Kolik ročních platů potřebujete v Praze na nové bydlení?
Nedostupné bydlení
Drtivá většina Pražanů vnímá bytovou krizi. A 86,4 procent z nich se domnívá, že se za posledních pět let dostupnost bydlení zhoršila. Viní z toho především nekoncepčnost politiků a pomalé povolování staveb. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění mezi 1050 Pražany, který si Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR) zadalo u agentury Ipsos.
„Zatímco před pěti lety šetřil průměrný Pražan na byt 8,9 roku, dnes na nákup průměrného nového bytu potřebuje už téměř 13 průměrných ročních platů,“ uvedlo SAR s tím, že povolit a postavit běžný bytový dům v Praze trvá od prvních prací na projektu, přes všechny stupně schvalování až po výstavbu a kolaudaci deset let. Samotná výstavba přitom zabere jen 1,5 až 2 roky.
Průzkum se tázal i na důvody zhoršení dostupnosti bydlení. Téměř polovina oslovených uvedla, že pražští politici nemají žádný plán, jak dostupnost bydlení zlepšit. Nejčastěji zmiňovali také zdlouhavý proces povolování bytů a velkou daňovou zátěž u nového bydlení.
Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí, danou malou výstavbou a vysokými cenami bydlení. Nová koalice Pirátů, Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) a Prahy Sobě si řešení tohoto problému určila jako prioritu. Slibuje kroky, které urychlí povolování staveb, a tím zvýší výstavbu bytů v metropoli.
Lépe by se měly využívat i městské byty. Kolem bytové otázky se v koalici již objevily první spory. Řeší se například další postup v privatizaci bytů – Piráti a Praha Sobě chtějí ukončit i již schválené odprodeje bytů nájemníkům, zatímco Spojené síly prosazují dokončení těch již slíbených. Spor se objevil i kolem avizovaného záměru Pirátů odhalovat prázdné byty v Praze s pomocí elektroměrů, plán se nelíbí TOP 09. Více o tom píšeme ZDE.
Pražská radní mluví o vzniku jednoho centrálního úřadu
Pražská radní pro legislativu Hana Marvanová (Spojené síly pro Prahu) mluví o vzniku jednoho centrálního stavebního úřadu. Naposledy takové řešení zmínila na Summitu architektury a rozvoje ve čtvrtek. „Zřídit centrální stavební úřad by šlo opravdu velmi jednoduše pouhou změnou Statutu hlavního města Prahy. Důvodem přesunu povolování na jeden centrální úřad je především odborná náročnost a složitost procesů,“ uvedla radní Hana Marvanová.
SAR, které summit pořádalo, návrh vítá. Podle členů sdružení by to urychlilo stavební řízení a zavedl by se do povolování staveb řád. „Rozhodování stavebních úřadů se totiž v jednotlivých městských částech Prahy výrazně liší, co do odbornosti i termínů má velmi rozdílnou úroveň, postrádá celoměstský pohled a velmi často podléhá politickým tlakům vedení jednotlivých městských částí,“ uvedlo sdružení s dím, že centrální úřad by mohl metodicky vést stávajících 22 místních stavebních úřadů.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Dále čtěte:
Piráti chtějí v Praze kontrolovat prázdné byty. Koalice tím zažívá první otřes
Roste zájem o nájemní bydlení. Na vině jsou čím dál dražší nemovitosti
Lidé ztrácejí zájem o hypotéky kvůli tragické výstavbě bytů. Banky zlevňují