Facebook udělal z uprchlíka teroristu. Chytla se i Samková
'Terorista' měl 70 tisíc sdílení
Kombinovaný snímek uprchlíka na makedonských hranicích letos v srpnu, který současně zobrazuje toho samého muže coby údajného bojovníka Islámského státu v červenci 2014? Fotografie se na sociálních sítích rozšířila poté, co agentura AP přinesla se syrským běžencem a někdejším velitelem protivládní povstalecké jednotky rozhovor. Obě fotografie muže vedle sebe postavil, byť bez popisku, jako první americký server The Atlantic. Lidé na sítích z něj následně udělali islamistického teroristu. Informoval o tom projekt HateFree s odkazem na BBC.
Na jedné straně zarostlý bojovník ve vojenském oblečení a se zbraní v ruce, na druhé mladík v tričku, džínech a s batohem na zádech na své cestě do Evropy za lepším životem. „Pamatujete si tohohle chlapa? Minulý rok na fotografii ISIS – teď ‚uprchlík‘,“ komentoval na Facebooku snímek Peter Lee Goodchild. „Jsme hlupáci, nebo co,“ dodal muž, který přispěl k virálnímu šíření fotografie po sítích. Za zveřejnění nenávistně laděného příspěvku, který sdílelo téměř 70 tisíc lidí, se uživatel už omluvil.
That viral photo, claiming an ISIS member is pretending to be a refugee? It‘s false. (Look: http://t.co/togYpjB92C) pic.twitter.com/HLSTxizeV6
— SimonNRicketts (@SimonNRicketts)
7. Září 2015
Muž na snímku, Syřan Laith Saleme, je přitom bývalým velitelem syrské povstalecké armády, který proti Islámskému státu naopak bojoval. Před vypuknutím občanské války v zemi pracoval v rodném Aleppu jako štukatér.
Nakonec ze Sýrie odešel a rozhodl se hledat útočiště v Nizozemsku. Doufá, že v případě udělení azylu, za ním bude moci z Aleppa přicestovat i jeho rodina. „Každý chce z Aleppa odejít, jde o jedno z nejnebezpečnějších měst na světě. Okolo 70 procent je zničeno,“ řekl Syřan Laith Saleme v rozhovoru pro AP. „V Sýrii mě chce Al-Káida, Islámský stát, vláda – bojoval jsem proti všem. Je mi to ale jedno. Někteří lidé se bojí. Já ne,“ dodal.
Islamistů schovaných v přílivu migrantů, kteří míří z Blízkého východu do Evropy, se země Západu dlouhodobě obávají. Tuto tezi podporují i sami islamisté, kteří ve svých dřívějších prohlášeních tvrdili, že pro pašování svých bojovníků na starý kontinent využívají klasické cesty převaděčů, napsal server BBC.
Snímek Syřana s popiskem označujícím ho za teroristu se proto mnohé uživatele stal proto dokladem toho, že se to skutečně děje. „Bez ohledu na to, jestli je tento muž členem ISIS, nebo ne, jsem si docela jistý, že stovky, ne-li tisíce islámských extremistů se spolu s uprchlíky do Evropy snadně dostanou,“ komentoval jeden z uživatelů na Facebooku.
Příspěvek na sociálních sítích zachytila i advokátka Klára Samková, která je známá svými islamofobními názory. „Nééééé TVL – vůbec k nám neproudí islamisti,“ komentovala na Facebooku fotografii, kterou nestáhla ani poté, co ji další uživatelé opakovaně upozorňovali na to, že se jedná o podvrh.