Nebuďme Skoti
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
CENY POTRAVIN
Ceny potravin v České republice i nadále rostou a podle analytiků se trend může v nadcházejících měsících ještě zrychlit. Zdražování podle dostupných statistik ...
Je to zoufalý příběh z lehce šílející doby. Sparta Praha ve čtvrtek doma porazila Glasgow Rangers, část z deseti tisíc dětí bučela na hráče Glena Kamaru, což můžeme brát jako nevoli k nepříteli, i na sparťanských tribunách často ventilovanou. Skotové se ovšem rozhodli vykládat to jako projev rasismu. Od fotbalových bafuňářů ze Skotska a znovu i od trenéra Rangers slyšíme požadavky na „více extrémních opatření“ v boji proti rasismu na tribunách.
Sparta by podle některých hlasů měla být vyloučena z probíhajícího ročníku Evropské ligy. To by pro Rangers mělo tu výhodu, že by tak získali větší šanci postoupit ze skupiny, než na jakou zatím po svých slabších výkonech mohou pomýšlet. Kamarův právník – mimochodem, na svém twitterovém účtu se hlásí k neorasistickému hnutí Black Lives Matter – před utkáním radil týmu, ať do Prahy vůbec nejezdí, tak jsou prý Češi nebezpeční.
Trapnost takového chování se komentuje sama. Ale u nás je těsně před volbami a Česká strana sociálně demokratická má oprávněnou obavu, že ze sněmovny vypadne. Předseda strany Jan Hamáček tedy instruuje svého spolustraníka, intima a ministra zahraničí Jakuba Kulhánka, aby si předvolal britského velvyslance. Načež Kulhánek na Twitteru v příspěvku zahájeném slovy „A dost!“ oznamuje, že si předvolá britského velvyslance. Doufejme, že ministerstvo aspoň dokázalo Brity informovat předtím.
Nedává žádný smysl, proč by se taková věc měla řešit na mezivládní úrovni. Sparta ve svém oficiálním prohlášení protičeské tirády správně lokalizuje jako dění „v prostředí sociálních sítí i v mediálním prostoru“. Na sociálních sítích vždycky nalezneme nějakého uživatele z jakéhokoliv politického nebo názorového tábora, který je nenávistný, zlý či hloupý. Pokud ho použijeme k diskreditaci celé skupiny, nebo dokonce názoru, budou brzy z rozpravy vyloučeni všichni a žádná se nepovede.
Ne že by britský stát neměl choutky do sociálních sítí zasahovat (tamní policie masově stíhá, nebo dokonce bere do vazby jednotlivé uživatele za tzv. nenávistné projevy), ale má ho k tomu český stát ještě ponoukat? Je v pořádku, když politik otírání se o děti, vyrábění rasistů z českého národa okomentuje. Ale demarše od člena vlády, která nebyla schopna vetovat ani si vyjednat výjimky ze Zeleného údělu?
Skotské pobouření kvůli bučení na Kamaru je politika bezpečného prostoru (safe spaces), v němž příslušníka té či oné menšiny nesmíte kritizovat, protože by si to mohl vyložit jako fobii, přestěhovaná z univerzit na fotbalové hřiště. Jakub Kulhánek v tomto urážení se pokračuje na mezistátní úrovni. Je to nedůstojné ministra dokonce i této vlády.