Populární Bajkazyl na náplavce neotevře. Radnice tam chce skleněná oka

Uzavření Bajkazylu

Populární Bajkazyl na náplavce neotevře. Radnice tam chce skleněná okaAKTUALIZOVÁNO
Podnik Bajkazyl na pražské náplavce u Rašínova nábřeží Foto:

Foto: Printscreen/Google Street View

1
Domov
Sdílet:

První slunečné dny přilákaly začátkem týdne na pražskou náplavku u Rašínova nábřeží stovky návštěvníků, stánky s občerstvením však povětšinou ještě sezónu nezahájily. Neotevřel ani zavedený podnik Bajkazyl, který poskytuje mimo jiné i servis projíždějícím cyklistům. Důvodem je plánovaná rekonstrukce, kterou má město zahájit v dubnu.

Návštěvníci budou mít sice na náplavku přístup, podniky v kobkách ale tuto sezónu neotevřou. Revitalizace by měla začít 20. dubna, skončit by měla na podzim. Zahrnuje úpravu 12 kobek, které se mají změnit na kavárny, galerie, sklepy nebo toalety. Úprava má zahrnovat, jak Rašínovo nábřeží, tak i Hořejší a Dvořákovo nábřeží.

První oznámení, že Bajkazyl neotevře, vyšlo na facebookových stránkách podniku 1. dubna. Magistrát podle něj vyjádření nezaslal žádné oficiální. „Oficiálně sice nikdo z magistrátu nic neřekl, ale realita je jasná. Po osmi letech na scéně letos v dubnu nemůžeme otevřít. V prostoru Bajkazylu (ve vlastnictví hlavního města Prahy) probíhá stavba, jíž se oficiálně říká „revitalizace”. Výsledkem mají být slavná masivní skleněná “oka”, překrývající vstup do jednotlivých kobek na břehu,” stojí v příspěvku.

Nakonec provozovatel podniku oznámil, že po obdržení reakce od magistrátu zřejmě neotevře ani tuto sezónu. „Tři dny poté, kdy už bychom v sluncem zalitých dnech měli mít otevřeno, přišlo oficiální oznámení. Bajkazyl a všechny pobřežní provozovny budou celé léto zavřené. Podle původní domluvy měla alespoň po část sezóny být náplavka občanům a návštěvníkům Prahy normálně k dispozici,” stojí ve vyjádření na facebookové stránce Bajkazylu na náplavce.

Podnik Bajkazyl se kromě občerstvení a servisu pro cyklisty podílí také na pořádání koncertů, divadelních představení, tanečních lekcí a dalšího kulturního programu. „Vypadá to, že politické ambice zvítězily nad zájmy obyvatel a návštěvníků Prahy. Tato radikální změna v původním harmonogramu přestavby také citelně poškodí kontinuitu naší činnosti a široký okruh lidí, kteří s námi spolupracují,” stojí ve vyjádření Bajkazylu.

Omezení se týká jen kobek, hájí se Krnáčová

Magistrát průběh rekonstrukce obhajuje s tím, že omezení se v sezóně týká jen zmiňovaných kobek. „Provoz náplavky jako veřejného prostranství bude omezen opravdu minimálně. Jedná se pouze o tři provozy v takzvaných kobkách a menšího prostoru před nimi. Nedochází tedy k uzavření náplavek, jak se někteří provozovatelé snaží prezentovat a vyvolat tím paniku u lidí. Zázemí a možnosti, které návštěvníkům nabízelo pořádání akcí jako farmářských trhů nebo na provozy na plavidlech na břehu náplavky budou samozřejmě zachovány. S rekonstrukcí kobek je nutné začít už nyní, protože koncem sezóny začne rozsáhlá rekonstrukce celého prostoru náplavek. Díky tomu, že tato menší etapa proběhne už nyní, nebude muset být náplavka později uzavřena celá,” sdělila v SMS zprávě serveru Echo24 primátorka Adriana Krnáčová.

Revitalizaci pražských náplavek město schválilo už loni v únoru. S opravami se tak mělo začít loni na podzim. Kvůli absenci všech potřebných povolení se však zahájení oprav posunulo na duben. Opravy by měl vyjít přibližně na 220 milionů korun.

„Náplavka bude omezena jen skutečně minimálně. Omezení se týká pouze třech provozů v kobkách a jednoho menšího prostoru před nimi. Nedojde tedy k uzavření náplavek, jak se někteří provozovatelé snaží prezentovat,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

S opravou vnitřních prostor náplavky musí podle Hofmana začít město již nyní, neboť s koncem sezóny je naplánována rozsáhlá oprava celého prostoru náplavky. „Zázemí a možnosti, které náplavky návštěvníkům nabízejí, nyní zůstanou zachovány,“ uvedl mluvčí. Podzimní rekonstrukce je rozdělena do několika etap. Náplavka při nich nebude zcela uzavřena.

Kobky v nábřežních zdech dříve sloužily jako technická zázemí či sklady, nyní tam mají být toalety nebo výstavní prostory.

Revitalizovány by měly být postupně všechny pražské náplavky. Do roku 2019 chce město do úprav náplavek investovat více než 200 milionů korun. Proměnou mají projít také vltavské břehy na celém území města. Institut plánování a rozvoje již vypracoval dokument, podle kterého by měly být břehy opraveny.

Náplavky se v sezoně proměňují v místo společenského setkávání a navštíví je tisíce lidí. Po pravém břehu navíc vede páteřní cyklostezka A2.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Aktivisté umístí na náplavku trampolínu, aby lidé viděli přes lodě Vltavu

Na náplavku chodí slavit až 22 tisíc lidí. Krnáčové se omezení moc nezdá

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články