Zde sídlí Echo24.cz. Slavný dům s proslulým lékárníkem či architektem
PŘÍBĚH DOMU
Benjamin Fragner je považován za jednoho ze zakladatelů moderní farmacie, výroby a vývoje léčiv v českých zemích. Dům na pražské Malé Straně spojovaný s jeho jménem a lékárnou U Černého orla byl ovšem v minulosti svázán nejen s lékařstvím, ale i architekturou, literaturou nebo diplomacií. Nyní tu sídlí redakce nového internetového deníku Echo24.cz
V rohovém domu mezi Malostranským náměstím a Zámeckou ulicí je dodnes lékárna U Černého orla. Původně ale sídlila v protějším domě, kde je dnes vyhlášený hostinec U Kocoura.
Byla to jedna z nejstarších pražských a možná i středoevropských lékáren. Její počátky sahají do konce 15. století. O mnoho let později – v roce 1857 – apatyku odkoupil zmiňovaný Benjamin Fragner.
Byl plný elánu, vrhl se na podnikání ve farmacii a dodnes se například připomíná jeho „každou ránu hojící Pražská domácí masť.
Stěhování k Černému orlovi
Původní prostory ovšem přestaly brzy stačit, a tak v roce 1889 pokračovatel lékárnického podnikání - syn Karel – přenesl v té době už slavnou a úspěšnou lékárnu do protějšího novorenesančního domu, kde Nerudova a Zámecká ulice ústí na Malostranské náměstí.
Byl nově vystavěný, nejen pro potřeby prosperující lékárny včetně na svou dobu dvou moderních laboratoří a výrobních provozoven, ale také pro rozrůstající se početnou rodinu. Nachází se na parcele, kde stávaly dva starší domy, proto jsou dodnes uváděna dvě čísla popisná. Autory projektu byli známí pražští stavitelé bratři Rixiové.
„Novostavbu s reprezentativní fasádou zdobenou sgrafity Mikoláše Alše přizpůsobovali rozloze a tvaru původní zástavby. Jistě i s úctou historickému významu místa, kde se kdysi setkávali představitelé české pobělohorské politiky a vzdělanosti. Ostatně zbytky původního zdiva patrně zůstaly na několika místech zachovány,“ říká další z členů rodu Benjamin Fragner, který je historikem architektury a v domě U Černého orla bydlí.
S exteriérem budovy koresponduje i bohatě zdobená lékárna, její interiér pochází z posledního desetiletí 19. století. Právě v tomto domě se zrodily na svou dobu legendární léky včetně sirupu Thymonel, který se dokonce vyrábí dodnes.
Architekt, spisovatel, diplomat
Karlův syn Jaroslav Fragner byl významným českých architektem, předválečným členem Devětsilu a Spolku výtvarných umělců Mánes. Po válce se stal rektorem Akademie výtvarných umění. Některé Fragnerovy stavby – například rekonstrukci Karolina – řadí odborníci k vrcholům české architektury 20. století.
Jaroslavův bratr Benjamin Fragner byl pod pseudonymem Benjamin Klička úspěšným spisovatelem. Literatuře se věnoval i další z bratrů Richard – pod pseudonymem Broj. A sourozenec Karel byl diplomatem a za druhé světové války například působil při exilové vládě v Londýně jako tajemník Jana Masaryka.
Ve 20. letech minulého století byl malostranský dům pro další farmaceutickou výrobu už příliš malý. Tehdy firmu vedl Karlův syn Jiří Fragner, který spolu se svým bratrem, architektem Jaroslavem vypracoval projekt nového podniku v Dolních Měcholupech u Prahy.
„Jaroslav si později v prostorech bývalé půdy v malostranském domě, kde se kdysi sušily vonné byliny pro slavné medikamenty lékárny U Černého orla, vytvořil atelier, kde vznikla většina jeho prací,“ říká Jaroslavův syn Benjamin.
Výzkum českého penicilinu
Příslušník další generace – Petr – se za nacistické okupace v laboratořích továrny v Dolních Měcholupech podílel na utajovaném výzkumu českého penicilinu.
Jiří zůstal v čele firmy, nesoucí tradiční jméno spojené s domem a lékárnou U Černého orla – Léčiva Benjamin Fragner – až do znárodnění po druhé světové válce. Na tuto přerušenou kontinuitu se už ovšem kvůli sporné privatizaci na počátku 90. let nepodařilo navázat.
Historii slavného rodu připomíná dům na rohu Malostranského náměstí, kde teď začalo vydávat internetové noviny Echo24.cz.