K vyklizení Kliniky pomůže jen žaloba, upozorňuje právník

Nelegální obsazení budovy

K vyklizení Kliniky pomůže jen žaloba, upozorňuje právníkNOVÉ
Policisté zasahovali v prostorách komunitního centra Klinika poté, co anonym ohlásil bombu. Foto: Reprofoto: Twitter/Klinika
1
Domov
Barbora Pánková
Sdílet:

Komunitní centrum Klinika v pražské Jeseniově ulici, ve kterém opakovaně zasahovala policie, se zdá na první pohled jako neřešitelný problém. Aktivisté nevidí na užívání budovy, která je v dezolátním stavu, nic špatného, přestože nájemní smlouva vypršela. Policisté objekt vyklidili poté, co anonym dvakrát vyhrožoval bombovým útokem, ale „Klinikáři“ se pokaždé zase vrátili. Jedinou cestou, jak může vlastník získat zpátky kontrolu, je podle právníka Františka Korbela žaloba. Korbel to řekl pro internetový deník ECHO24.cz.

Budovu na Žižkově pronajímal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) aktivistům do letošního března. Smlouvu se rozhodl neprodloužit, jenomže komunitní centrum Klinika pokračuje v místě dál ve svých aktivitách. Ve středu za to demonstrativně zaplatili část smluvní pokuty, když se stovkou svých zastánců přišli přímo na úřad ÚZSVM na Rašínově nábřeží. Částku 40 000 převedli na účet úřadu. K tomuto dni činila pokuta podle mluvčího úřadu Radka Ležatky celkem 84 000 korun.

Za poslední týden policisté budovu vyklidili hned dvakrát. Důvodem ale nebylo, že v ní aktivisté zůstávají nelegálně. Anonym nahlásil v úterý a minulou středu, že v objektu nastražil bombu. Výbušný systém policisté nenašli, ale vyprovodili aktivisty kvůli hrozbě ven. Potom prostory Kliniky předali majiteli, kterým je ÚZSVM. Při posledním zásahu museli použít rozbrusky a elektrická bourací kladiva, protože se aktivisté připoutali k sudům s betonem. Pokaždé se do Jeseniovy ulice zase vrátili.

V situaci, kdy nájemní smlouva přestane platit a dotyční přesto odmítají odejít, se vlastník může bránit žalobou. „Musí získat pravomocný rozsudek,“ uvedl deník EHO24.cz František Korbel, který v minulosti pracoval na ministerstvu spravedlnosti s tím, že náklady na vyklizení pak platí ten, kdo objekt nelegálně využíval.

Že například preventivní hlídání objektu není možné, uvedla pražská policie. „Zajištění objektu je v kompetenci vlastníka. Policie nemůže fungovat jako ochranka,“ řekl pro ECHO24.cz její mluvčí Tomáš Hulan.

Po opakovaných výzvách, aby aktivisté z Jeseniovy ulice odešli, nakonec podal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových trestní oznámení. „ÚZSVM podal žalobu na vyklizení objektu a návrh na předběžné opatření na vyklizení a předání objektu. Soud toto předběžné opatření vydal a je vykonatelné. O samotný výkon práva jsme opakovaně požádali Policii České republiky,“ řekl mluvčí úřadu Radek Ležatka.

Squatteři se nechtějí vzdát a v prostorách Kliniky zůstávají. „Proč neopouštíme budovu? Protože nechceme, aby zájem o toto téma vyšuměl jako v případě vily Milada, která dodnes chátrá ve vlastnictví státu. Chceme upoutat pozornost na téma využití prázdných a nechtěných domů. Nechceme být přehlíženi za naše názory v rámci diskuze s autoritami. Chceme držet fyzický prostor, který nám poskytuje zázemí pro naše aktivity,“ napsali na svém Facebooku.

Nicméně i přes podání žaloby stále existuje podle informací ČTK možnost, že aktivisté v Jeseniově ulici nakonec budou moci zůstat. V pátek bude totiž o nákupu či výměně objektu jednat s ÚZSVM hlavní město. Pokud ho získá, nechá v ní aktivisty z komunitního centra Klinika až do zahájení rekonstrukce. Praha chce budovu získat do svého majetku pro působení neziskových organizací. Záměr byl součástí vyjednávání o obnovení koalice vedoucí hlavní město.

Čtěte také: Akivisté Kliniku stále neopustili, policie zadržela 16 squatterů

Ovčáček: Nové vniknutí do Kliniky je boj proti občanům. Za státní peníze

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články