Kanada legalizovala heroin. Pro pacienty
Průlom
Kanadská vláda pokračuje v liberalizaci a s novým zákonem schválila užívání lékařského heroinu. Jako léčbu pro ty, kteří jsou již silně na této tvrdé droze závislí, to umožnila nedávná změna zákona o kontrolovaných drogách a látkách. Doktoři tak díky staronovému programu mohou svým pacientům předepisovat heroin lékařské kvality, informuje CNN.
Jako hlavní důvod uvedla v novele zákona vláda Justina Trudeaua „lékařské potřeby akutního přístupu k diacetylmorfinu“. Zařadila se tak vedle Velkou Británii, Švýcarsko a některá nizozemská nebo německá města. U nás fungují centra metadonové substituce, kde závislí mohou dostat opiát metadon, který účinkuje podobně.
„Řada zemí umožnila doktorům používat diacetylmorfinovou léčbu, aby podpořila to malé procento pacientů se závislostí na opiátech, kteří nereagovali na jiné možnosti léčby. Existuje také celá řada vědeckých důkazů podporujících jejího používání,“ cituje CNN znění zákona.
Kanada už přitom v celkem nedávné historii používání heroinu v lékařství umožňovala, než to v roce 2013 zakázala tehdejší vláda. Speciální přístupový program se tak musel obejít bez diacetylmorfinu a pacienti s těžkou závislostí se tak k lékařskému heroinu nemohli legálně dostat. Nyní jim může být předepsán dle speciálních pravidel.
S předepsáním heroinu se teď váže například nutnost ho aplikovat pod dohledem personálu a pouze za určitých podmínek. Rozhodnutí předcházela rozsáhlá studie o užívání tvrdých drog v této severoamerické zemi a právě heroinová léčba se u těžce závislých ukazovala jako účinná. Řada expertů ale tvrdí, že existuje například právě metadonová léčba, která se jim zdá bezpečnější.
Kritici kromě jiného tvrdí, že lékařský heroin nenapomáhá k zbavení se závislosti. Jak zastánci, tak odpůrci se ale shodují, že tento způsob minimálně zaručí, že závislí si do žil nepustí všelijaké nečisté substance a neriskují tak otravy krve nebo předávkování.