Jančura: Jsem pro lídrovskou demokracii. Klasická nefunguje

Jak se mění společnost

Jančura: Jsem pro lídrovskou demokracii. Klasická nefungujeTýdeník ECHO 1
Domov
Daniel Kaiser
Sdílet:

Když jsme sháněli účastníky do diskusního Salonu Týdeníku ECHO, který se měl věnovat Andreji Babišovi, ukázalo se, že jistý problém bude se zastoupením podnikatelů. Jeden z nich to řekl následovně: A vy si myslíte, že k vám někdo půjde a na jméno bude kritizovat Babiše? Aby mu přišla kontrola z finančního úřadu? Majitel Student Agency Radim Jančura se ničeho nebojí (na druhou stranu ani nemá proč, Andreje Babiše spolu s kolegy z Nadačního fondu proti korupci před volbami v létě 2013 veřejně podpořil). Ekonom Miroslav Zámečník vystřídal po listopadu 1989 řadu funkcí na pomezí státu a ekonomiky, působil mj. jako poradce Václava Klause, Václava Havla, ve Světové bance, dnes je mj. členem dozorčí rady národního podniku Budvar. Roman Joch z Občanského institutu v českém veřejném prostoru po dvacet let propagoval anglosaský model klasické parlamentní demokracie, dělby moci a pojistek proti jejímu zneužití. Přinášíme výběr z odpovědí účastníků. Celou rozsáhlou diskusi si můžete přečíst v Týdeníku ECHO.

Babišův střet zájmů po roce u vlády – je to potenciální, nebo už reálná věc?

Joch: Takové nebezpečí je v demokraciích přítomno téměř vždycky. Někdy to má podobu, kdy je bohatý člověk taky politikem, někdy si podnikatel politiky platí a ovlivňuje je. Jak tomu zabránit? Myslím, že dlouhodobě je možná jediná cesta – maximální oddělení politiky od ekonomiky. Hodit přes palubu 150 let socialistického hnutí, které je založené na tom, že progresivním zdaněním získáme spoustu peněz a dáváme je jakoby potřebným. Bohužel většinou když už stát ten balík získá, jeho velká část nejde nejchudším, ale nejlépe zorganizovaným skupinám. Někdy zastupují vyloženě movité vrstvy, někdy ty chudší. U nás bohužel od začátku 90. let existovaly příliš úzké vztahy mezi premiérem a ekonomickými subjekty, existovaly termíny jako kapitáni českého průmyslu, pan Stehlík, pan Junek... Pak přišly kraje a tak dál.

Jančura: Já naopak vidím Babiše jako přínos a jako velmi pozitivní změnu. On není oligarcha v pravém slova smyslu. Má sice spoustu firem, ale většina těch firem jede v maloobchodu, jeho zákazníkem jsme my, občané, další firmy. Nikoliv stát.

Zámečník: Může podnikatel vlastnit tak široký byznysový konglomerát? Zjevně může. Může vstoupit do politiky? Může. Smí si koupit média? No jestli mu to projde u společnosti, no tak může, žádný zákon to skutečně nezakazuje. Ale stejně musím říct, že mě zaujalo, jak benigně se k tomu Roman Joch staví, že mu nic nespadlo do radaru. Že mu nezablikala kontrolka.

Joch: Protože Babiš žádný politický názor neprosazuje. Pokud jen obsazuje mocenské pozice, nejsem tím vůbec nadšen. Ale myslím, že dlouhodobě takovýto politik nemůže uspět. Lidé mají různá období, někdy jsou spíše cyničtí, nechtějí hodnotovou politiku a upřednostňují technokraty – Tošovský, Fischer. A v jiných obdobích jsou zase více nažhavení a chtějí změnu. Dlouhodobě to Babišovi tímto stylem nemůže vydržet. Já vám jen říkám, že mám-li si vybrat mezi cynikem a ideologickým bláznem, vyberu si cynika. V České republice nastal ten problém, že liberálně-konzervativní část politického spektra se za poslední dva roky skoro vytratila. Takhle nám naši drazí spoluobčané navolili parlament.

Jančura: Mně se nelíbí demokracie, jak dneska funguje. ČSSD má sjezd, kde delegáti rozhodují mezi Sobotkou, Haškem a někým třetím. Kandidáti na předsedu si v podstatě kupují hlasy. A delegát z Budějovic je pod tlakem nějakých lokálů, aby po kandidátovi chtěl to či ono. Takže klasická demokracie, která jde zespod, je špatně. Bohužel. Já jsem pro demokracii lídrovskou. Lídr je člověk, který převezme zodpovědnost, ačkoliv samozřejmě musí mít jméno, nesmí to být nějaký Sobotka nebo Hašek, člověk, který v životě nepracoval a je z nějaký dědiny na jižní Moravě. Lídr převezme zodpovědnost s rizikem, že když to pokazí, bude chodit kanálama. Minulý ministr dopravy Prachař, který v padesáti prodal firmu a šel do vlády, byl v tu chvíli úspěšný člověk. Ale skončil jako loser. A totéž se může stát Babišovi. Vy mu najdete nějakou chybu, on odejde a všichni si před ním odplivnou. A nebudou už si kupovat ty jeho párky. Tohle riziko on na sebe bere.

Týdeník ECHO koupíte na stáncích, nebo v elektronické podobě na webu, iPadech a androidech

Sdílet:

Hlavní zprávy

Potřebujeme víc Mikeů Tysonů!

KOMENTÁŘ

Stárnutí má svoje výhody. Například člověka přivádí k tomu, aby nacházel vzory a inspirace ve zdrojích dříve nečekaných. Tím se dostávám k Mikeu Tysonovi, plus ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz