„Hrůza“ nebo „globální lídr“? Von der Leyenová vyvolává u českých politiků spíše skepsi
ozvěny evropské volby
Velmi těsné zvolení Ursuly von der Leyenové do čela Evropské komise budí rozpaky na české politické scéně. Zatímco Andrej Babiš si mne ruce, jak pomohl odvrátil předsednictví Hanse Timmermanse, další politici se obávají, že bývalá německá ministryně obrany žádnou změnu nepřinese.
Podle pravicových politiků jde von der Leyenová svým programem až příliš na ruku socialistům a zeleným. Kritici českého premiéra navíc upozorňují, že Timmermans nadále zůstane prvním místopředsedou komise.
Zástupci tří českých stran – STAN, TOP 09 a KDU-ČSL – sdružených v Evropské lidové straně (EPP) německou kandidátku podpořili a stejně se zachovali europoslanci zvolení za vládní Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, kteří patří do liberální frakce Obnova Evropy. Čeští europoslanci z jiných evropských politických rodin pro von der Leyenovou nehlasovali.
„Jméno Ursuly von der Leyenové je podle mne dobrým kompromisem, jsem ráda, že byla zvolena,“ řekla Dita Charanzová (ANO), kterou těší, že poprvé v čele komise stane žena. Za podstatnou má její představu Evropy jako globálního lídra, její ochotu naslouchat hlasům ze západu i z východu Evropy a snahu Evropu sjednocovat.
Volbu si chválí také lidovci nebo představitelé TOP 09 či STAN. „Blahopřeji Ursule von der Leyen ke zvolení do čela Evropské komise. Doufám, že bude dostatečně silná k zahájení potřebných reforem institucí. Přál bych si, aby dokázala Evropu více spojovat než rozdělovat,“ uvedl na Twitter předseda lidovců Marek Výborný.
Ne všichni členové EPP však byli z volby Leyenové nadšení. „Vyhrála o devět hlasů. Nepředstavila přitom žádnou vizi reformy EU. Ne, nebudu skrývat rozčarování...bohužel,“ uvedl lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.
#vonderLeyen vyhrála o 9 hlasů. Nepředstavila přitom žádnou vizi reformy #EU. Ne, nebudu skrývat rozčarování...bohužel @kducsl
— Tomáš Zdechovský MEP (@TomZdechovskyEP) 16. července 2019
Jiní politici zase kritizují premiéra Andreje Babiše, který svojí podporou lidovecké kandidátce popřel svojí proklamovanou evropskou politiku. Von der Leyenovou odmítli europoslanci za ODS, součásti konzervativní frakce ECR. Jan Zahradil připomněl, že Němka se rozhodla opřít především o socialisty a krajní levici. „Babiš se prsí, že zablokoval Timmermanse. Timmermans mezitím gratuluje paní von der Leyen, že v EP obhájila “zelený” a “sociální” program a těší se na spolupráci. Já se těším na Babišův výraz, až na něj oba vyrukují s plánem na uzákonění bezuhlíkaté ekonomiky do roku 2050,“ uvedl europoslanec Jan Zahradil (ODS).
Babiš se prsí, že zablokoval Timmermanse. Timmermans mezitím gratuluje paní von der Leyen, že v EP obhájila “zelený” a “sociální” program a těší se na spolupráci😀.
— Jan Zahradil (@ZahradilJan) 17. července 2019
Já se těším na Babišův výraz, až na něj oba vyrukují s plánem na uzákonění(!) bezuhlíkaté ekonomiky do roku 2050. pic.twitter.com/jUwBvoIbHg
Se zděšením reagoval poslanec ODS Jan Skopeček. „Zvolení von der Leyenové do čela EK je pro ČR děsivá zpráva. Její představy boje proti klimatickým změnám jsou ohrožením naší prosperity a pracovních míst v průmyslu. Chce umenšit vliv malých států, chce celoevropské daně a minimální mzdu. A hlavně více a více integrace. Hrůza,“ napsal na Twitter.
Zvolení von der Leyenové do čela EK je pro ČR děsivá zpráva. Její představy boje proti klimatickým změnám jsou ohrožením naší prosperity a pracovních míst v průmyslu. Chce umenšit vliv malých států, chce celoevropské daně a minimání mzdu. A hlavně více a více integrace. Hrůza!
— Jan Skopeček (@Jan_Skopecek) 16. července 2019
Ještě radikálnější byl Skopeček v dalším příspěvku na Twitteru: „Kandidátku na předsedkyni EK U. von der Leyenovou lze podle jejich vlastních priorit charakterizovat jako zelenou eurofederalistickou socialistku. Já bych jí hlas samozřejmě nedal, ruka by mi musela upadnout… Rádoby elita EU nic nepochopila a nic nezmění. Ke škodě EU samotné.“
Kandidátku na předsedkyni EK U. von der Leyenovou lze podle jejich vlastních priorit charakterizovat jako zelenenou eurofederalistickou socialistku. Já bych jí hlas samozřejmě nedal, ruka by mi musela upadnout… Rádoby elita EU nic nepochopila a nic nezmění. Ke škodě EU samotné.
— Jan Skopeček (@Jan_Skopecek) 16. července 2019
Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa připomněl, že von der Leyenová prošla v tajné volbě velmi těsně, když získala 383 hlasů, tedy jen o devět víc než bylo minimálních 374. Podle Peksy se na výsledku podílely i strany jako je maďarský Fidesz či italské Hnutí 5 hvězd. „Většina, o kterou je opřena, leží na takových stranách jako je Fidesz, to je maďarská vládní strana, která se chová velice agresivně a xenofobně, zároveň například na italském Hnutí pěti hvězd, které naopak zase vehementně prosazuje přerozdělování a kvóty. Dost dobře si nedovedu představit, jak z téhle většiny bude stavět společnou vizi evropské azylové politiky,“ řekl Peksa v České televizi.
Evropská unie potřebuje větší stabilitu, což von der Leyenová často zmiňovala, upozornil Stanislav Polčák (STAN), jeden z českých europoslanců z frakce EPP, který kandidátku spolu s kolegy podpořil. „Je to vzdělaná a zkušená politička. Naší výhodou je, že pochází ze země, jejíž hospodářství je úzce provázáno s tím českým, takže bude lépe chápat naši ekonomickou situaci,“ komentoval svoji volbu.
Proti byla i jediná česká komunistická zástupkyně v EP a frakci GUE/NGL Kateřina Konečná. Volbu chápe jako pokračování „koalice lidovců, sociálních demokratů a liberálů“, která chce přes všechny krize dál prosazovat současnou politiku EU. „Místo debat o hlubší proměně EU tak, aby se přiblížila občanům, budeme svědky vzniku nové evropské armády a zvyšování výdajů na zbrojení,“ míní. Středoevropské země si podle ní mohou v ironickém smyslu „gratulovat“, že na nedávném summitu pomohly do vysoké funkce zastánkyni hlubší integrace a evropské federace. Slabá většina pak znamená pro von der Leyenovou těžkých pět let a náročná jednání.