Anticenu za špatnou komunikaci získaly vnitro, policie i firma ČEZ
ZAVŘENO x OTEVŘENO
Chaotická reorganizace policie vynesla Ministerstvu vnitra a Policejnímu prezidiu anticenu ZAVŘENO, kterou uděluje nezisková organizace Otevřená společnost, která se věnuje otevřenosti veřejné správy a její komunikaci s občany. Hlavní cenu OTEVŘENO v rámci 14. ročníku soutěže naopak ve čtvrtek získalo město Děčín, které umožnilo obyvatelům spolurozhodovat o dálničním přivaděči.
O vítězích jednotlivých kategorií rozhodovala odborná porota i veřejnost na základě nominací od občanů. Jasná shoda panovala u hlavní ceny kategorie ZAVŘENO, která letos připadla Ministerstvu vnitra a Policejnímu prezidiu, které nezvládly komunikaci ohledně reorganizace policie. Podle organizace Otevřená společnost totiž prakticky nekomunikovaly a nebo velmi málo.
„Až po rostoucím tlaku uspořádalo tiskovou konferenci, kam nepozvalo Lidové noviny, poskytlo minimum informaci a umožnilo otázku jen třem vybraným novinářům. Krátce poté svolalo další krátkou tiskovou konferenci, otázku nemohl položit vůbec nikdo, policejní prezident byl nervózní a zpocený,“ píše se v odůvodnění pro udělení anticeny.
Za neposkytování informací si anticenu poroty vysloužil i energetický gigant ČEZ, který odmítá, že je povinným subjektem. „ČEZ se přímočaře a otevřeně vzpírá opakovaným rozhodnutím Nejvyššího správního soudu, který ho za povinný subjekt označuje. Jde o rebelii proti právnímu státu, kdy k výkladu norem je povolán soud,“ vysvětluje Otevřená společnost důvod, proč byla anticena udělena. Dalšími držiteli ceny v kategorii ZAVŘENO je třeba i Parlament ČR za tzv. náhubkový zákon.
Naopak velkou otevřeností se mohou chlubit města, instituce a jednotlivci, kteří se snaží přiblížit veřejnou správu občanům. Hlavní cenu kategorie OTEVŘENO získala radnice města Děčín za transparentní činnost. „Významným činem byla participace při plánování dálničního přivaděče, což se pro komplikovanou situaci nedařilo desítky let,“ vyzdvihli porotci řešení dopravy.
Dále dostali cenu i Lukáš Svoboda za projekt mapasamospravy.cz či zastupitelé za Pirátskou stranu v Praze, které porotci chválí za zveřejnění faktur Prahy a městských částí. „Ukazuje se, že stále více úřadů a institucí zapojuje otevřenost do své činnosti jako klíčový prvek, na kterém staví svou úspěšnost a efektivitu,“ řekl odborný garant soutěže Oldřich Kužílek. V odborné porotě zasedli mimo jiné i novinář a právník Tomáš Němeček či bývalá poslankyně Hana Marvanová.