Číňané přesouvají miliony dolarů ze Silicon Valley do Afriky. Do technologických startupů
INVESTICE
Číňané mohutně investují v Africe více než desetiletí, ale v posledních měsících začali sypat desítky milionů dolarů už i do tamních technologických startupů a firem, které rychle vyrůstají v některých zemích kontinentu. Naopak čínské investice v americkém Silicon Valley poklesly oproti minulému roku o dvě třetiny. Kromě dobrých příležitostí za tím zřejmě stojí i obchodní válka s USA, píše deník South China Morning Post.
Zatímco ještě před rokem se čínští investoři ohlíželi především na americkou Silicon Valley a vložili do amerických firem více než 14,8 miliardy dolarů (přes 340 miliard Kč), za prvních devět měsíců letošního roku došlo k poklesu o dvě třetiny. Investice se tak propadly na zhruba 4 miliardy dolarů (přes 92 miliard Kč), vyplývá z dat analytické společnosti PitchBook Data.
Před rokem bylo pro čínský rizikový kapitál téměř neslýchané dávat peníze do afrických technologických startupů. Teď tam Číňané hrnou miliony dolarů. Například v srpnu trio čínských fondů - Qingliu Capital, Jiuhe Venture Capital a Shaka Ventures - vložilo nezveřejněnou částku do cestovní kanceláře GONA se sídlem v Lagosu, která nabízí bezhotovostní platby v autobusové dopravě a platební řešení.
Podle pozorovatelů oslovených hongkongským deníkem je za přesunem kapitálu do Afriky nejen táhnoucí se obchodní válka s USA, ale také velké příležitosti na zatím „nepopsaném“ kontinentu a velký hlad po investicích spojený se vstřícným přístupem většiny afrických vlád k Číně. Podle Dobeka Patera z analytické společnosti Africa Analysis, která se zabývá vývojem technologií na kontinentu, je Afrika stále z velké části „nezabraný“ prostor, na němž mají „čínské společnosti lepší či rovnější šance konkurovat“.
„Svět má 7 miliard lidí a firmy by se měly zaměřit na každého z nich, na chudé nebo bohaté. Myslím, že si to Čína uvědomila jako slabost Spojených států,“ řekl Bitange Ndemo z University of Nairobi School of Business a bývalý tajemník keňského ministerstva informací, komunikací a technologií.