Invalidovna v dražbě? Proti se zvedla mohutná vlna odporu

PRODEJ STÁTNÍ PAMÁTKY

Invalidovna v dražbě? Proti se zvedla mohutná vlna odporuNOVÉ
Budova pražské Invalidovny. Foto: FOTO: Wikipedia.org.
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Historický objekt pražské Invalidovny má jít do aukce. Stát dosud nenašel vhodné využití budovy, a tak se chce památky zbavit. Proti nejvýznamnějšímu prodeji státního majetku v tomto roce se však zvedla mohutná vlna odporu. Vedle akademiků a architektů protestuje i náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice) nebo Nisan Jazairi z Iniciativy pro Invalidovnu.

Budova bývalé Invalidovny v pražském Karlíně je na prodej za 637,7 milionů korun. Důvodem je, že stát ani po sto letech nenašel využití pro tento rozsáhlý komplex. Areál Invalidovny zahrnuje zastavěnou plochu a nádvoří o výměře přes 12 tisíc metrů čtverečních a zahrady, které mají rozlohu téměř 10 tisíc metrů čtverečních. Donedávna v Invalidovně působil Vojenský ústřední archiv, který se přestěhoval do zrekonstruovaného objektu v areálu kasáren v Praze-Ruzyni.

Výběrové řízení vyhlásil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Nabídky mohou zájemci posílat do 8. srpna, následovat bude aukce. Jde asi o nejvýznamnější prodej státního majetku letošního roku. Invalidovna je kulturní památkou.

Kolínská požádala ředitelku ÚZSVM Kateřinu Arajmu, aby dražbu zrušila. „Nechceme přece opakovat chyby z 90. let, kdy se důležité pozemky a kulturně cenné objekty prodávaly soukromníkům jen z bezradnosti, jak s majetkem nakládat. Veřejný sektor musí najít sebevědomí k využití u takto významných objektů, a to i ve spolupráci se soukromými firmami,“ argumentovala Kolínská.

Ta požaduje zrušení dražby a dodává, že Praha je připravena aktivně se podílet na postupné rekonstrukci a oživování této cenné barokní stavby. Mluvčí ÚZSVM odmítl důvody pro zrušení prodeje a dodal: „Během návštěvních dnů se v Invalidovně bylo podívat několik potenciálních zájemců,“ řekl. V případě neúspěchu aukce se o nemovitost možná bude ucházet Národní památkový ústav.

Čtěte také: 60 metrů vysoké ruské kolo na Smíchově památkáři nepovolí

Protestuje i Iniciativa pro Invalidovnu. Ta sdružuje několik developerů, podnikatelů či architektů, kteří odmítají prodej a navrhují alternativní využití barokního komplexu – částečně jako coworkingové komunitní centrum, částečně s nabídkou služeb. Kromě podnikatele Nisana Jazairiho iniciativu podporují architekti Vlado Milunič, Miroslav Masák a Jakub Cigler či designérka Eva Eislerová.

„Je to rodinné stříbro této země. Invalidovnu řadím na stejnou úroveň, na které je pražský Vyšehrad nebo Pražský hrad,“ řekl Jazairi pro DVTV. „Kdyby se to prodalo nějakému komerčnímu subjektu, tak není vůbec žádná záruka, že objekt zůstane otevřen veřejnosti,“ dodal.

Akademici napsali dopis Sobotkovi

„Máme bohužel pár negativních příkladů. Palác Svět v Libni. Nádherný dům z 20. let, který nový majitel úplně zničil. I dnešní Paladium je původně historický dům, který ztratil genius loci,“ přemítal Jazairi. „Stát nemá vytvořený systém, jak se o podobné budovy starat. Myslíme si, že by z tohoto prostoru mohlo vzniknout kulturní a sociální centrum nejen Karlína, ale celé Prahy,“ řekl.

Zájem stát se majiteli Invalidovny mají památkáři. „Pokud se nikdo do dražby nepřihlásí, tak Národní památkový ústav bude jednat s ministerstvem kultury,“ řekla jeho ředitelka Naděžda Goryczková v České televizi. Goryczková předpokládá, že ústav následně projeví o budovu zájem.

Teoretici umění a architektury z univerzit v Praze, Olomouci a Brně, z Akademie věd a Vysoké školy uměleckoprůmyslové poslali ve středu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) dopis, v němž ho žádali o zrušení dražby.

„Jsme přesvědčeni, že prodej a následná komerční přestavba Invalidovny by byla neodčinitelnou chybou, která by vážně ohrozila budoucnost jedné z nejcennějších památek svého druhu v Evropě,“ uvádějí.

Čtěte také: Lucerna by měla být národní kulturní památkou, žádá Ivan Havel

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články