaná takzvanou nykturií těžce poškozovat ekonomiku země. Přerušovaný spánek totiž má velmi škodlivý účinek na stav organismu a tím i na produktivitu v práci.

Studie, kterou uskutečnila prestižní americká výzkumná instituce RAND Corporation, mimo jiné poukazuje na to, že lidé, kteří v noci vstávají kvůli močení, častěji onemocní a tím chybějí častěji v práci. Organismus není dostatečně odpočinutý a tím se snižuje jeho obranyschopnost. Pokud už lidé do práce přijdou, mnohdy mají problém se soustředěním a celkově s výkonem na pracovišti. Průměrně lidé trpící nykturií stráví v práci o sedm dní v roce méně než ostatní.

Studie se věnuje procentu populace v několika vybraných státech - USA, Velká Británie, Německo, Španělsko, Japonsko a Austrálie . V průměru jde o zhruba 13 až 17 procent aktivního obyvatelstva, které zmíněnou poruchou. Negativní vliv nykturie tě na hodnotu HDP je podle studie enormní. Ve Spojených státech jde například o 27,5 milionu pracovníků, kteří tak mohou údajně způsobovat ztrátu 44,4 miliardy dolarů (téměř astronomický bilion korun) ročně. I v dalších sledovaných státech se ztráta v HDP pohybovala v řádech miliard dolarů.

V Japonsku se například potenciální ztráta pohybuje kolem 13,7 miliardy dolarů (přes 300 miliard Kč) a ve Španělsku a Austrálii jde shodně o zhruba tři miliardy (68 miliard Kč).

Vědci použili unikátní makroekonomický model, na kterém simulovali ekonomické prostředí každého studovaného státu. Na něm zkoumali, jak by bylo HDP v daných podmínkách ovlivněno, kdyby bylo procento lidí trpících nykturií sníženo. Tito jedinci mají totiž kromě nižší produktivity i jiné problémy. Jejich životní spokojenost je asi o dva procentní body nižší a také pracovní angažovanost klesá. Podobné výsledky mají i studie, které se týkají osob s kardiovaskulárními problémy či astmatem.

„Lékaři tuto poruchu často přehlížejí, i když může vést k mnohým dalším problémům, jako jsou spánkové poruchy. Lidé o tom totiž nemluví do chvíle, kdy už se to nedá dál snést,“ uvedl Marc Hefner, vedoucí výzkumník studie společnosti RAND. „Když vezmeme v úvahu všechny okolnosti, měla by naše studie být varováním nejen pro pacienty, ale i pro lékaře nebo zaměstnavatele, kam až může neléčená nykturie vést.“

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články