VIDEO: V Alpách kvůli oteplování padají skály
Vědci nepochybují
V Alpách letos padají kameny ve velkém. Vědci předvídají, že za tento rok napočítají rekordní množství propadů skal. Jen na nejvyšším vrcholu Evropy, Mont Blanku, zaznamenali od léta již alespoň 150 zhroucení skal. A to jsou započítávány pouze takové, jejichž objem hmoty je větší než 100 metrů krychlových. Propady má podle vědců na svědomí extrémně teplé počasí, v důsledku něhož dochází k tání permafrostu.
Kusy skal se odlamují kvůli tajícímu permafrostu, tedy trvale zamrzlé půdě. Extrémním teplotám z letošního léta ale neodolává ani permafrost na mnohých místech evropského nejvyššího pohoří. Trend je to dlouhodobý a vědci nepochybují o spojitosti s globálním oteplováním.
Francouzský vědec Ludovic Ravanel pro Le Monde vysvětlil, že permafrost se váže na samotnou skálou, s jejímiž úseky je silně propojen. Jeho výzkum dokázal spojitost mezi stoupajícími teplotami a propady skal.
Ke většině kolapsů dochází ve výšce do 3500 metrů nad mořem. V nejvyšších polohách je permafrost zatím dostatečně pevný, aby dosavadní oteplení ustál.
Propady skal jsou samozřejmě rizikem pro horolezce, kterých jen na Mont Blanc dorazí ročně kolem 20 tisíc. Některá místa v Alpách, jako například koridor Goûter, byla v létě uzavřena.