Zeman: Uprchlíkům dejme polní nemocnici, sem ať nechodí

Prezident odmítá povinné kvóty

Zeman: Uprchlíkům dejme polní nemocnici, sem ať nechodíAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Prezident Miloš Zeman dnes v projevu ve Sněmovně odmítl povinné kvóty na migranty v Evropské unii. Česká republika má podle něj pomáhat na území, odkud uprchlíci do Evropy odcházejí. Znovu také navrhl vyslání polní nemocnice do Jordánska, což ministr obrany nepovažuje za ideální řešení. S prezidentem by o tom chtěl diskutovat v úterý na schůzce k zahraniční politice.

„Jsem zásadně proti připravovaným imigračním kvótám Evropské unie,“ prohlásil Zeman, který navrhované opatření Evropské komise odmítl už dříve. „Jsem pro, aby Česká republika v rámci svých možností pomáhala uprchlíkům, buď na jejich území, nebo na území sousedním,“ doplnil prezident, jehož názor se v této otázce shoduje se stanoviskem vlády.

Pokud unie povinné kvóty prosadí, mělo by se Česko podle Zemana odvolat na princip subsidiarity v EU, který podle něj jasně říká, že rozhodování o přijímání uprchlíků je v kompetenci národních států. „Pokud jde o nejasně formulovaný článek lisabonské smlouvy, tak ten nezahrnuje přijetí uprchlíků, ten zahrnuje pomoc při ochraně vnějších hranic Evropské unie,“ řekl prezident novinářům při odchodu ze Sněmovny. Připomněl, že česká vláda k ochraně vnějších hranic EU už nabídla letoun CASA a experty.

Čtěte také: Alarmující rekord: uprchlíků na světě je skoro 60 milionů

„Domnívám se, že konkrétní formou této pomoci může být vyslání u nás dosti nevyužité šesté polní nemocnice do Jordánska, kde je 600 000 uprchlíků ze Sýrie,“ navrhl v projevu Zeman. Stejný návrh předložil už na únorové schůzce ústavních činitelů k zahraniční politice.

Generál Pavel byl proti

Na základě dohody z této schůzky prověřilo možnost vyslání polní nemocnice ministerstvo obrany. Proti jejímu vyslání se vyslovil tehdejší náčelník generálního štábu Petr Pavel. Upozornil na to, že Jordánsko o nemocnici české úřady nepožádalo. V minulosti tam podle něj působily britská a francouzská nemocnice a jejich činnost v muslimském prostředí budila protichůdné názory. Jordánsko by podle něj proto preferovalo pomoc z muslimské země. Polní nemocnice také není vhodný nástroj, jak uprchlíkům pomoci, řekl v dubnu Pavel.

Čtěte také: Lidská tragédie na hranicích Turecka a Sýrie. Podívejte se

Armáda obraně navrhla, že by místo ní zdravotnickou pomoc pro uprchlíky v Jordánsku mohla společně nabídnout ministerstva obrany, zdravotnictví a neziskové organizace. „Rozumím panu prezidentovi, má to jasnou logiku to jeho přání. My teď hledáme možnosti, jak pomoct na poli zdravotnictví civilistům,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

Vyslání polní nemocnice by musela schválit vláda a Sněmovna a její příprava by zabrala až půl roku. Ministerstvo obrany by stálo několik set milionů korun ročně. Celková částka by záležela na velikosti vyslané jednotky nebo na tom, zda a v jakém rozsahu by si armáda v místě vyslání musela vybudovat zázemí.

Zeman v pátek před poslanci také promluvil k návrhu zákona o prokazování původu majetku, který dnes Sněmovna začala projednávat, a prezident jeho zavedení podporuje.

Čtěte také: ‚Kdo zbohatl korupcí, ať se bojí.‘ Zeman chce majetková přiznání

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články