Nalákat, otrávit, postřílet. Chystá se pogrom koček
Divoké kočky ničí přírodu
Austrálie už dlouhou dobu bojuje s divokými kočkami, kterých je podle místních úřadů na celém území až 20 milionů. Divoká zvířata mají podle odborníků špatný vliv na místní ekosystém a mají na svědomí vyhynutí několika druhů. Nyní se vláda rozhodla problém řešit rezolutně – nalákat, otrávit, postřílet.
Populace divokých koček v Austrálii raketově stoupla a podle vlády se vymkla kontrole. Země se proto rozhodla vyhlásit kočkám válku, do roku 2020 chce vyhubit dva miliony čtyřnohých škůdců.
„Do roku 2020 chci vidět 2 miliony vymýcených divokých koček, pět nových ostrovů a deset nových pevnin, jako ‚bezpečná útočiště‘ osvobozená od divokých koček,“ popisuje smělé plány australský ministr pro životní prostředí Greg Hunt.
Divoké kočky jsou skutečným problémem, podle britského serveru Independent divoké kočky denně zabijí přibližně 75 milionů zvířat a ohrožují tak celé živočišné druhy.
„Z 29 druhů savců, které vyhynuly, mají divoké kočky na svědomí 28 druhů,“ vysvětluje Gregory Andrews, komisař pro ohrožené druhy.
In the dark about Australia's #feralcat numbers http://t.co/ceM7WvTIZH Via @PestSmartCRC @Wheatbeltnrm @NACC_NRM pic.twitter.com/3W1CJaypee
— Richard McLellan (@RichardMcLellan)
15. Duben 2015
Divoké kočky bohužel nemají v Austrálii mnoho přirozených predátorů, vláda se chystá kočky lákat na návnady, trávit i střílet, aby se jejich počet dostal na zvládnutelnou úroveň. I když je v plánu útočit vždy jen na divoké kočky, majitelé koček domácích musí mít své mazlíčky na pozoru, mohou se totiž stát „nechtěnou obětí“ této války.
Není to poprvé, co musí Austrálie bojovat s rozmnoženým škůdcem, v minulosti se už musela potýkat s evropským divokým králíkem a ropuchou obrovskou. Počet zástupců obou druhů velice rychle eskaloval a podobně jako divoké kočky ohrožovali králíci a ropuchy životní prostředí.
„Je důležité zdůraznit, že to neznamená, že nenávidíme kočky,“ vysvětluje Andrews, podle nějž vláda dělá, co je potřeba, aby ochránila zemi. „Nemůžeme prostě už více tolerovat škody, které způsobují zvířatům ve volné přírodě,“ dodává.