Fed překvapivě snížil základní úrok o půl procentního bodu
vliv koronaviru na ekonomiku
Kvůli negativním dopadům koronaviru na ekonomiku dnes americká centrální banka (Fed) překvapivě snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do pásma 1,00 až 1,25 procenta. Fed se tak rozhodl krátce po telekonferenci ministrů financí a guvernérů centrálních bank zemí G7. Americký prezident Donald Trump na twitteru Fed vyzval k dalšímu snížení úrokové sazby a uvolňování měnové politiky.
Na nezvykle rázné opatření Fedu okamžitě krátce zareagovaly vzestupem hlavní indexy amerických akciových trhů. Později ale zisky smazaly a klesají.
"Základy amerického hospodářství zůstávají silné. Nicméně rizika, která koronavirus pro ekonomickou aktivitu představuje, se neustále rozvíjejí. Kvůli těmto rizikům, na podporu co nejvyšší zaměstnanosti a k udržení cenové stability se Výbor pro operace na otevřeném trhu rozhodl snížit rozmezí základní úrokové sazby," uvedl měnový výbor Fedu v prohlášení. Rozhodnutí schválil jednohlasně.
"Centrální banka snižuje (úrokovou sazbu), ale musí dále uvolňovat (měnovou politiku), a hlavně se musí přizpůsobit dalším zemím/konkurentům. Nesoutěžíme za stejných podmínek. To není vůči Spojeným státům fér! Konečně přišel čas, aby americká centrální banka stála v čele. Více uvolňování (měnové politiky) a snižování (úrokové sazby)!" napsal na twitteru Trump.
Výjimečný krok, který americká centrální banka učinila před zasedáním měnového výboru plánovaným na 17. a 18. března, odráží naléhavost opatření, kterým se Fed snaží zamezit světové hospodářské recesi, napsala agentura Reuters. Vážnost situace naznačuje i skutečnost, že se jednalo o první takové mimořádné snížení úrokové sazby americkou centrální bankou od finanční krize v roce 2008.
"Virus poukázal na to, že teď, když jsou úrokové sazby krajně nízké, je nutné lépe koordinovat daňovou a měnovou politiku," uvedla analytička Julia Coronadová ze společnosti MacroPolicy Perspectives. Na Fedu podle ní "leží domácí (americké) i světové břímě", protože je jednou z mála centrálních bank zemí s rozvinutou ekonomikou, která má úrokovou sazbu, co se neblíží nule.
Šéf Fedu Jerome Powell minulý pátek uvedl, že americká ekonomika zůstává v dobrém stavu, i když koronavirus představuje riziko. Dodal, že centrální banka vývoj pečlivě sleduje a v případě potřeby bude jednat, aby ekonomiku podpořila, přičemž k tomu využije všechny své nástroje.
Fed naposledy základní sazbu snížil loni v říjnu. Uvolňováním měnové politiky se snaží zajistit, aby hospodářství Spojených států pokračovalo v růstu. Snížení úroků zlevňuje úvěry, což je jedna z možností, jak podpořit ekonomickou aktivitu. Firmy jsou motivovány investovat, vyvíjet činnost, a tím pádem nepropouštět, protože si mohou levněji půjčit potřebné prostředky.
"Virus poukázal na to, že v nyní, když jsou úrokové sazby krajně nízké, je nutné lépe koordinovat daňovou a měnovou politiku," uvedla analytička Julia Coronadová ze společnosti MacroPolicy Perspectives. Na Fedu podle ní "leží domácí (americké) i světové břímě", protože je jednou z mála centrálních bank zemí s rozvinutou ekonomikou, která má úrokovou sazbu, co se neblíží nule.
Fed naposledy základní sazbu snížil loni v říjnu. Uvolňováním měnové politiky se snaží zajistit, aby hospodářství Spojených států pokračovalo v růstu. Snížení úroků zlevňuje úvěry, což je jedna z možností, jak podpořit ekonomickou aktivitu. Firmy jsou motivovány investovat, vyvíjet činnost, a tím pádem nepropouštět, protože si můžou půjčit levněji.