Našli Britové v Libyii další teroristy z Lockerbie?
Terorismus
Britští a američtí vyšetřovatelé objevili další dva Libyjce, které podezřívají z podílu na atentátu na americké letadlo, jež roku 1988 vybuchlo se skoro třemi stovkami cestujících na palubě a dopadlo na skotskou obec Lockerbie. Vyšetřovatelé chtějí oba podezřelé vyslechnout v Tripolisu, uvedla skotská prokuratura. Dosud jediným odsouzeným v tomto případu byl před lety také Libyjec.
Británie a Spojené státy žádají libyjské úřady, aby umožnily skotským detektivům a příslušníkům FBI oba podezřelé vyslechnout v hlavním libyjském městě. Nejmenovaní podezřelí Libyjci podle vyšetřovatelů byli nejspíš v kontaktu s Libyjcem Abdalem Basatem Alím Muhammadem Midžrahím, který je zatím jedinou odsouzenou osobou za atentát proti letu Pan Am 103.
Midžrahí byl za atentát odsouzen v roce 2001 na doživotí, kvůli smrtelné nemoci byl ale v roce 2009 z vězení propuštěn do Libye, což vyvolalo v Británii vlnu odporu. Ve vlasti Midžrahí zemřel v roce 2012. Až do konce života trval na své nevině. Pro mnoho Libyjců je hrdina a obětní beránek, jehož Západ zneužil k ovládnutí Libye.
Čtěte také: ‚Protiruské spiknutí.‘ Moskva odmítá verdikt o sestřelení letadla
Při explozi na palubě letadla zahynulo 21. prosince 1988 všech 259 cestujících ze 21 států. Na zemi přišlo o život dalších 11 místních osob. Mezi mrtvými bylo 180 Američanů. Až do teroristických útoků v USA ze září 2001 zemřelo nejvíce občanů Spojených států právě při tomto útoku.
Katarská televize Al-Džazíra loni začala tvrdit, že za útok na americké letadlo může Írán, nikoliv Libye. S odvoláním na nové důkazy uvedla, že pumový atentát nařídil Teherán a s pomocí jeho peněz jej provedla jistá palestinská ozbrojená skupina. Šlo prý o odvetu za smrt 290 cestujících letadla společnosti Iran Air, které sestřelila americká armáda v Perském zálivu pět měsíců předtím. Teherán obvinění z účasti na útoku nad Lockerbie odmítá.