Kauza německé ‚policie šaría‘ může skončit u soudu

Právo šária v německých ulicích

Kauza německé ‚policie šaría‘ může skončit u souduNOVÉ
Sven Lau (vlevo) Foto: FOTO: Wikimedia Commons
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Skupina německých islámských extremistů, kteří se na západě Německa pokoušeli vymáhat islámské právo šaría v uniformách s nápisem Shariah police, může skončit u soudu. Soud v Düsseldorfu totiž změnil rozhodnutí okresního soudu ve městě Wuppertal z loňského prosince, podle kterého extremisté neporušili zákon. Düsseldorfský soud v úterý řekl, že extrémisté mohou být obviněni z nošení nepravých uniforem na veřejnosti, což je v Německu trestné. Nápis na uniformách je navíc chápán jako politické poselství. Informuje o tom Deutsche Welle.

Několik vousatých mužů, kteří ‚hlídkovali‘ v německém městě Wuppertal poprvé už v září 2014, se pokoušelo na ulicích zakazovat lidem hudbu, alkohol i hazardní hry. V oranžových vestách s nápisem Shariah police se snažili bránit lidem v nočních barech pít a bavit se na koncertech. Extrémisté se také pokusili deklarovat ‚Sharia Controlled Zone‘, tedy něco jako zónu podléhající právu šaría. Už v roce 2014 byli zatčeni, ale dle soudu neporušili zákon. Státní zástupci tehdy podali odvolání.

V čele této ultrakonzervativní skupiny muslimů, která káže radikální islámská pravidla v ulicích, stojí německý konvertita Sven Lau. Ten se hlásí k saláfismu, tedy ultrakonzervativní větvi islámu. Lau, který je považován za vůdce německé saláfistické komunity, je už nyní obviněn z podpory teroristické skupiny. Podle serveru The Local je obviněn z toho, že pro džihádisty napojené na teroristickou organizaci Islámský stát získal techniku pro noční vidění. Podle obžaloby je navíc kontaktní osobou pro ty, kteří chtějí odcestovat a bojovat po boku džihádistů. Server dále uvedl, že Lau v minulosti několikrát vycestoval do Sýrie.

Soud v Düsseldorfu nyní rozhodl, že osm z devíti obžalovaných mužů může být souzeno za porušení zákona o zákazu nošení nepravých uniforem na veřejnosti, navíc s politickým sdělením. Slova Shariah police totiž jasně vyjadřují jednotný ideologický a politický postoj. Úterní rozhodnutí soudu tak mění předchozí stanovisko okresního soudu v Wuppertalu z loňského prosince. Ten tehdy rozhodl, že skupinu islamistického kazatele Svena Laua nelze obvinit z trestného činu. Rozhodnutí okresního soudu poté vyvolalo v Německu řadu diskuzí.

Rostoucí počet saláfistů v Německu se týká především západního státu Severní Porýní-Vestfálsko. Odhadem zde žije 1800 vyznavačů saláfismu. Právě město Wuppertal je nejznámějším domovem saláfistů, kteří kážou velmi konzervativní interpretaci islámu a odmítají všechny formy demokracie.

Podobný případ se odehrál v Belgii. Soud loni poslal do vězení na dvanáct let hlavu teroristické skupiny Šáría pro Belgii, která ‚vymývala mozky‘ mladým mužům. Přemlouvala je, aby se přidali k džihádistickému boji na Blízkém východě.

Čtěte dále: Ovčáček: Pražské kavárně bych uměl poradit, jak na Zemana

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články