Vše se začalo třást a padat. Dvě unikátní videa z otřesů
Zemětřesení v Nepálu
Míru zkázy, které způsobily sobotní otřesy země v Nepálu, přibližují dvě videa. Záběry ze samotného začátku zemětřesení, jež pohřbilo přes pět tisíc lidí, náhodou pořídil turecký turista v hlavním městě provincie Káthmándú. Druhé video natočené pomocí dronu zobrazuje poničenou oblast z ptačí perspektivy.
Záznam tureckého turisty pořízený z vyvýšeného místa střešní restaurace právě zabírá okolní budovy a náměstí, když se najednou vše začne třást a padat. Jsou slyšet vyděšené výkřiky přítomných a zvuk padajícího nádobí, nad budovami se zvedají oblaka prahu a přelétávají hejna vyplašených ptáků.
Druhé video bylo pořízeno v pondělí, tedy dva dny po zemětřesení. Z ptačí perspektivy zde divák může pozorovat zbořený chrám a obytné budovy nebo rozpukané silnice dva dny po katastrofě. Na videu je také patrný provizorní tábor lidí, kteří přišli o svá obydlí.
Bilance sobotního zemětřesení v Nepálu činí podle posledních informací tamní vlády více než 5000 mrtvých. Podle OSN bylo zemětřesením postiženo asi osm milionů tamních obyvatel.
Česká pomoc vázne na cestě
Do oblasti zamířily zahraniční záchranné týmy, svůj vyslala ve středu brzy ráno také Česká republika. V týmu je devět lékařů a deset sester z Fakultní nemocnice Brno, 14 pražských hasičů a jeden průvodce.
Česká skupina by měla na místě zůstat dva týdny, jejím hlavním úkolem bude ošetření lehkých a středně těžkých poranění. Letadlo však muselo přistát v indickém Dillí kvůli přetížení letiště v Káthmándú. Tam se má podle ministra Zaorálka dostat kolem půlnoci našeho času.
Před katastrofálním zemětřesením, které by mohlo Nepál zasáhnout, vědci varovali již delší dobu. Pouhý týden před zemětřesením se v nepálské metropoli konala za účasti světových seismologů a další expertů konference, jejímž cílem bylo zjistit, jak chudý Nepál na hrozící zemětřesení připravit. Experti věděli, že jde o závod s časem, ale netušili prý, kdy zemětřesení udeří.
Čtěte také: Vědci řešili, jak odvrátit katastrofu. Týden před zemětřesením
Zemětřesení se vědci obávali nejen kvůli poloze Nepálu na hranici dvou tektonických desek, ale také kvůli místním životním podmínkám. Při stavbě domů se totiž často nedodržují bezpečnostní opatření a budovy pak často takový nápor nevydrží. O tom svědčí i fakt, že některé budovy se při posledním zemětřesení zřítily celé, zatímco sousední zůstaly téměř neporušeny, jak informoval americký deník Washington Street Journal.
„S výjimkou sesuvů půdy, které v tomto případě představují vážný problém, jsou to budovy, co zabíjejí, nikoli zemětřesení samo,“ řekl britskému listu The Telegraph vedoucí katedry geologie na Cambridgeské univerzitě James Jackson.
VIDEO: Horolezec natočil lavinu, která smetla základní tábor
Podle seismologa Davida Walda z amerického geologického ústavu USGS by zemětřesení stejné síly jako to, které nyní zasáhlo Nepál, zabilo například v Kalifornii deset až 30 lidí na milion obyvatel. V Nepálu je to 1000 a více, zatímco v některých částech Pákistánu, Indie, Íránu a Číny až 10 000. Je to dáno kvalitou budov a hustotou obyvatelstva.
Káthmándú zažilo za posledních 205 let celkem pět velkých zemětřesení, včetně toho z roku 1934, při kterém zahynulo přes 8000 lidí.
Čtěte také: Nepálská tragédie: tisíce mrtvých, lidé spí strachy venku