Černobylská druhá vlna. Radioaktivitu dál šíří lesní požáry

Norský výzkum

Černobylská druhá vlna. Radioaktivitu dál šíří lesní požáryNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Havárie jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu, ke které došlo před téměř třiceti lety, se znovu připomíná. Požáry v okolních lesích šíří radioaktivní částice a jejich stopy byly nalezeny na vzdálených místech, jako jsou Skandinávie, Turecko nebo Itálie. Zjistili to vědci z Norského ústavu pro výzkum ovzduší a varovali před zhoršující se situací do budoucna.

Okolí bývalé jaderné elektrárny je stále zamořeno poměrně velkým množstvím radioaktivních nečistot. V této oblasti o rozloze přibližně 4800 čtverečních kilometrů se jedná především o cesium 137. Ukázala to měření na daném území, které zahrnuje nejen Ukrajinu, ale zasahuje také do Běloruska.

Odborníci z Norského ústavu pro výzkum a ovzduší zkoumali požáry, ke kterým zde došlo v letech 2002, 2008 a 2010. Radioaktivní není pouze půda a lesní porost, ale také částečky popela, které se pak snadno šíří. Proto vědci našli stopy i v poměrně vzdálených koutech Evropy.

Riziko požárů se zvyšuje se suchem, ke kterému dochází v souvislosti s oteplováním planety. Lesní porost se navíc bez lidských zásahů rychleji rozšiřuje a zvyšuje se množství radioaktivní vegetace. To vše přispívá k šíření radionuklidů.

Čtěte také: VIDEO: Pohlednice z Černobylu. Dron natočil město duchů

„Je to vážný problém a vztahuje se také k Fukušimě, kde byl kontaminován lesní porost,“ varoval Keith Baverstock z Univerzity východního Finska ve městě Kuopio. Jeho slova citoval ruský server RT. Havárie v japonské jaderné elektrárně z roku 2011 je historicky druhou nejhorší hned po Černobylu v roce 1986.

Přesto ale radioaktivní spad, který se v posledních letech rozšířil z oblasti Černobylu, prozatím neměl vážné dopady na lidské bytosti. Například obyvatelé Kyjeva, který je vzdálený 100 kilometrů, byli zasaženi dávkou 10 mikrosievertů. Toto množství představuje jedno procento z povoleného ročního limitu, který je pro člověka 1000 mikrosievertů.

Norský ústav pro výzkum a ovzduší publikoval výsledky svého bádání v časopise Ecological Monographs.

Čtěte také: Kyštym. Jaderná katastrofa, o níž svět neměl vědět

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz