VIDEO: Ruští kosmonauti vystoupili z ISS na sedm hodin do otevřeného vesmíru
Práce na povrchu stanice
Ruští kosmonauti Oleg Artěmjev a Sergej Prokopjev ve středu vyšli z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) do otevřeného vesmíru, aby na ISS namontovali antény pro experimentální sledování migračních tahů divoké zvěře a ptactva, odebrali vzorky bakterií z povrchu stanice a vypustili na oběžnou dráhu čtyři miniaturní družice. Uvedla to agentura RIA Novosti.
Oba kosmonauti podle ní stráví v otevřeném kosmu skoro sedm hodin a jejich vesmírná procházka skončí až v době, kdy ve střední Evropě bude po půlnoci. Mimo ISS jsou v nových skafandrech s automatickou regulací teploty a novým počítačem, sledujícím 50 parametrů skafandru. Pro Artěmjeva jde o třetí výstup do vesmíru, pro Prokopjeva první.
Prvním úkolem bude vypuštění dvojice družic Taňuša a SiriusSat z univerzity v Kursku a vzdělávacího střediska Sirius, založeného prezidentem Vladimirem Putinem v Soči. Pak kosmonauti přistoupí k hlavnímu úkolu, tedy sestavení antény, která umožní sledovat na Zemi ptáky a má speciální snímače o váze pěti gramů.
Mají také odebrat z povrchu stanice „pasti“ na vesmírný prach, které zde i s bakteriemi před rokem umístili kosmonauti Sergej Rjazanskij a Fjodor Jurchičin. Tento test životaschopnosti mikroorganismů ve vesmíru trvá již od roku 2010 a mezitím se na Zemi vrátilo 19 vzorků. V posledním vědci objevili prach s výraznou koncentrací holmia, příznačného pro hvězdu Przybilského ze souhvězdí Kentaura. Vědci podle RIA Novosti také zjistili, že povrch ISS může být úložištěm biomateriálu mimozemského původu. Před návratem do stanice Artěmjev a Prokopjev také odmontují aparaturu, která posloužila při výzkumu ionosféry Země.
Agentura TASS poznamenala, že jde o druhý výstup Rusů do vesmíru v letošním roce; v únoru Alexandr Misurkin a Anton Škaplerov odpracovali v vně ISS osm hodin a 13 minut, ačkoliv výstup byl původně plánován na necelých sedm hodin. Vytvořili tak nový ruský rekord.
Vůbec nejdéle, 8 hodin a 56 minut, ale pracovali v otevřeném kosmu, rovněž na ISS, astronauti americké vesmírné agentury NASA Jim Voss a Susan Helmsová, a to 1. března 2001.