USA uvalí clo 220 procent na letadla Bombardier. Mayová i Kanada nesouhlasí

Stížnost Boeingu

USA uvalí clo 220 procent na letadla Bombardier. Mayová i Kanada nesouhlasíNOVÉ
Letadlo kanadské společnosti Bombardier Foto:

Foto: By Yan Gouger – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22804643

1
Svět
Sdílet:

Americké ministerstvo obchodu se rozhodlo uvalit clo téměř 220 procent na letadla CSeries kanadského výrobce Bombardier. Reagovalo tak na stížnost amerického konkurenta Boeing, podle něhož Kanada a Británie výrobu těchto letadel dotují. Britská premiérka Theresa Mayová označila rozhodnutí USA za hořké zklamání. S postupem Washingtonu nesouhlasí ani Kanada. Rozhodnutí ministerstva ještě musí potvrdit americká Komise pro mezinárodní obchod (ITC).

Boeing je přesvědčen, že letadla CSeries se v důsledku dotací prodávají ve Spojených státech za uměle nízkou cenu. „Spojené státy si váží svých vztahů s Kanadou, ale i nejbližší spojenci musejí hrát podle pravidel,“ uvedl americký ministr obchodu Wilbur Ross.

Společnost Bombardier považuje rozhodnutí Američanů za absurdní. „Je to zjevně zaměřeno na odstranění letadla CSeries z amerického trhu,“ uvedla kanadská ministryně zahraniční Chrystia Freelandová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Boeing v dubnu vznesl obvinění, že Bombardier obdržel od vlád Británie, Kanady a kanadské provincie Quebec subvence ve výši minimálně tří miliard dolarů (66 miliard Kč). Požádal proto americké ministerstvo obchodu a ITC o prošetření záležitosti. ITC by měla konečné rozhodnutí v této kauze učinit v únoru, uvedl server BBC.

Boeing tvrdí, že Bombardier loni prodal americké letecké společnosti Delta Air Lines 75 letounů za cenu nižší, než jsou náklady na jejich výrobu. Bombardier tak podle firmy poškodil odvětví výroby letadel ve Spojených státech. Delta nicméně upozorňuje, že letoun podobného typu, jaký potřebovala, Boeing nevyrábí.

Stížnost Boeingu vyvolala v Kanadě i Británii pozdvižení. Kanadský premiér Justin Trudeau tento měsíc pohrozil ukončením obchodních vztahů s Boeingem, který nyní jedná o prodeji 18 stíhaček Super Hornet kanadské armádě. Britská premiérka Mayová o situaci kolem Bombardieru již dříve jednala s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, neboť se obává zániku pracovních míst v továrně Bombardieru v Severním Irsku.

Mayová dnes uvedla, že britská vláda bude pokračovat ve spolupráci s firmou Bombardier, aby pracovní místa v Severním Irsku ochránila. Vláda premiérky Mayové je závislá na podpoře severoirské Demokratické unionistické strany (DUP). Ta dnes uvedla, že učiní vše, aby továrna Bombardieru v severoirském Belfastu zůstala v provozu. „Uzavření továrny by mělo zničující dopad na naši ekonomiku,“ prohlásil poslanec DUP Jeffrey Donaldson.

Bombardier je podle agentury Reuters největším zaměstnavatelem v severoirském zpracovatelském průmyslu. Firma v Severním Irsku poskytuje práci více než čtyřem tisícům lidí. Její továrna v Belfastu vyrábí křídla pro letouny CSeries.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Konkurence pro Boeing a Airbus. Ruské letadlo MS-21 zahájí testování

ČSA se zbavily Boeingů. Další majetek na prodej už nemají

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články