ČSSD slibovala „tajný“ průběh referenda. Výsledky unikaly celou dobu

Referendum ČSSD končí

ČSSD slibovala „tajný“ průběh referenda. Výsledky unikaly celou dobuNOVÉ
První místopředseda ČSSD Jiří Zimola (vlevo) a předseda ČSSD Jan Hamáček (vpravo) Foto:

Ilustrační foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Sociální demokraté končí hlasování o tom, zda vstoupí do menšinové vlády s ANO podporované KSČM. Výsledek vnitrostranického referenda ČSSD vyhlásí v pátek. Už nyní ale průběžné výsledky ukazují, že strana na vládu kývne. Vedení strany přitom před zahájením referenda slibovalo, že průběžné výsledky budou až do ukončení referenda tajné. Úniky však umožnil systém sčítání hlasů.

Zatím vše nasvědčuje tomu, že sociální demokraté do vlády vstoupí většinou šedesáti procent hlasů. Ačkoli je referendum tajné, průběžné výsledky hlasování provázely konání referenda od jeho počátku. Předseda ČSSD Jan Hamáček přitom už v květnu uvedl, že se strana dohodla nezveřejňovat průběžné výsledky, aby členy strany neovlivnily. Průběžné výsledky odmítl komentovat i tento týden.

Průběžné úniky nicméně umožnil způsob, který ČSSD pro vnitrostranické hlasování vybrala. Kvůli kontrole a větší transparentnosti referenda se hlasovací lístky sčítají dvakrát. Nejprve přímo v místní organizaci, poté znovu v Lidovém domě v Praze. Naposledy o průběžných výsledcích informoval šéf středočeské ČSSD Robin Povšík. Tento týden uvedl, že ve středočeské ČSSD zatím výrazně převažuje názor, že by strana měla vstoupit do vlády s hnutím ANO. Účast se podle něj pohybuje kolem 60 procent.

„Protože se znám s lidmi z téměř každé místní organizace v kraji, řekli mi, jak hlasovali. Když jsem byl tázán, vždy jsem obecně odpověděl, zda je tendence spíše pro, nebo proti. Nyní je tendence jednoznačně pro. Nevidím na tom nic špatného, když mají členové přehled, jaká je nálada ve straně,“ uvedl Povšík pro deník Echo24.

Jedním z prvních úniků byla místní organizace ČSSD v Dejvicích a Bubenče. Že členové hlasovali pro vstup do vlády, uvedl už první den referenda předseda místní organizace Štěpán Stupčuk. Proti vládě s ANO hlasovali například sociální demokraté v České Lípě. „Dlouho jsme diskutovali, zvažovali. Pak 88 procent přítomných sociálních demokratů řeklo NE vládě s ANO,“ napsala na facebooku někdejší kandidátka na předsedkyni strany Romana Žatecká.

Výsledky oznámí ČSSD v pátek, KSČM formuluje toleranční patent

Hlasování se konalo od 21. května do 14. června na schůzích téměř 1100 místních organizací strany a bylo tajné. V praxi vypadalo referendum tak, že sociální demokraté hlasovali na schůzi místní organizace. Vždy po hlasování se sečetly výsledky a ústřední komisi byly odeslány protokol o hlasování i volební lístky.

KSČM, bez jejíž podpory nemá rodící se menšinová vláda ANO a ČSSD šanci získat důvěru sněmovny, nyní s hnutím ANO chce formulovat smlouvu o toleranci vlády. Podle premiéra Andreje Babiše bude dohoda vycházet z programových průniků, její součástí ale nebude závazek, že by koalice musela hlasovat pro komunistické návrhy ve sněmovně. Komunisté mají i personální požadavky na obsazení míst ve státních firmách, kritizovali i některé dosavadní ministry vlády v demisi.

O nových ministrech za ANO zatím Babiš neinformoval. Chce je nejprve představit prezidentovi Miloši Zemanovi. ČSSD už jména svých pěti kandidátů zveřejnila, Zeman kritizuje především europoslance Miroslava Pocheho navrženého do funkce ministra zahraničí. Zdrženlivě se k této nominaci vyslovil i Filip.

Babiše jmenoval Zeman podruhé premiérem 6. června. Optimistický Babiš předpokládá, že s novou vládou by mohl předstoupit před sněmovnu a o důvěru požádat v polovině července.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Referendum ČSSD končí, většina krajů je zřejmě pro vstup do vlády

Nejmenování ministra by měl řešit Ústavní soud, myslí si v ČSSD

Kdo zasedne v nové vládě? ČSSD má jasno, Babiš váhá. „Zvažuji pro a proti,“ tvrdí

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články