Nezametlo se pod stůl upozornění Němců o reklamě na Čapím hnízdě? ptají se zákonodárci
Reklama na Čapím hnízdě
Finanční správa bude muset znovu vysvětlovat, jak naložila s podnětem německého finančního úřadu, kterému se nezdála sedm let stará smlouva mezi německým Agrofertem a Farmou Čapí hnízdo o reklamě. Podezření z trestného činu krácení daně v souvislosti s hospodařením farmy už prošetřuje policie, berňák ale upozornění Němců z roku 2014 vyřídil bez vyvození nějakých důsledků. Vysvětlení, co konkrétního berňák s případem udělal, nyní žádají dva zákonodárci.
O podnětu, který kvůli smlouvě o reklamě z roku 2012 poslal do Česka finanční úřad v německé Saské Kamenici, informoval deník Echo24 už loni v létě ZDE. O způsobu, jímž se česká Finanční správa s podnětem vypořádala, jsme psali začátkem roku ZDE. Podnět přišel do Čech v roce 2014, kdy byl ministrem financí premiér Andrej Babiš (ANO), do jehož svěřenských fondů farma patří.
Podnět Němců se týkal možnosti, že by farma mohla skrze reklamu pomáhat holdingu Agrofert ušetřit na daních. Současně by tento postup pomáhal i farmě Čapí hnízdo, aby byla vůbec schopna splácet úvěry.
Finanční správa podnět vyřídila jedním řízením s jedním subjektem, z něhož nevyvodila ani doměření daně či podání podnětu policii.
O způsob, jímž berňák německý podnět vyřídil, se nyní zajímá senátor Tomáš Goláň (za hnutí Senátor 21) a první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Goláň poslal dotaz přímo Finanční správě, Pekarová Adamová interpelovala ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO).
Chtějí vědět, jaké konkrétní kroky finanční správa k prošetření podnětu učinila.
„Budu požadovat, aby ministryně financí vysvětlila, jaké konkrétní kroky finanční správa po obdržení podnětu učinila, zda byly daňové náklady uznány a pokud ne, zda podala finanční správa podnět k dalším úkonům Policii ČR. Zároveň požaduji, aby v případě, že k detailnímu prošetření nedošlo a finanční správa případ nechala promlčet, bylo zjištěno, kdo za tuto skutečnost nese odpovědnost a jaký bude další postup,“ uvedla k tomu Pekarová Adamová.
Senátor Goláň také už v květnu kvůli možnému daňovému úniku v souvislosti s reklamou na Čapím hnízdě podal na policii trestní oznámení.
Farma Čapí hnízdo figuruje i v případu unijní dotace pro farmu, v níž čelí návrhu policie na obžalobu premiér Andrej Babiš (ANO). Holding Agrofert, dnes zaparkovaný ve svěřenských fondech premiéra, i premiér dlouhodobě odmítají, že by se v souvislosti s Čapím hnízdem dělo cokoli nezákonného. „Jsme samozřejmě připraveni k součinnosti, ale stále trváme na tom, že ve věci Farmy Čapí hnízdo proběhlo vše podle zákona,“ uvedl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka v reakci na zprávu, že policie prověřuje hospodaření farmy.
Reklamu na Čapím hnízdě zmiňuje i zpráva Evropského úřadu pro boj proti daňovým podvodů (OLAF), jenž řešil padesátimilionovou dotaci pro farmu.