Povstalci vyrábí ‚špinavou‘ bombu na vydírání, tvrdí Kyjev
'REPUBLIKA BUDE MÍT ATOMOVKU'
Proruští separatisté se za pomoci specialistů z Ruska snaží vyrobit takzvanou špinavou bombu. Vyplývá to z dokumentů ukrajinské tajné služby, které má k dispozici server Newsweek. Povstalci prý bombu chtějí, aby mohli naléhat na mezinárodní společenství a vydírat ho. Rusko i povstalci obvinění odmítají.
Separatisté se prý zmocnili radioaktivního materiálu v doněcké chemičce, v jejímž areálu je podzemní bunkr, kam se za studené války ukládalo vyhořelé palivo z jaderných elektráren. Když byl bunkr v roce 1966 zapečetěn, zůstalo v něm asi 12 tun nebezpečného odpadu, především izotopů stroncia, kobaltu a cesia.
Povstalci teď údajně tyto nebezpečné látky za pomoci ruských specialistů vyzvedli a odvezli je na svoji základnu, kde je podle ukrajinské tajné služby chtějí použít k výrobě takzvané špinavé bomby. Tato zbraň, která je oblíbená především mezi teroristy, funguje tak, že konvenční trhavina rozptýlí do prostoru radioaktivní látky, jež následně způsobí zamoření.
‚Republika bude mít brzy atomovku‘
Ukrajinská tajná služba SBU svoje podezření staví na odposleších elektronické komunikace povstalců. Zpravodajcům se podařilo hacknout e-mailovou komunikaci separatistů a pořídit telefonní odposlechy, přičemž se „nabourali“ i do zpráv šéfa povstalců Zacharčenka. Rebelové si ve zmíněných zprávách pochvalují, že materiál už byl odvezen z chemičky a nyní se z něj vyrábí bomba. „Republika bude mít brzy atomovku,“ pochlubil se podle Newsweeku jeden z povstaleckých velitelů.
Přestože „špinavá bomba“ už podle názvu působí hrůzostrašně, její destrukční účinky jsou omezené. Hodně záleží na povětrnostních podmínkách a počasí, které rozhoduje o tom, jak velkou oblast se výbuchem podaří zamořit. Dokáže však silně nabourat morálku obyvatelstva. Kyjev se proto domnívá, že povstalci chtějí bombu použít především jako páku na vydírání centrální vlády a mezinárodního společenství.
I když se zprávy ukrajinské rozvědky zatím nepodařilo nezávisle ověřit, organizace OBSE je nebere na lehkou váhu. Do areálu doněcké chemičky, ve které se nachází i podzemní bunkr, proto vyšle své inspektory. Současná situace v místě je nejasná. Newsweeku se podařilo potvrdit, že chemička je pod kontrolou separatistů, nedokázal však určit, jestli se jim podařilo proniknout i do bunkru.
Nehledě na činnost povstalců však doněcká chemička představuje určité riziko. Závod se totiž nachází jen několik kilometrů od frontové linie a už v minulosti byl ostřelován dělostřelectvem. V případě silného zásahu podzemního bunkru tak hrozí (byť v omezené míře) únik radioaktivních látek do ovzduší. Povstalci zprávy ukrajinské rozvědky opakovaně označují jako lživé.