Zvířata u Černobylu mají pomoct s měřením radioaktivity
Následky jaderné havárie
V kontaminované zóně v okolí jaderné elektrárny Černobylu žijí rozmanité druhy divokých zvířat, jak ukazují snímky pořízené z automatických kamer. Vědci se teď volně žijící zvěř rozhodli zmapovat a doufají, že jim to pomůže zjistit úroveň radioaktivity v oblasti.
Od začátku roku automatické kamery poblíž někdejší jaderné elektrárny pořídily přes 10 tisíc snímků divoké zvěře od lišek, vlků až po medvěda. Společný projekt britské Salfordské univerzity a Černobylského centra počítá s náhodným rozmístěním celkem 84 kamer v průběhu tohoto roku.
Vědci si od projektu slibují, že pomocí nashromážděných dat určí nejvhodnější kandidáty, kterým posléze navléknou monitorovací obojky. A ty by měly změřit úroveň radioaktivního ozáření v postižené oblasti. Kromě toho ale chtějí i zdokumentovat tamní přirozený život zvěře.
„Obojky chceme dát zvířatům, která se pohybují v různých oblastech znečištění, to je náš klíč,“ řekl BBC vedoucí projektu Mike Wood. „Uvažujeme o nějakém větším zvířeti, například vlkovi. Jde i o to, aby na obojek šla dát baterie. To by například u lišky možné nebylo,“ dodal.
Čtěte také: Tři mladí Češi byli tajně v Černobylu. Zadržela je policie
Zvířata vědci chtějí nalákat na živou návnadu v kleci. Po kontrole veterinářem zvíře dostane obojek. Vědci si jsou vědomi i pytláků, kteří se v zakázané zóně v okolí elektrárny vyskytují. „Pokud zvíře zemře, data, která nasbíralo, budou zřejmě poškozena, nebo zcela ztracena. Proto obojky dáme více druhům zvířat,“ uvedl dále Wood.
Projekt je součástí pětiletého výzkumného programu nazvaného Transfer, Exposure, Effects (Tree), který se zaměřuje „na snížení nejistoty při odhadu rizika pro člověka i volně žijících zvířat v souvislosti s radioaktivním ozářením.“
K explozi jednoho z černobylských reaktorů došlo v dubnu 1986. Spolu s havárií elektrárny v japonské Fukušimě se jedná o nejhorší katastrofu v dějinách jaderné energetiky.