Destrukce rodiny v režii Marksové. Protestují už i vládní lidovci

UMĚLÉ OPLODNĚNÍ PRO SINGLE ŽENY

Destrukce rodiny v režii Marksové. Protestují už i vládní lidovciNOVÉ
Dosud na umělé oplodnění měly nárok pouze zadané ženy. Takzvané singlovky tak touhu po dítěti často řešily svépomocí či tím, že šly za lékařem s mužem, který vztah s nimi jen předstíral. Návrh představuje řešení také pro lesby. Foto: Ilustrační foto: Shutterstock
2
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Koncepce rodinné politiky, kterou prosazuje ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD), se nelíbí opozici a dokonce ani vládním lidovcům. Zatímco ODS mluví otevřeně o destrukci rodiny, KDU-ČSL koncepci kritizuje opatrně. Návrh je ale podle lidoveckých politiků v každém případě za hranou. Vicepremiér Pavel Bělobrádek dokonce požádal premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby přípravu koncepce zastavil.

„Poslal jsem premiérovi dopis, kde jsem konstatoval, že příprava dokumentu byla od začátku chybně uchopena věcně, metodicky i procedurálně. Požádal jsem ho, aby byly práce zastaveny a zahájena příprava nové koncepce,“ uvedl pro server ECHO24 Bělobrádek. Další diskusi nad koncepcí rodinné politiky z pera Marksové Bělobrádek odmítl. „Diskusi hodláme vést nad novým materiálem, nikoli nad tímto,“ dodal.

Marksová ve čtvrtek představila jeden z návrhů koncepce, podle kterého by ženy mohly podstoupit umělé oplodnění i bez souhlasu muže, který je v současnosti nutný. Dosud na umělé oplodnění měly nárok pouze zadané ženy. Takzvané singlovky tak touhu po dítěti často řešily svépomocí či tím, že šly za lékařem s mužem, který vztah s nimi jen předstíral. Návrh představuje řešení také pro lesby. Podobný plán přitom už před lety prosazoval někdejší ministr zdravotnictví Topolánkovy vlády Tomáš Julínek (ODS). U lidovců, kteří byli tenkrát stejně jako dnes v koaliční vládě, ale narazil. Scénář by se tentokrát mohl opakovat.

Nesouhlasně se ke koncepci totiž staví i další politici. „Už jenom fakt, že ministerstvo práce, ale například i ministr Dientsbier přiznává, že neví, jak v současné době rodinu definovat, mne zaráží,“ uvedl pro server ECHO24 poslanec a místopředseda výboru pro sociální politiku Vít Kaňkovský (KDU-ČSL), který koncepci označil za rozpačitou.

Podle Kaňkovského sice klasický model rodiny prochází krizí, společnost by na něj ale neměla rezignovat. „Proto podobné nápady, jako je zmíněný návrh ministryně Marksové na legislativní změnu, která by umožňovala umělé oplodnění ženy bez partnera, považuji za chybný,“ dodal Kaňkovský

Podporu s největší pravděpodobností nebude mít návrh ani mezi lidoveckými senátory. „Preferujeme koncept rodiny, nebo alespoň partnerství muže a ženy. To, co navrhuje ministryně Marksová, je za hranou,“ uvedl pro server ECHO24 šéf senátního klubu KDU-ČSL Petr Šilar.

Jako nebezpečný pro společnost hodnotí návrh i lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, podle kterého by měl stát naopak usilovat o posílení úplné rodiny. „Děti nejsou hračky. Nedají se kupovat a prodávat. A proto pokud je to maximálně možné, je nutné upřednostnit biologickou rodinu s dvěma rodiči,“ uvedl pro server ECHO24 Zdechovský, podle nějž nejde jen o to zplodit dítě, ale především jej vychovat.

