Nezavírejte oči před agresí Turecka, člena NATO, žádají české novinářky

Boje v Sýrii

Nezavírejte oči před agresí Turecka, člena NATO, žádají české novinářkyNOVÉ 1
Svět
  • Echo24, jhr, čtk
Sdílet:

Nejnovější boje v severosyrském Afrínu si podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) vyžádaly desítky životů mezi civilisty. Z oblasti prchají tisíce lidí, zatímco boje spějí do rozhodující fáze. Nezávislí pozorovatelé včetně českých reportérek Lenky Klicperové a Markéty Kutilové hovoří o brutálních praktikách turecké armády, jejímž údajným cílem je likvidace kurdských milic YPG. Novinářky rovněž prostřednictvím petice žádají čelní představitele České republiky, aby se coby reprezentanti NATO pokoušeli zastavit tureckou agresi.

Turecko bojuje v Afrínu od 20. ledna proti kurdským milicím YPG, které považuje za teroristy napojené na tureckou Stranu kurdských pracujících (PKK). V bojích podle SOHR zahynuly už stovky civilistů a podle dnešního sdělení úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) bylo 48 000 lidí přinuceno opustit své domovy.

České novinářky Lenka Klicperová a Markéta Kutilová tento týden publikovaly otevřený dopis adresovaný nejvyšším představitelům České republiky. „Chceme vás požádat, abyste se jakožto reprezentanti České republiky pokusili zastavit tureckou agresi. Abyste neodvraceli oči od toho, co se v syrském Kurdistánu děje s tichým souhlasem NATO. Chceme, abyste vyjádřili za nás, občany, kterým situace není lhostejná, svůj nesouhlas a pokusili se z pozice zástupců ČR toto násilí páchané členskou zemí NATO na civilistech zastavit,“ stojí v prohlášení. Zájemci mohou také podepsat petici k dopisu přiloženou.

Obě reportérky ve čtvrtek publikovaly na irozhlas.cz článek, v němž aktuální situaci v okolí Afrín shrnují a poukazují na brutalitu Turecka. Země podle nich svůj vnik do Sýrie oznamovalo NATO jako intervenci s cílem odstranit Kurdy napojené na Kurdskou stranu pracujících, kterou Turci považují za teroristickou organizaci. Země slibovala, že použije přiměřené prostředky, namísto toho však mělo dojít k zabíjení civilistů a zabírání jejich území. Afrín podle nich byl doposud jedním z nejbezpečnějších míst v regionu, nyní už to ale neplatí.

Čtěte také: Turecká armáda stojí na okraji Afrínu. Ve městě jsou tisíce civilistů

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články