Tajný plán Merkelové s Putinem: uzná se anexe Krymu
Zákulisní vyjednávání
Německá kancléřka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin spolu podle informací britského deníku The Independent domlouvají tajný plán. Jeho výsledkem by mělo být nastolení míru na Ukrajině a ukončení aktuálního mezinárodního napětí. The Independent píše, že součástí jejich plánu jsou dvě podmínky. Zaprvé stabilizovat hranice Ukrajiny, zadruhé poskytnout této zemi ekonomické oživení, především jí zajistit novou smlouvu týkající se dodávek zemního plynu.
Merkelová podle zdrojů blízkých vyjednávání podmiňuje vznik dohody stažením ruských sil z Ukrajiny a zastavením veškeré podpory proruských separatistů na východě Ukrajiny ze strany Ruské federace. Putin na oplátku požaduje, aby byla mezinárodním společenstvím uznána anexe Krymu a jeho suverenita. Právě to by však mohl být klíčový problém. Proti březnové anexi Krymu se ostře staví někteří členové OSN.
Smlouva by dále měla být založena na ústupku ze strany ukrajinského prezidenta Petro Porošenka. Pokud Porošenko nebude usilovat o vstup své země do NATO, získá Putinův příslib, že nebude blokovat nebo jiným způsobem zasahovat do nové smlouvy mezi Ukrajinou a Evropskou unií. Ta se týká obchodních vztahů a byla podepsána před několika týdny.
Článek uveřejněný v The Independentu však vyvolal vlnu pobouření a mnozí zpochybňují důvěryhodnost zdrojů, jež jsou v něm citovány. Objevují se i názory, že se jedná o ruskou propagandu. Christiane Wirtzová, mluvčí německé vlády, pro BBC stručně uvedla, že zpráva není založena na faktickém základu.
Zásoby zemního plynu se tenčí
Pro Ukrajinu představuje obrovský problém zemní plyn. Gazprom, gigantický ruský exportér, nemá s Ukrajinou momentálně žádnou smlouvu. Nejčernější scénáře mluví o tom, že by se ukrajinské zásoby plynu mohly vyčerpat do zimy. To by vedlo k ekonomické a sociální krizi nesmírných rozměrů.
Samo Německo má nicméně s Ruskem unikátní bilaterální smlouvu týkající se dodávek plynu. To zbylé státy Evropské unie jsou v tomto ohledu mnohem zranitelnější: mezi EU a Ruskem je v platnosti smlouva, na jejímž základě je plynovody vedoucími přes Ukrajinu distribuována až třetina celkových dodávek zemního plynu pro EU.
'Nikdo si nepřeje další studenou válku.'
Zasvěcenci přítomní při vyjednávání včera pro britský list řekli: ,,Dohoda je v zájmu všech a německý mírový plán představuje jediný pokus o její dosažení. Aktuálně jsou však vyjednávaní kvůli pádu boeingu MH17 pozastavena. Jejich znovuobnovení je závislé na zahájení vyšetřování katastrofy."
Dosažení dohody je pro Německo nesmírně klíčové z toho ohledu, že Rusko je jejím největším obchodním partnerem. ,,Je to dohoda Merkelové. Vyjednává přímo s Putinem. Je v jejím zájmu vyřešit spor, i když si ani nikdo jiný v právě probíhajícím konfliktu na Ukrajině nelibuje. Nikdo si nepřeje další studenou válku,“ upozornil zdroj blízký německo-ruskému vyjednávání.
The Wall Street Journal ve svém dnešním vydání píše, že Merkelová měla Putina 20. července telefonicky požádat, aby jí v případě nějakého vývoje zavolal. Od té doby spolu prý nemluvili.
Čtěte také: Obama, Merkelová i Cameron chtějí další sankce proti Rusku
Ministerstvo zahraničních věcí Velké Británie uvedlo, že o vyjednávání nemá žádné zprávy. Mluvčí ministerstva se dále domnívá, že je velmi nepravděpodobné, aby USA nebo Velká Británie souhlasily s ruskou kontrolou nad Krymem.
Čtěte také: Putinův vicekancléř a tři oligarchové. Evropa rozšířila sankce