V Británii je až 23 000 džihádistů, MI5 nemá kapacity je sledovat
Jen 3000 džihádistů pod dohledem
Ve Velké Británii má žít až 23 000 džihádistů. Policie a ostatní britské bezpečnostní složky ovšem mají pod dohledem pouze 3 000 z nich. Víc jich totiž nezvládají sledovat a tak na základě vyhodnocování monitorují jen ty, kteří mají představovat největší hrozbu. Informaci přinesl list The Times s odkazem na vládní zdroje.
Tajná služba MI5 momentálně může vyšetřovat maximálně 3000 osob. Na víc prý nemá kapacitu. Tyto osoby jsou do seznamu vyšetřovaných přidávány a odebírány podle toho, jaké představují riziko. MI5 se snaží držet v seznamu pouze ty největší hrozby. Když jejich vyšetřování skončí, jsou tito lidé přeřazeni do skupiny, jejichž riziko útoku je nižší. Podle zdrojů The Times se tato skupina od roku 2001 rozšířila na 20 000 osob.
Britský ministr pro bezpečnost, Ben Wallace, uvedl pro The Times, že „existence databáze 23 000 možných útočníků je strohou ilustrací velikosti teroristické hrozby. „Ta čísla odhalují rozsah hrozby ze strany teroristů v 21. století. Nikdy nebylo důležitější investovat do zpravodajských služeb,“ řekl ministr.
Anthony Glees, profesor bezpečnostních studií na Buckinghamské universitě, zveřejnění údajů o počtu nebezpečných extremistů v zemi uvítal. „Mít až 23 000 potencionálních zabijáků v našem středu je hrozivé,“ řekl Glees. Pro ředitele Royal United Service Institute, Rafaella Panttuciho, jsou čísla „zneklidňující, ale nikoliv překvapivá“.
Vládní zdroje měly The Times dát informace o počtu možných džihádistů v zemi poté, co se na bezpečnostní složky snesla kritika, že promarnila několik příležitostí zadržet Salmana Abediho, který v pondělí při sebevražedném útoku na koncertě zpěvačky Ariany Grande 22 lidí zabil a dalších 59 jich zranil. Abedi byl sice dříve sledován, ale MI5 ho později zařadila právě do kategorie nižších hrozeb. Stejným případem byl i Khalid Masood, který v březnu autem zaútočil u Westminsterského paláce a zabil při něm 5 lidí, načež byl zastřelen britskou policií.