‚Babišův soud měl nezákonné důkazy.‘ Ústav podal dovolání

Spor o uznání agenta StB

‚Babišův soud měl nezákonné důkazy.‘ Ústav podal dovoláníAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) podal dovolání k nejvyššímu soudu ve věci Andreje Babiše a jeho údajné evidenci jako agenta Státní bezpečnosti. Krajský soud, který rozhodl, že současný český vicepremiér a ministr financí byl evidován neoprávněně, použil podle ústavu nezákonné důkazy. Informaci, kterou jako první přinesla ČT24, povrdil serveru ECHO24.cz mluvčí ÚPN Tibor Ujlacký.

„Ústav paměti národa využil mimořádného opravného prostředku a podal dnes dovolání na Nejvyšší soud,“ upřesnil mluvčí ústavu Uljacký.

Bratislavský okresní soud loni rozhodl, že Babiš je evidován v archivních svazcích StB neoprávněně. Po odvolání ÚPN krajský soud zmíněný verdikt koncem letošního června potvrdil. Instituce, která na Slovensku dokumenty po Státní bezpečnosti archivuje, však nebyla s výroky soudu smířena a avizovala, že se pokusí soudní rozhodnutí ve prospěch Babiše ještě zvrátit.

Nebyli zbaveni mlčenlivosti

„ÚPN zjistil, že soud opřel své rozhodnutí o nezákonné důkazy, kterými jsou svědecké výpovědi bývalých příslušníků StB. ÚPN disponuje oficiálním potvrzením, že bývalí příslušníci StB jsou stále vázáni mlčenlivostí ohledně své činnosti u StB a tento závazek mlčenlivosti trvá i po skončení služebního poměru,“ uvedl Ujlacký.

Babiš: „Vždy jsem prohlašoval, ze jsem s StB nikdy vědomě nespolupracoval, proto jsem se soudil, dvakrát vyhrál a své jméno tak očistil. Někdo se mě evidentně snaží znovu poškodit a obětuje tomu neuvěřitelnou energii a čas.“

ÚPN v dovolání napsal, že krajský soud v líčení o žalobě Babiše porušil předpisy, které upravují postup při předkládání důkazů. Soud podle ústavu přistoupil k výslechu bývalých příslušníků StB, aniž požádal ministerstvo vnitra o zbavení jejich mlčenlivosti. Právě výpovědi bývalých příslušníků StB, kteří se postavili na stranu Babiše, byly klíčové v celém procesu.

Čtěte také: Slovenský ústav zvažuje právní kroky po prohře s Babišem

Babiš nebyl Bureš. Zapomeňte

Podobně jako pro prohraném sporu s Babišem i tentokrát ÚPN, který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů a který na Slovensku spravuje archivní svazky po StB, kritizoval dosavadní rozhodnutí slovenských soudů v Babišově případu. „Není spravedlivé, aby příslušníci StB i 26 let po skončení komunistického režimu požívali větší důvěru soudů než důkazy, které máme v archivech, jakými jsou dokumenty, které tito příslušníci sami vytvořili, nebo které obsahují stanoviska předních expertů,“ uvedl ÚPN. Dodal, že je rozhodnut hájit pravdu o minulosti před tvrzeními, která zpochybňují působení zločinecké organizace StB a z její svazků dělají trhací kalendář.

ÚPN předložil soudu v líčení ohledně Babišovy žaloby 12 svazků, ve kterých byla zmiňována činnost agenta Bureše, což prý bylo krycí jméno Babiše. Ústav před soudem tvrdil, že podle archivních dokumentů se Babiš v roce 1980 stal důvěrníkem StB a že o dva roky později ho tajná policie získala ke spolupráci jako agenta. Bývalý důstojník StB Július Šuman, jenž Babiše údajně naverboval, ale tuto informaci během své výpovědi u okresního soudu popřel.

Babiš: Někdo se mě snaží poškodit

Miliardář slovenského původu Babiš vědomou spolupráci s StB dlouhodobě popírá. Opakovaně řekl, že coby pracovník československého podniku zahraničního obchodu Petrimex přišel do kontaktu s příslušníky StB, kteří se pouze zajímali o obchodní aktivity firmy.

A obdobně ministr financí reagoval i tentokrát. Babiš uvedl, že své jméno už očistil a novým otevřením případu se ho někdo snaží poškodit.

„Vždy jsem prohlašoval, ze jsem s StB nikdy vědomě nespolupracoval, proto jsem se soudil, dvakrát vyhrál a své jméno tak očistil,“ napsal ministr v textové zprávě. „Někdo se mě evidentně snaží znovu poškodit a obětuje tomu neuvěřitelnou energii a čas,“ dodal. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články