„Paní ministryně Marksová tady bude tvořit děti jak na běžícím páse, které bude muset někdo živit a v případě ztráty rodiče se o něj postarat. Dle našeho názoru je to další socialistický nesmysl, který paní Marksová předložila a snaží se vyhovět malému procentu lidí ve svém okolí, aniž by se snažila pomoci tisícům rodin v nouzi v České republice,“ dodal Zdechovský.

Kulturní marxismus ministryně Marksové

Kvůli umělému oplodnění v minulosti Česko kritizovaly některé lidskoprávní organizace. Poukazovaly na to, že ve vyspělé společnosti není přípustné, aby o těle ženy či její léčbě rozhodoval muž. „Čím dál častěji je v naši společnosti zmiňováno právo mít dítě, ale zapomíná se na práva dítěte, především na to, že dítě má právo mít rodiče, tedy oba rodiče, nikoli jednoho,“ myslí si Kaňkovský, podle kterého bychom měli podporovat harmonický vývoj dětí, pro nějž jsou oba rodiče nezbytní.

Návrh kritizuje také opozice. „Některé dílčí teze koncepce pokládám za nesmírně sporné, a tohle je jedna z nich. Nejedná se o snahu udržet rodinu a její fungování ve společnosti, ale naopak jde o její destrukci,“ uvedl pro server ECHO24 místopředseda poslanců ODS Marek Benda, který označil politiku Marksové za kulturní marxismus.

„Tváří se to, jako prorodinná politika, ale klasickou rodinu nepodporuje a naopak otevírá cestu lesbickým párům,“ dodal Benda. Podle Bendy se ODS, ačkoli jsou někteří její členové liberálněji smýšlející, shodnou na tom, že takovýto způsob destrukce rodiny je nepřijatelný.

Záchrana vymírající republiky

Podobný názor má i poslankyně Markéta Adamová (TOP 09). „Ten návrh podle mě není vhodným populačním opatřením, jak si myslí paní ministryně Marksová a celý její resort,“ uvedla pro server ECHO24 Adamová. Marksová si od změny slibuje vyřešení nízké porodnosti v České republice. „Měli bychom podporovat úplné rodiny. To je model, který funguje. My se ale vydáváme směrem k podpoře neúplných rodin a matek samoživitelek, které pak bude muset stát nějakým způsobem opět podporovat,“ dodává Adamová.

Česko začalo podle statistik pomalu vymírat. Loni zemřelo víc lidí, než kolik se narodilo dětí. Na svět přišlo 110 800 chlapců a děvčat. Porodní boom z konce prvního desetiletí nového tisíciletí už pominul. Věk, v němž mají ženy první dítě, se také zvyšuje. Důvodem je i studium a práce. Ženy tvoří tři pětiny absolventů vysokých škol, své vzdělání chtějí po studiu také využít. Mnohým se partnera najít nepodaří.

Pokud návrh Marksové projde, Česko se tak zařadí vedle několika málo evropských zemí, které umělé oplodnění ženám bez partnera již dříve povolily. Jde o Belgii, Velkou Británii, Dánsko, Finsko, Nizozemí nebo Španělsko. Změnu zákona, kterou aktuálně resort připravuje, by ministryně chtěla protlačit do konce volebního období. Opatření by se mohlo týkat podle Marksové ročně několika tisíc žen z Česka.

S poptávkou roste i množství klinik, které se na asistovanou reprodukci specializují. Před 15 lety jich bylo 26, v roce 2013 už 41. Silné postavení na trhu má pak (podle ihned.cz s téměř třetinovým podílem) zdravotnický holding Hartenberg, který vlastní vicepremiér Andrej Babiš (ANO).

Čtěte také: Sociální inženýrství. Ženy budou moci mít děti bez mužů

Miliardový byznys s neplodností, na kterém vydělává i Babiš

‚Pomoc rodičům? Změny podle Marksové jsou polovičaté‘

Další návrh Marksové: Umělé oplodnění pro nezadané ženy i lesby

Další zajímavé texty najdete v Týdeníku Echo zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články