Rakousko chce urychlit deportaci uprchlíků do Turecka
UPRCHLICKÁ KRIZE
Po bruselském plánu finančních investic v rozvojových zemích, jež mají zabránit přílivu migrantů do Evropy, přišlo v pátek Rakousko s vlastním plánem zadržování přistěhovalců po australském vzoru v oblastech za hranicemi Evropské unie. Humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic (MSF) mezitím oznámila, že přestává přijímat příspěvky od EU a jejích členských států.
Lékaři bez hranic tak činí kvůli snaze členských států bránit uprchlíkům ve vstupu na své území a také kvůli dopadům migrační dohody s Ankarou o vracení migrantů z řeckých ostrovů do Turecka. Řecko pak informovalo, že chce v příštích týdnech ještě zrychlit deportaci uprchlíků do Turecka.
Rakouští ministři zahraničí, vnitra a obrany vypracovali společný „akční plán“, na jehož základě by migranti, kteří se bez povolení dostanou na území EU, měli být převezeni do záchytných táborů ve třetích zemích. Podobný systém funguje v Austrálii a je terčem kritiky mezinárodních organizací na ochranu lidských práv.
Migranti by podle plánu už nemohli jako dosud po připlutí na ostrovy ve Středomoří či po příchodu na evropskou pevninu pokračovat v cestě dál do nitra kontinentu. Evropská unie by je totiž převezla do třetích států, na jejichž území by vznikla „azylová a migrační centra“. Vzniknout by centra mohla například v severní Africe.
MSF, kteří nadále nechtějí příspěvky od unijních zemí, svůj krok zdůvodnili potřebou „vyslat signál proti nedůstojnému zacházení (s uprchlíky) a proti sílící snaze EU udržet trpící lidi mimo evropskou pevninu“. Organizace chce ale dál pracovat v Řecku a poblíž turecko-syrské hranice, projekty ovšem hodlá financovat z jiných zdrojů, zejména od soukromých dárců. MSF loni získali od EU a jejích členských států 46 milionů eur (1,25 miliardy Kč), což pokrylo zhruba osm procent jejich celkového rozpočtu.
Plán na urychlení vyhošťování uprchlíků z Řecka do Turecka oznámil řecký ministr pro migraci Jannis Muzalas. „Byl by to neúspěch, kdyby v příštím měsíci a půl z ostrovů neodjeli ti, kterým to bude uloženo,“ řekl ministr. Mělo by jít o více než polovinu z 8 400 uprchlíků, kteří jsou nyní na ostrovech.
Nepokoje mezi uprchlíky na řeckých ostrovech
Mezi běženci na řeckých ostrovech panuje napětí. Ti, kteří jsou tam od března, protestovali začátkem června proti zdlouhavé azylové proceduře a zapálili stany. Nepokoje vypukly na ostrovech Chios, Samos a Lesbos a vyžádaly si zranění desítek lidí.
Německá Spolková rada v pátek odložila jednání o zařazení Maroka, Alžírska a Tuniska na seznam bezpečných zemí. Návrh, který by občanům těchto států výrazně snížil šanci na získání azylu v Německu, neměl zajištěnou podporu Zelených, která byla nutná pro jeho přijetí. Zástupci německých spolkových zemí by se měli návrhem znovu zabývat 8. července.
Vedení Strany evropských socialistů (PES) dva týdny před začátkem slovenského předsednictví v Evropské unii kritizovalo slovenského premiéra Roberta Fica za jeho výroky o islámu a uprchlících. Ficově straně Směr-SD také pohrozilo pozastavením členství v tomto uskupení evropských socialistických stran. Směr-SD vyjádření formace PES nekomentoval.
Do Říma dorazilo dalších devět syrských uprchlíků, včetně dvou křesťanů, pocházejících z tábora Kara Tepe na řeckém ostrově Lesbos, o jejichž přesun se zasloužil papež František. Papež navštívil ostrov letos 16. dubna a již tehdy s sebou přivezl do Říma tři rodiny syrských uprchlíků.