„Jsme daleko za Slováky.“ Vláda spustila osvětovou kampaň k očkování, lidi spíše vyděsí
OČKOVÁNÍ PROTI COVIDU
Pořádnou dávku kritiky obdržela jedna z částí osvětové informační kampaně ministerstva zdravotnictví, která má motivovat Čechy k očkování proti covidu-19. Podle některých politiků a uživatelů sociálních sítí má zatím spíše opačný efekt. Lidem se především nelíbí grafická úprava a poněkud matoucí skladba titulků, které mohou ve výsledku vyznít jako varování před samotnou vakcínou. V porovnání se slovenskou osvětovou kampaní tak podle mnohých zaostáváme.
Půlstránková inzerce s informacemi o očkování se objevila ve středečním vydání Mladé Fronty DNES. Na něm stojí: „Vakcína proti covid-19: spolehlivá cesta k běžnému životu.“ Obdobně velký titulek pod tím ale hlásá: „Toto není pravda!“ Ačkoliv je při bližším prozkoumání zřejmější, že se druhý titulek váže k jiné části inzerce, která mnohem menším písmem na několika odstavcích vyvrací vybrané dezinformace, typografická úprava osvětové reklamy vyvolala vlnu kritiky i posměšky na sociálních sítích.
Pro lidi, kteří čtou pouze nadpisy, by mohla reklama vyznít, že se naopak nedoporučuje očkování. Relativně chudou grafickou úpravu dohání jen fotografie ruky v zelené rukavici a s injekční stříkačkou. Tu lidé hodnotí spíše výhrůžně než jako něco, co by mělo lidi namotivovat k očkování nebo obecně přidalo na klidu. Kritice se nevyhnul ani způsob zalomení textu, který obrázek obklopuje.
Mnozí politici volali po osvětové kampani, inzerce v MF DNES a především její podoba je ale nepříjemně překvapila. „Nechci kolegům radit, ale tohle všechny jen vyděsí,“ napsal lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský na konto informační reklamy ministerstva zdravotnictví. Kriticky se ke zpracování půlstránky postavil i poslanec za TOP 09 Dominik Feri.
„Bohužel, stát neumí dělat osvětové kampaně. Pak se bude ministr velmi divit, že zájem o očkování bude velmi chabý. Ta slovenská je mnohem lepší. Je vidět, že tam najali nějaký mladý a ve smyslu techniky a řemeslného provedení progresivní tým. Překvapuje mě, že to na Slovensku jde a u nás ne. Ale není to první případ,“ řekl Feri pro redakci Echo24.cz.
Slovenská informační kampaň, která má rovněž za cíl bojovat s tzv. dezinformacemi, například v úhledné grafice vysvětluje, jak probíhá vývoj vakcíny proti koronaviru v porovnání s běžnými očkovacími látkami a proč je o poznání rychlejší. Tu si mnozí uživatelé na sociálních sítích pochvalují více než českou iniciativu. Ta dle odborníků i politiků navíc přichází příliš pozdě, což byl také jeden z častých bodů kritiky směřující na vládu Andreje Babiše (ANO).
„Podle mého soudu měla taková kampaň fungovat už před dvěma měsíci. Jestli je ambice docílit toho, že se ta vakcína skutečně prosadí, tak to nejde dělat na poslední chvíli. Ještě, když vezmeme v potaz, že kampaň dělá vláda, která má velmi pochybnou důvěru v rámci veřejnosti,“ doplnil pro redakci poslanec za TOP 09. Ve sněmovně nabídl ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO) nějakou součinnost, co se týče informování o očkování, na druhou stranu dodává, že „nemůže zase dělat za vládu všechno“.
Inzerce v MF Dnes je součástí menší osvětové kampaně v režii ministerstva zdravotnictví. V přípravě je ještě jedna větší za 50 milionů korun, která by se měla podle ministra Blatného spustit na začátku příštího roku. Její zadání jako veřejné zakázky se podle ministra protahuje.
Češi jako skeptici vůči očkování
Po informační kampani volali již delší dobu epidemiologové, vakcinologové a další vědci, stejně jako řada politiků. V Česku byla letos na podzim nakloněna očkování proti nemoci covid-19 menší část populace, než je průměr za devět zkoumaných zemí střední a východní Evropy a západního Balkánu. Vyplývá to z analýzy, kterou slovenská nevládní organizace Globsec vypracovala na základě sondáží ze září a října.
Podle průzkumu by se nechalo proti covidu-19 očkovat 35 procent obyvatel Česka. Ze zkoumaných zemí největší ochotu k očkování vyjádřili Maďaři a Rumuni (shodně 45 procent populace), na opačné straně žebříčku skončili Bulhaři (23 procent). Na Slovensku by pro očkování bylo 36 procent obyvatel.
Ochota očkovat se je podle Globsecu vyšší u lidí, kteří důvěřují státním institucím. Zhruba třetina (36 procent) Čechů podle sondáže Globsecu věří konspirační teorii, že covid-19 je podvrh s cílem manipulovat společnost. Stejný názor má až 43 procent obyvatel Srbska a Černé Hory, ale jen zhruba pětina Maďarů. Průzkumy veřejného mínění se podle Globsecu v jednotlivých zemích uskutečnily shodně na reprezentativním vzorku 1000 respondentů.