Děti si mají kde hrát. A vydělávat a sázet skrz ‚střílečku‘

PC hra jako brána k penězům

Děti si mají kde hrát. A vydělávat a sázet skrz ‚střílečku‘NOVÉ
Ilustrační foto Foto: Shutterstock
2
Domov
Oliver Jahn
Sdílet:

Tisíce nezletilých u nás i ve světě ovládla kontroverzní doplňková služba na herní platformě Steam, pomocí které můžou na internetu volně sázet a obchodovat s reálnými penězi. Ve hře mají možnost získat množství dodatků, které na speciálních stránkách mění za peníze. Děti mohou částky sahající až do stovek eur dokonce vsadit. Problém je podle odborníků v nemožnosti tyto případy účinněji podchycovat, nová je věc i pro policii.

Počítačová „střílečka“ Counter-Strike oslavila před rokem 15 let své existence. Pozornost na sebe ale vývojáři této akční hry z prvního pohledu znovu strhli pokračováním Counter-Strike: Global Offensive, který kromě vylepšené grafiky přinesl také funkci získávání a obchodování s novými vzhledy zbraní (skiny), samolepkami a hudebními balíčky.

Právě tento doplňkový obsah, který hráči mohou získat náhodně během hry nebo ho zakoupit, je tím, na čem se v současnosti masově vydělává. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby velká část hrajících nebyla mladších 18 let. Problémem je i následné vyplacení peněz, kdy tyto platby nepodléhají žádnému zdanění podobně jako zahraniční internetové sázkové kanceláře.

„Jedná se o těžko zmapovatelný problém. Ten nastává už u mikroplateb, které děti často samy provádějí,“ řekl pro ECHO24.cz vedoucí celorepublikového prevenčního projektu E-Bezpečí Kamil Kopecký.

„K této problematice neexistují data, která by šlo zanalyzovat. Děti v dnešní době nejen na Steamu operují s finančními transakcemi, platí a vydělávají a neexistuje pro ně ze strany provozovatelů žádná ochrana,“ dodal Kopecký s tím, že třeba v případě kyberšikany nebo sexuálního obtěžování po internetu disponuje projekt i policie množstvím konkrétních případů a udání.

Dětským „stoeurovkářem“ za pár okamžiků

Nejedná se přitom o zanedbatelné obnosy – komunita některé vzácné předměty postupem času ocenila i na částky pohybující se nad 400 euro. Tyto předměty pak můžou na konci každé hry náhodně získat ti, kdo hrají na certifikovaných serverech. Pro někoho je možná zvláštní i to, že tyto horentní sumy hodlají fanoušci utratit i přesto, že se jedná jen a pouze o estetický doplněk ke hře a nenabízí žádné vylepšení. 

„Věc je pro nás nová, podobné případy počítačové kriminality se už ale řešily,“ sdělil pro ECHO24.cz zástupce policie z oddělení hospodářské kriminality, kam spadá i počítačová kriminalita. Policie tak potvrdila fakt, že je tento způsob nezákonného sázení a nakládání s penězi i pro ni poměrně nový. V nedávné minulosti řešila např. nelegální internetová casina používající anonymní kryptoměnu bitcoin.

Navíc nedochází k stížnostem ze strany poškozených, kterými jsou většinou držitelé platebních karet – rodiče. Ty o aktivitách ratolesti vůbec nevědí, případně jim toto nelegální nakládání s finančními obnosy sami usnadní tím, že hru zakoupí nebo dovolí spárovat svou platební kartu s herním účtem dítěte.

Zkontrolujte si kreditku

„Dříve bylo potřeba alespoň zaslat oskenovanou občanku na potvrzení věku, od toho se ale upouští a navíc není žádný problém si ji třeba právě od rodičů půjčit,“ popsal situaci Kamil Kopecký z projektu E-Bezpečí. „V případě plateb pak stačí jen správně opsat údaje na ní napsané.“

Když má hráč CS:GO, jak se název zmíněné počítačové hry zkracuje, zrovna štěstí, získá během hraní např. „skin“ nože, který má na internetu cenu několika set eur. V ten okamžik má na výběr – nechá si ho a bude se s trofejní kudlou předvádět ve hře, nebo ho nabídne na stránkách jako jsou OPSkins.com nebo CSGOstash.com. Zde pak skrze transakce může předmět buď vyměnit za jiný, případně ho směnit za peněžní kredit a ten si vybrat přes elektronickou peněženku jako je PayPal.

Některé služby jdou dokonce tak daleko, že směněný peněžní kredit nabídnou uživateli k vsazení. Stránka CSGOskins.net nabízí realtimový přehled sázek učiněných ve hrách připomínající skutečné herní automaty. Vsadit lze i na vítěze profesionálních zápasů ve hře. Provize provozovatelům je pak od 5 do 15 procent. To pak u serveru OPSkins, který si bere deset procent a denně zaštítí finanční přesuny za 120 tisíc dolarů, znamená profit 12 tisíc dolarů za den. Závidět by tak pravděpodobně mohli i někteří obchodníci se skutečnými zbraněmi.

Společnost Valve, která Steam i Counter-Strike vlastní, se ale chrání upozorněním, že jak hra, tak následné obchodování na Steam Marketu je pro starší 18 let. To v podmínkách mají i externí společnosti umožňující následnou směnu obsahu za peníze. Ani Steam ani tyto servery ale nepožadují bezpečnostní prvek vícestupňového potvrzení věku a identity, jako je tomu u sázkových kanceláří. I české děti tak mohou stále bez omezení s penězi manipulovat.

Čtěte také: Hra o loterijní zákon. Komu bude sloužit?

Hackeři napadli polské aerolinky, zpozdila se i letadla do Prahy

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články