Sněmovna chce posílit kontrolu zpravodajských služeb
TAJNÉ SLUŽBY
Sněmovna asi posílí kontrolu zpravodajských služeb. Novela předpokládá, že pod sněmovní kontrolu budou spadat všechny zpravodajské služby, tedy i civilní rozvědka. Na činnost zpravodajců bude navíc dohlížet taky pětičlenný nezávislý orgán. Poslanci by měli o předloze hlasovat po úterním opakovaném druhém čtení patrně v polovině června.
Na předloze panuje prakticky všeobecná shoda. „Pevně věřím, že v tomto duchu budeme schopni dotáhnout projednávání zákona do konce,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Sněmovní komise nyní kontrolují činnost Bezpečnostní informační služby, tedy civilní kontrarozvědky, a Vojenského zpravodajství, což je jednotná armádní zpravodajská služba, jež se zaměřuje na rozvědnou i kontrarozvědnou práci. Pokud bude předloha schválena, poslanci budou nově dohlížet i na Úřad pro zahraniční styky a informace, což je civilní rozvědka.
Vedle toho vznikne novelou orgán nezávislé kontroly, který by měl být složen z důvěryhodných, bezpečnostně prověřených a veřejností respektovaných lidí. Kontroloval by všechny zpravodajské služby, navíc i takzvané živé věci, byť s omezeními. Služby by nemusely předávat například údaje, které by mohly jejich akce zmařit.
Členy orgánu se budou moci stát podle předlohy výhradně čeští občané, kteří dosáhli 40 let a měli vedle vysokoškolského právnického vzdělání taky prověrku na stupeň přísně tajné. Členy má vybírat Sněmovna na návrh vlády na dobu pěti let.
V kontrolním orgánu nebudou moci zasedat lidé, kteří byli v posledních třech letech příslušníky nebo zaměstnanci bezpečnostních sborů a ozbrojených sil. Zákon vylučuje taky prezidenta, členy vlády, jejich náměstky, poslance, senátory, soudce i krajské nebo obecní zastupitele. Poslankyně za ANO Jana Lorencová navrhla rozšíření okruhu těchto lidí na podnikatele, kteří v posledních třech letech pracovali pro veřejnou správu nebo pobírali dotace. Kontrolní orgán by navíc musel posílat vládě každého půl roku zprávu o činnosti, kabinet by o obsahu informoval veřejnost.
ODS chce vyšší ochranu tajných služeb před vyšetřovateli. Policisté by museli mít podle jedné z úprav Marka Bendy povolení vrchního soudu k prohlídce objektů, v nichž se nacházejí materiály označené za tajné a přísně tajné.
Sněmovna v normě možná upraví odměňování členů tohoto orgánu. Neměli by pobírat podle návrhu Romana Váni (ČSSD) paušál 20 000 korun měsíčně, odměny se navázaly na platovou základnu, z níž se počítají soudcovské platy. Členové orgánu mají dostávat její čtvrtinu, což ovšem nyní zhruba odpovídá původně navrhované paušální částce.
Poslanci by navíc mohli u Vojenského zpravodajství vypustit zákonné vymezení, že se stará i o bezpečnost. Zůstala by podle požadavku bezpečnostního výboru jen obrana.