Konec dvojvládí? Diktátor má urychleně opustit zemi

NOVÉ

Konec dvojvládí? Diktátor má urychleně opustit zemiKRIZE V GAMBII
Adama Barrow a Yahya Jammeh Foto: Foto: koláž Echo24 (zdroj: Wikimedia Commons/SULAIMAN LEIGH; Wikimedia Commons/Amanda Lucidon/White House)
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Politická krize v africké Gambii, kterou vystupňovalo dvojvládí po nástupu nově zvoleného prezidenta Adamy Barrowa, patrně brzy skončí. Diktátor Yahya Jammeh, který zemi vládl 22 let, měl slíbit, že se vzdá moci a opustí zemi. To ještě nedávno odmítal i potom, co jeho nástupce Barrow, kterého do úřadu vynesly demokratické volby, složil slib v sousedním Senegalu. Na to konto do Gambie vstoupily vojenské jednotky států Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS).

„Rád bych vás informoval, že Yahya Jammeh souhlasil, že odstoupí. Má v plánu opustit Gambii ještě dnes,“ napsal na svém Twitteru nástupce gambijského diktátora Adama Barrow. Ten se účastnil politických jednání společně s prezidenty Guineje a Mauritánie Alpha Condem a Mohamedem Ould Abdel Azizem, během kterých přesvědčovali Jammeha, aby odstoupil. 

Právě do Mauritánie by teoreticky mohl Jammeh odejít do exilu, píše agentura AP. V případě smírného vyřešení mu slíbili, že si bude moci vybrat, do jaké země zamíří. Jeho setrvání v Gambii by podle ECOWAS mohlo znamenat bezpečnostní riziko. Sám dlouholetý vůdce země původně usiloval o to, aby se mohl vrátit do rodné vesnice v Gambii.

V pátek odpoledne vypršelo ultimátům, které daly Jammehovi státy ECOWAS, pokud se moci dobrovolně nevzdá. V opačném hrozily, že budou pokračovat ve vojenském zásahu, který začal ve čtvrtek. Armády Senegalu, Nigérie, Ghany, Mali a Toga překročily hranice Gambie, aby zajistily předání moci nově zvolenému prezidentovi Adamovi Barrowovi.

Ten mezitím složil přísahu na gambijském velvyslanectví v senegalské metropoli Dakaru. Barrow zvítězil v prosincových volbách. Jammeh ale odmítal jeho výhru v boji o prezidentský post uznat. Pokračování vlády, která se projevovala tvrdým postupem proti oponentům, se pokusil zajistit pomocí parlamentu. Zákonodárci mu ve středu schválili rezoluci, která mu dovolala setrvat ve funkci ještě další tři měsíce navzdory výsledkům voleb.

Kvůli obavám z násilností v důsledku z napjaté politické situace uprchlo do sousedního Senegalu od 1. ledna 45 tisíc osob. Většinu z nich tvoří děti. Uvedl to Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), který se obával, že zemi opustí další. 

Česká občanům podle informací českého ministerstva zahraničí nebezpečí nehrozí. Úřad uvedl, že má zprávy o několika českých občanech, kteří v zemi byli, ale už ji opustili, nebo to měli v plánu během pátku. Sdělila to mluvčí úřadu Irena Valentová. Neohlásil se podle ní nikdo, kdo by potřeboval pomoc. Tato africká země totiž nepatří k často vyhledávaným destinacím. České cestovní kanceláře, které organizují zájezdy do Gambie, podle informací úřadu neprodaly na leden žádný zájezd.

Rada bezpečnosti OSN již dříve jednomyslně schválila rezoluci, která vyjadřuje „plnou podporu ECOWAS v jejím závazku zajistit v prvé řadě politickými prostředky respektování vůle gambijského lidu vyjádřené výsledky voleb z 1. prosince“. Rezoluce požaduje poklidné odstoupení dosavadního gambijského vládce.

Gambie za půlstoletí poznala pouze dva prezidenty – Dawdu Jawaru a Yahyu Jammeha, který se dostal k moci v roce 1994 pučem. Organizace na ochranu lidských práv jej obviňují ze smrti mnoha politických odpůrců, z potlačování práv homosexuálů a také z přísného přístupu k médiím.

Čtěte také: Gambijského diktátora má svrhnout senegalská armáda

‚Podříznu vám hrdlo,‘ pohrozil gayům prezident

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články