USA přitvrdily v kritice maďarského premiéra
Maďarské proměny
Spojené státy dnes přitvrdily kritický tón k vývoji v Maďarsku po nástupu vlády nynějšího premiéra Viktora Orbána. Americký velvyslanec Andre Goodfriend se podle tiskových agentur na briefingu v Budapešti pozastavil mimo jiné i nad postojem maďarské vlády k ukrajinské krizi a k Rusku.
Po změně režimu v roce 1989 stálo Maďarsko podle Goodfrienda v čele přechodu k liberální demokracii a bylo ostatním zemím příkladem. Nyní se však situace změnila a USA jsou znepokojeny "změnou politického klimatu, oslabením právního státu a nedostatkem transparentnosti".
Podle velvyslance, citovaného agenturou Reuters, by Maďarsko mělo v nynější nestabilní situaci podpořit sankce Evropské unie vůči Rusku, a ne mluvit o udělení autonomie Maďarům žijícím na Ukrajině.
Čtěte také: V Maďarsku přituhuje: razie v nevládních organizacích
Goodfriend Orbánovi rovněž vyčetl podporu ruskému projektu plynovodu South Stream a kontrakt s Ruskem na rozšíření maďarské jaderné elektrárny Paks, který byl uzavřen po neprůhledném výběrovém řízení. Jaderná elektrárna Paks ve středním Maďarsku se nyní skládá ze čtyř reaktorů sovětské výroby o celkovém výkonu asi 2000 megawattů. Na jejím rozšíření o dva nové bloky se ruský prezident Vladimir Putin s maďarským premiérem Orbánem dohodli letos v lednu. Výměnou za kontrakt pro ruský Rosatom poskytla Moskva Budapešti za podmínek výhodných pro Maďarsko půjčku ve výši deseti miliard eur (asi 275 miliard Kč), které pomohou rozšíření zaplatit.
Americký ambasador pronesl svou dnešní kritiku na adresu maďarské vlády týden poté, co sdělil, že Spojené státy zakázaly vstup na své území šesti Maďarům - úředníkům a osobám spojeným s vládou - kvůli korupci. Žádná jména dodneška neuvedl, ani neupřesnil, na čem se toto obvinění zakládá. V maďarských médiích se rovněž minulý týden objevily zprávy, že zákaz cestovat do USA postihl osoby z okolí premiéra Orbána a vedoucí činitele daňového úřadu.
Orbán se v minulosti opakovaně stal terčem kritiky Evropské unie i Spojených států kvůli řadě "reformních" pokusů, jež omezovaly občanskou společnost, sdělovací prostředky i nezávislost justice. Ta několik jeho pokusů upevnit si moc zmařila. Americký prezident Barack Obama v září jmenoval Maďarsko mezi zeměmi, které tíží "ohrožení občanské společnosti".