Díky Mynářovi? Klub TJ Osvětimany dostal od fotbalové asociace 800 000 korun

Nejasné přerozdělování peněz

Díky Mynářovi? Klub TJ Osvětimany dostal od fotbalové asociace 800 000 korunNOVÉ
Vratislav Mynář Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Sdílet:

Fotbalová asociace (FAČR) nejasným způsobem rozdělila více než sto milionů korun, které měly putovat hlavně na mládežnický sport. Výrazně vyšší částku než obdobné celky získal vesnický fotbalový klub Osvětimany, kde je ve výkonném výboru i hradní kancléř Vratislav Mynář. Informaci přinesl Český rozhlas.

Klub TJ Osvětimany získal od FAČR celkem osm set tisíc korun. Podle obchodního rejstříku je součástí výkonného výboru i hradní kancléř Vratislav Mynář, který odmítá, že by tento fakt hrál při přerozdělování peněz roli. „Já nevím. To se musíte zeptat toho, kdo to rozděloval. Já se sem chodím poveselit za panem jednatelem a starostou,“ řekl Mynář pro Radiožurnál. Fotbalová asociace odmítla komentovat podle jakého mechanismu peníze přerozdělovala.

Jiné kluby ale podle dokumentů fotbalové asociace dostaly řádově desítky tisíc. Místopředseda klubu TJ Osvětimany a starosta obce Otakar Berka si peněžní obnos vysvětluje tak, že měl klub prostě štěstí. S Mynářem to podle něj nijak nesouvisí.

Přerozdělování více než sta milionů probíhalo v době, kdy fotbalové asociaci šéfoval Miroslav Pelta, kterého policie obvinila kvůli podvodům s dotacemi pro sport.

Z krajských fotbalových svazů dostal nejvíce ten plzeňský, který vede Roman Bebr. Celkem získal podle informací Českého rozhlasu kolem šesti milionů korun. Podle Bebra šly peníze na „zajištění mistrovství Evropy žen a na rekonstrukci stadionu Přeštice a Domažlice“.

Liberecký kraj si přišel na více než dva miliony korun. V Čele Libereckého krajského svazu stojí bývalý šéf FAČR Miroslav Pelta. Více než milion dostal ještě Pražský krajský fotbalový svaz, který řídí Dušan Svoboda. Ostatní krajské svazy dostaly maximálně stovky tisíc.

Fotbalová asociace přerozdělovala peníze z tzv. loterií z roku 2016. Sázkové kanceláře a loterijní firmy mohly od roku 2014 věnovat až čtvrtinu z tzv. „loterijní daně“ na sport prostřednictvím Českého olympijského výboru. Daň nahradila dřívější odvody na veřejně prospěšné účely, o kterých rozhodovaly samotné loterijní firmy. Za rok 2016 odvedlo na sport 11 společností 659,4 milionu korun. „Prostředky jsou určeny pro potřeby tělovýchovné a sportovní činnosti dětí a mládeže do dovršení juniorského věku,“ uvádí na svých stránkách Český olympijský výbor. Fotbalová asociace ČR v roce 2016 získala z této částky přes sto milionů korun. Od roku 2017 už Český olympijský výbor už nemá vliv na to, kam peníze putují. Ze státního rozpočtu je přerozděluje ministerstvo školství.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Komunista Ondráček brání Mynáře. Volání poslanců po povinné prověrce je podle něj účelové

Pelta věděl o policejním odposlechu. Instaloval ho expolicista

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články