Koalice rezignovala, úředníkům na platy a odměny zatím nesáhne
služební zákon
Lidé ve státních službách dostali rok klidu navíc. Koalice ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL zjistila, že jim není schopná spočítat platy podle nových tabulek v chystaném služebním zákoně. Podle informací serveru ECHO24.cz bude proto odměňování součástí novely nejdřív s ročním zpožděním.
Psal se leden letošního roku. A politici sociální demokracie, ANO a lidovců přesvědčovali veřejnost i sněmovní opozici, že nic nespěchá tak, jako schválení změn uvádějících do praxe služební zákon. Norma narychlo prošla prvním čtením, koalice naplnila přání prezidenta Miloše Zemana a šéf ANO Andrej Babiš se mohl stát ministrem financí, aniž by musel dokládat negativní lustrační osvědčení.
Tah na bránu ale zkomplikovaly spory vládních stran, jak má klíčový zákon pro odpolitizování státní správy vlastně vypadat. Na jejich vyřešení nestačila ani prodloužená 90denní lhůta, během které měly zákon podrobně probrat výbory ve sněmovně. Aktuální harmonogram načrtla ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO). „Do konce května bude připraven text služebního zákona k široké konzultační fázi,“ uvedla po pondělním jednání vlády.
„Nejsme schopni na rok 2015 připravit nezbytné tabulky. Celé se to musí spočítat znovu, a proto že teprve teď probíhá sběr dat pro služební zákon a bude probíhat až do konce června, tak to v této fázi pouštíme.“
Náměstkyně ministra vnitra Monika Pálková (KDU-ČSL) ale pro ECHO24.cz přiznala, že už sama koalice musela slevit ze svých plánů. I když měl zákon hned od začátku změnit způsob odměňování ve státní správě, už nyní je jisté, že to politici nestihnou.
„Nejsme schopni na rok 2015 připravit nezbytné tabulky. Celé se to musí spočítat znovu, a proto že teprve teď probíhá sběr dat pro služební zákon a bude probíhat až do konce června, tak to v této fázi pouštíme,“ zmínila Pálková. „Budeme to muset dopracovat během příštího roku,“ připojila.
Pro rok 2015 budou mít proto úředníci stejné tarifní platy i strukturu odměn a příplatků jako letos. Jakkoli zákon o státní službě původně sliboval zásadní revizi, po níž by byla například zastropována maximální výše ročních odměn někde na 15 až 20 procent celoročního platu. Lidé měli za práci dostávat v zásadě stejně, výpočet jejich mzdy měl vycházet z jiných tarifů. „Nyní ale neumíme říct jak, aby žádná cílová skupina nebyla výrazně bita. Proto si necháváme čas,“ vysvětlila Pálková.
Babiš byl jmenován na lži, kritizuje opozice
Opozice se zatím – navzdory koaličním proklamacím – nemohla k podobě služebního zákona vyjádřit. A byť ministryně Jourová společně s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) slibují, že se to v nadcházejících týdnech změní, například z řad TOP 09 zní už ostrá kritika.
„Vládní koalice nám ukazuje, jak byla skutečně neschopná a jak nám lhala při předkládání služebního zákona do prvního čtení. Hovořili o tom, že to musí být hotové do dubnové schůze. My jsme se přitom neposunuli ani v rámci výborových čtení,“ řekl Stanislav Polčák z ústavněprávního výboru. „Ukazuje se, jak to byl tehdy zastírací manévr pro jmenování pana ministra Babiše, který byl bohužel jmenován na lži a dneska už ten zákon vůbec nikoho nezajímá,“ dodal.
„ČR v každém případě bude mít od nového roku účinný zákon o státní službě. Ale pokládal bych za rozumné, kdybychom provedli korekci už jenom z hlediska rozpočtových dopadů.“
Koho služební zákon v Česku zajímá, je ale Evropská komise. Pokud ho Česká republika od ledna příštího roku neuvede do praxe, Brusel stopne přívod evropských dotací. Premiér Sobotka se ale dušuje, že nic takové nenastane. Bez zásahu poslanců totiž začne se startem příštího roku účinkovat služební zákon v podobně z roku 2002, kdy ho schválil ještě kabinet Vladimíra Špidly (ČSSD). A který by výrazně zvýšil náklady na státní rozpočet například tím, že úředníci by – podobně jako třeba policisté – dostávali po odchodu ze svých pozic na cestu ještě výsluhy.
„ČR v každém případě bude mít od nového roku účinný zákon o státní službě. Ale pokládal bych za rozumné, kdybychom provedli korekci už jenom z hlediska rozpočtových dopadů,“ zmínil Sobotka. „Podporuji myšlenku, abychom se dohodli v rámci koalice na novele, kterou schválíme včas – i za využití mimořádných schůzí Poslanecké sněmovny – tak, aby začala platit od 1. ledna,“ dodal.
Poslanci se tak zřejmě kvůli zákonu o státní službě můžou těšit na několik letních dní, které místo relaxace a dovolených stráví ve sněmovních lavicích.