Miliardář a sektář. Záhadná smrt majitele potopeného trajektu

Mrtvý v meruňkovém sadu

Miliardář a sektář. Záhadná smrt majitele potopeného trajektuPORTRÉT 3
Svět
Michaela Cápová
Sdílet:

Majitel trajektu Sewol potopeného u jihokorejských břehů je mrtvý. Miliardář Ju Pjon-un byl stíhán v souvislosti s obviněním z daňových úniků, zpronevěry a především profesionální nedbalosti. Odměna vypsaná za informace vedoucí k jeho dopadení se vyšplhala až na půl milionu amerických dolarů. Kdo byl tento tajemný muž, se pokouší nastínit The Washington Post.

Přezdívku „miliardář bez tváře“ si vysloužil díky své nelibosti vystupovat na veřejnosti. Navzdory své anonymitě však byl, jak se zdá, ve svých aktivitách poměrně činný. Třiasedmdesátiletý zesnulý podnikatel se na narodil v japonském Kjótu. Na základě biografie vydané pod pseudonymem fotografa „Ahae“ měl mnoho zájmů. ,,Korejský fotograf Ahae může být charakterizován jako vynálezce, podnikatel, filantrop, ekologický aktivista, malíř, sochař, básník a fotograf,“ píše se v knize.

Mezinárodně známým se podnikatel stal paradoxně až v souvislosti s tragickou nehodou trajektu, při níž zahynulo více než tři sta lidí převážně z řad středoškolských studentů, a pátráním vyhlášeném po jeho osobě. Přitom až včera se podařilo tělo nalezené 12. června v důsledku značného stupně rozkladu identifikovat jako Ju Pjon-una.

Meruňkový sad, tři lahve, lupa i košile

Okolnosti jeho smrti jsou podobně mysteriózní jako jeho život. Podle agentury AP bylo tělo podnikatele nalezeno v meruňkovém sadu. Miliardář byl oblečen do luxusního italského oblečení a vedle jeho ostatků se našly tři láhve: jedna od skvalenu, oleje ze žraločích jater, který bývá používán jako hydratační krém, a dvě od rýžového vína. Mimo tyto věci se v okolí mrtvoly povalovala také lupa nebo čistá košile.

Příčina smrti podnikatele zatím není známá. ,,Zatím jsme nenašli žádné známky toho, že by se jednalo o vraždu,“ citoval the New Your Times jihokorejského policejního šéfa.

Čtěte také: Korejská policie nalezla tělo majitele potopeného trajektu

Ju Pjon-un byl zakladatelem Evangelické baptistické církve, spolku, který kritici neváhají označit za sektu, a také stál za vznikem webových stránek God.com. V roce 1987 spáchalo dvaatřicet lidí, podle některých názorů napojených na tento náboženský spolek, sebevraždu. Jejich svázaná těla byla nalezená v továrně v Soulu a jejich ústa byla zacpaná roubíky.

Ju Pjon-un byl v souvislosti s touto události vyšetřován. Nakonec byl ale zproštěn všech obvinění. Případ tragicky ztroskotaného trajektu nyní policii k podivné sektě znovu přivádí – tentokrát probíhá prošetřování jejích majetkových poměrů.

V devadesátých letech byl Ju odsouzen ke čtyřem letům pobytu ve vězení kvůli podvodům napojeným na financování jeho náboženské sekty. V roce 1997 pak vyhlásil bankrot, i nadále ale pokračoval v budování areálu pro své následovníky a také se vrhl do podnikání v biozemědělství.

Oddaní členové podivné sekty

Členové sekty nicméně za svým “vůdcem“ stojí. Patrné to bylo zejména v červnu, kdy tisíce policistů obklíčilo oplocený areál církve. Několik následovníků Ju Pjon-una odmítlo příslušníky policie vpustit dovnitř a dokonce jim vyhrožovalo mučednickou smrtí. Další dvě stovky přihlížejících proti jednání policie protestovalo, hrozilo jim pěstmi a zpívalo písně.

Kde byl v tu dobu sám podnikatel, nikdo nevěděl. Údajně o tom neměly zdání ani dvě členky církve, které mu dopomohly krátce po potopení trajektu k útěku. Za dočasný úkryt pak podnikateli podle tvrzení úřadů posloužil jeho dům nedaleko meruňkového sadu...

Čtěte také: Dceru majitele korejského trajektu zatkla francouzská policie

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz